medan.sk

sledujte nás:

Výber z 17.10.2012

Z ekonomiky


Fico dal Slovenskému plynárenskému priemyslu ultimátum
Premiér Robert Fico zasiahol do predaja 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu. Plynári totiž navrhli vyššie ceny pre domácnosti, a to o 18-, respektíve 25 percent. Ak so svojimi návrhmi neustúpia, Fico odloží rokovanie vlády o predaji SPP.

Hotovosť zo slovenských úradov nevymizne úplne
Minister financií Peter Kažimír navrhuje namiesto kupovania kolkov na úradoch či v stánkoch platbu cez mobil alebo internet. Tak by mala vyzerať realita na slovenských úradoch od roku 2014. Hneď po zavedení by mal takto štát ušetriť 1,6 milióna eur. Správne či súdne poplatky však bude možné platiť aj reálnymi peniazmi.

Richter ustúpil vysokoškolskej a stredoškolskej rade
Študenti od 18 do 26 rokov budú platiť vyššie odvody pri práci na dohodu až od sumy 155 eur. Do tohto limitu zaplatia odvody vo výške 1,05 percenta. Výnimka sa bude vzťahovať na jednu dohodu. Aby dohoda začala platiť od nového roka, musia ju schváliť poslanci na prebiehajúcej schôdzi.

Slováci kradli v únii najviac
Ročne zamestnanci slovenským obchodníkom ukradnú až 64 miliónov eur. Najmenej okrádali majiteľov obchodov rakúski predavači. Maloobchod vlani na Slovensku dosiahol tržby 17,5 miliardy eur. Zlodeji tak obchodníkom v slovenských predajniach môžu ročne ukradnúť okolo 175 miliónov eur.

Z domova


Borec vidí úskalia vo vyvlastnení Dôvery a Unionu
Plán vzniku jednej zdravotnej poisťovne spochybňuje rezort spravodlivosti. Tomáš Borec tvrdí, že existujú viaceré riziká tohto postupu. Tie spočívajú v medzinárodnom súkromnom práve. Štát chystá v súkromných poisťovniach audit kvôli zreálneniu ich ceny. V tom takisto Borec vidí problém.

Richter urobí nápravu
Ľudí, ktorí si budú chcieť dobrovoľne šetriť v druhom dôchodkovom pilieri, čaká viac byrokratických povinností. Budú musieť podpísať dve nové zmluvy, a to so svojou DSS aj so zamestnávateľom. Prijatý zákon totiž presne nestanovuje, ako sa má postupovať pri dobrovoľnom sporení.

Obce a župy musia šetriť
Občania pocítia šetrenie v obciach a župách na službách. Budú šetriť na podpore škôl, športu či kultúrnych podujatí. V údržbe ciest obce rezervy nevidia a nechcú ani zvyšovať miestne dane. Obce a župy majú štátu podľa odhadov pomôcť sumou do 200 miliónov eur.

Súdny dvor EÚ dal za pravdu Slovensku
Maďarský prezident László Sólyom sa v roku 2009 nedostal na územie Slovenska. Súdny dvor v Luxemburgu zamietol vo všetkých bodoch žalobu Maďarov. To, že sme ho nepustili k nám nebolo porušením práva Európskej únie. Maďarská vláda dúfa, že podobné incidenty sa nebudú opakovať.

Zo zahraničia


Nová vlna privatizácie bude v poradí iba druhá
Grécko plánuje vypísať tender na predaj alebo prenájom ďalších štátnych podnikov. Medzi nimi je najväčšia rafinéria v krajine a dva najvýznamnejšie prístavy. Potrebuje totiž príjmy z privatizácie na zníženie dlhu. Investorov chcú nájsť aj pre letisko v Aténach, diaľnicu Egnatia a viaceré menšie regionálne letiská a prístavy.

Nové pravidlo má platiť od 14. januára
Kuba ruší povinnosť svojich občanov žiadať o povolenie na výjazdovú doložku, ktorá platila doteraz. Kubánci tak budú môcť cestovať do cudziny bez povolenia, a iba na platný pas. Ide o najnovšiu zo série reforiem, ktoré zavádza prezident Raúl Castro. Kvalifikovaných a disidentov režim zrejme do zahraničia nepustí.

Finančné domy za tretí kvartál hlásia nárast ziskov
Investičné divízie amerických bánk sa prebudili a hlásia medziročný nárast ziskov. Podľa analytikov za dobrými výsledkami amerických bánk možno hľadať najmä kroky Fedu. Pomohli však aj úsporné opatrenia bánk. Ziskovosť finančných domov bude závisieť od vývoja v investičných divíziách a od vývoja úverovania.

Wever chce samostatnosť pre bohatšiu časť Belgicka
Federálna vláda Belgicka musí do konca roka ušetriť ešte 800 miliónov eur. Flámsky nacionalisti tvrdia, že doplácajú na časť krajiny hovoriacu po francúzsky. V regionálnych voľbách zaznamenali separatisticky naladení kandidáti zisky. Nová flámska aliancia pod vedením Barta de Wevera si vybojovala šesť kresiel.