medan.sk

sledujte nás:

Výber z 17.12.2013

Z ekonomiky


Výnosy z našich dlhopisov mierne vzrastú
Slovensko si v budúcom roku potrebuje požičať asi 6 miliárd eur. Je to asi o tretinu menej ako tento rok, avšak požičiavať si budeme drahšie. Výnosy z našich dlhopisov by mali rásť približne o pol percenta. V budúcom roku by na Slovensko a ďalšie krajiny regiónu mali vplývať najmä kroky americkej centrálnej banky a oživenie v Európe.

Ľudia s malými deťmi ušetria na daniach najviac
Rodiny s deťmi na ušetria na daňovom bonuse a odpočítateľnej položke na manželku necelých 330 miliónov eur. Bez ohľadu na to, koľko zarobia. Napriek tomu však štát podporu pre rodiny zosekal najviac, a to o viac ako osem miliónov eur. Vláda presadila aj zmeny pri daňovom bonuse na dieťa.

Trh je presýtený
Administratívne priestory možno využívať lacnejšie, než pred krízou. Podľa odborníkov v tomto roku ceny narazili na dno. Nájmy by sa nemali hýbať, lebo v Bratislave nepribudne veľké množstvo nových priestorov. Ponuka tak ostane stabilná. V najlacnejších priestoroch možno získať nájom kancelárie aj pod desať eur za štvorcový meter mesačne.

Počet kontrol medzi rokmi 2011 a 2013 klesol
Štátu sa darí odhaľovať podvodné nadmerné odpočty DPH napriek tomu, že Finančná správa znížila počet daňových kontrol. Podľa Finančnej správy klesá počet kontrol zámerne. Daniari sa viac zameriavali na cielenú kontrolu DPH. KDH tvrdí, že časť príjmov z DPH v štátnej kase pochádza z neoprávneného zadržiavania peňazí podnikateľov.

Z domova


NDS zmluvu na tunel Višňové v tomto roku nepodpíše
Úsek diaľnice D1 a najdlhší tunel Višňové sa v tomto roku stavať nezačnú. Konzorcium stavbárskych firiem Skanska a Strabag sa odvolali voči verdiktu Národnej diaľničnej spoločnosti o ich opätovnom vylúčení. V súťaži ponúkli najnižšiu sumu, a to 338 miliónov eur. Začať stavať sa však majú aj ďalšie diaľničné úseky pri Žiline.

Nespokojnosť v SDKÚ-DS
Stranu SDKÚ-DS držia pohromade blížiace sa eurovoľby a voľby starostov a primátorov. Nespokojnosť s vedením strany v členskej základni však rastie. Napätá situácia je najmä v Bratislavskom a Banskobystrickom kraji. Stranícku knižku vrátila aj bývalá šéfka miestneho zväzu v meste Banská Bystrica Miroslava Valková.

Štát získal navyše sedemdesiat miliónov eur
Kmitočty na 4G sieť získali Telekom, Orange, Telefónica a nový hráč. Oficiálne výsledky ukáže regulačný úrad najskôr začiatkom roka 2014. Telekomunikačný úrad mlčí, lebo mu plynie mesačná lehota na vydanie licencií pre úspešné firmy. Aukcia frekvencií na 4G sieť prinesie do štátneho rozpočtu viac peňazí. Výnos z aukcie sa pohybuje okolo 210 miliónov eur.

Zamestnávatelia nemali voči správe výhrady
Niektoré úrady zaniknú, iné sa zlúčia. Má sa tým zvýšiť efektivita byrokratického aparátu štátu, ušetriť peniaze a zjednodušiť komunikácia ľudí s úradmi. Tak je napísaná správa o plnení reformy štátnej správy ESO. Minister vnútra Robert Kaliňák ju priniesol na rokovanie s odborármi, firmami a obcami.

Zo zahraničia


Klausová sa vracia ako šéfka ambasády
Lívia Klausová sa stala novou českou veľvyslankyňou na Slovensku. Poverovaciu listinu už odovzdala prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. Jej vyslanie presadzoval český prezident Miloš Zeman, ktorý sa však nezhodol s bývalým šéfom diplomacie Karlom Schwarzenbergom. Tomu prekážalo, že nie je kariérnou diplomatkou.

Podmienky akreditácie sú prísne
Podľa nového a už platného zákona môžu v Maďarsku cudzie jazyky vyučovať len akreditované jazykové školy. Zákon znemožní činnosť malých škôl aj individuálnu výučbu. Jazykové kurzy tak budú pre záujemcov drahšie a bude ich menej. Školy musia zaplatiť za akreditáciu vysoké poplatky a zložiť kauciu minimálne okolo 3300 eur.

Janukovyč zhodnotí prácu každého ministra
Po odvolaných nominantoch vládnej moci, ktorými sú starosta Kyjeva, námestník tajomníka Rady národnej bezpečnosti, šéf kyjevskej polície a jeho zástupca, sa chystá prezident Viktor Janukovyč vyhodiť z politiky ministrov zahraničných vecí, obchodu a priemyslu. Tí vraj včas neinformovali vládu o nebezpečenstve, ktoré hrozilo z podpísania asociačnej dohody s EÚ.

Bacheletová sa vracia na čelo Čile
Prezidentkou Čile sa stala socialistka Michelle Bacheletová, so ziskom 62 percent hlasov. Vyhrala nad konzervatívnou političkou Evelynou Matthieovou. Bacheletová chce presadiť ľavicové reformy a zamerať sa na podporu vzdelania. Štátne školstvo chce vybudovať aj vďaka vyšším daniam pre najväčšie podniky, no nevyhráža sa im znárodnením.