medan.sk

sledujte nás:

Výber z 17.10.2013

Z ekonomiky


Slovensko chce míňať viac
Vláda Roberta Fica chce v budúcom roku míňať viac. Náš deficit začne po rokoch šetrenia opäť stúpať, a to z tohtoročných 2,9 percenta na 3,1 percenta z HDP. Minister financií Peter Kažimír uviedol, že túto možnosť nám dal Brusel. Naša ekonomika totiž rastie v posledných rokoch pomalšie, než sú jej možnosti.

Vláda odmieta vyplatiť akcionára Unionu
Účet za spor štátu s majiteľom Union zdravotnej poisťovne vzrástol koncom septembra na vyše 41,5 milióna eur. V nich sú zarátaní právnici a odškodné a úroky z omeškania. Tie doteraz predstavujú sumu 1,3 milióna eur a každý mesiac stúpajú o 50-tisíc eur. Náklady na spor porastú aj v ďalších mesiacoch.

Štát sa ešte s Bruselom definitívne nedohodol
Brusel nám preplatí desiatky miliónov eur na opravu ciest druhej a tretej triedy. Výška podpory je zatiaľ predmetom rokovaní. Zo 14-tisíc kilometrov regionálnych ciest je v hre o opravy asi osemsto kilometrov. Modernizácia je súčasťou strategického plánu, ktorý chystá Výskumný ústav dopravný.

Ceny budú stabilné
Porovnanie cien energetikov pri plyne pre domácnosti ukázali, že dodávatelia ceny oproti máju skôr znižovali. Potvrdilo sa, že sa oplatí sa porovnávať ceny jednotlivých dodávateľov. V budúcom roku by sa zvyšovanie cien plynu nemalo domácností dotknúť. Ceny plynu pre domácnosti nezvýši ani Slovenský plynárenský priemysel.

Z domova


Bruselskí úradníci majú na posúdenie presne mesiac
Rozpočet, ktorý predstavil minister financií Peter Kažimír, chce vidieť aj Brusel. Podľa nových pravidiel ho bude posudzovať aj Európska komisia. Tá k nemu vydá nezávislé stanovisko. V ňom bude môcť navrhnúť zmeny v slovenskom rozpočte, ak jeho návrh nebude v súlade s pravidlami Paktu rastu a stability.

S prílevom asi miliardy eur počíta vláda v roku 2015
Peniaze, ktoré vláda získa za predaj podielu v Slovak Telekome, by mali ísť na zníženie verejného dlhu. S prílevom asi miliardy eur za predaj počíta vláda až v roku 2015. Spôsob predaja ešte nie je jasný. V hre je možnosť predaja priamo väčšinovému akcionárovi s predkupným právom a predaj prostredníctvom Burzy cenných papierov.

Komisia sa už stretla na Úrade vlády
Strany opozície nie sú zastúpené v Ústrednej volebnej komisii pre župné voľby. Nesplnili totiž zákonnú podmienku o podaní kandidátnych listín aspoň v polovici samosprávnych krajov. Z parlamentných strán je členom komisie len Smer. Úlohou Ústrednej volebnej komisie je najmä dohliadať a kontrolovať priebeh volieb.

Liečba niektorých pacientov stojí aj milión eur ročne
Zdravotné poisťovne vlani za najnákladnejších pacientov zaplatili státisíce eur. Len za lieky pre najdrahšieho pacienta dala štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa 1,2 milióna eur. Súkromné poisťovne majú menej nákladných pacientov. Časť peňazí, ktoré vyberú na poistnom, preto posielajú do Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Zo zahraničia


Amerika bola len krok od bankrotu
Demokrati a republikáni sa dohodli na zvýšení dlhového stropu zo 16,7 bilióna dolárov o ďalšie stovky miliárd. Republikánsky šéf Snemovne reprezentantov John Boehner presadil zvýšenie dlhového stropu napriek nesúhlasu kongresmanov z konzervatívnej Tea Party. Znamenalo potvrdenie dohody, ktorú predtým dosiahli obe strany v Senáte.

Prieskum agentúry Médea Research
Na parlamentné voľby reagujú Česi viac–menej skepticky. Podľa prieskumu sa až 85 percent voličov teší na októbrové hlasovanie. Iba osem percent považuje voľby za zbytočnosť. Až štyri pätiny Čechov si myslia, že politické strany sú skorumpované, o názor občanov sa zaujímajú iba počas volieb.

Navaľnyj nie je s verdiktom súdu spokojný
Alexej Navaľnyj z ruskej opozície si päť rokov, na ktoré ho za hospodársku trestnú činnosť odsúdili, nemusí odsedieť. Má zaplatiť pokutu takmer 12–tisíc eur, nesmie cestovať do zahraničia, pravidelne sa musí hlásiť na polícii. Proti verdiktu odvolacieho súdu sa však chystá odvolať.

O smernici sa bude hlasovať koncom novembra
Smernica Európskej komisie má stanoviť vo veľkých firmách kvóty pre zastúpenie žien v dozorných radách. Návrh už schválili dva výbory Európskeho parlamentu. Podľa nej firmy s vyše 250 zamestnancami, ktoré majú viac ako 10 percent zamestnankýň, by do roku 2020 mali mať v dozorných alebo správnych radách 40 percent žien.