medan.sk

sledujte nás:

Výber z 17.06.2013

Z ekonomiky


Prvé odhady o nelegálnej práci na Slovensku
Štát má prvé odhady, koľko ľudí na Slovensku pracuje, ale neplatí odvody ani dane. Môže to byť 50- až 60-tisíc ľudí. Dôvodom je snaha zamestnávateľa ušetriť. Firmám totiž padajú zisky a zamestnávanie bez zmluvy pre ne znamená úspory za stovky až tisícky eur mesačne. Štát kvôli nelegálnej práci prichádza o milióny eur.

Technické školy ostali opäť v úzadí
Medicína, právo, ekonomika sú odbory, ktoré priťahujú na vysoké školy najviac záujemcov. Technické smery zaostávajú, napriek tomu, že práve tu sa po skončení štúdia najlepšie zarába už pri nástupe do práce. Tento trend zotrváva aj čo exminister školstva Eugen Jurzyca začal zverejňovať údaje o nástupných platoch.

Zdravotný dohľad nariaďuje európska smernica
Zdravotnú službu, ktorá kontroluje, či zamestnanci pracujú vo vhodnom prostredí a zabezpečuje ich preventívne prehliadky, budú platiť asi všetky firmy. Nariaďuje to európska smernica, ktorú mal náš štát prevziať. Európska komisia už preveruje Slovensko, či v zákonoch dostatočne chráni zdravie a bezpečnosť zamestnancov.

Nový investičný zámer
Slovenský premiér Robert Fico rokoval s japonským premiérom Šinzo Abem, či príde japonský výrobca automobilov Mitsubishi na Slovensko. S japonskými investormi Slovensko dosiaľ nepodpísalo memorandum o spolupráci. Záujem o Slovensko majú aj investori z Nemecka, zo Švajčiarska, z Rakúska a USA.

Z domova


Vysokoškoláci zabrali miesta stredoškolákov
Vysokoškoláci obsadili na niektorých pracovných pozíciách miesto pätine až polovici stredoškolákov. Až 64 percent, ich pracovalo ako hypotekárny špecialista a zhruba 20 percent, na pozícii pracovníka reklamačného oddelenia a vedúceho úseku predajne. Pre firmy sú dôležité najmä prax a vedomosti a tiež ochota akceptovať plat.

Parlament bude voliť Čižnára na schôdzi
Pre zvolenie Jaromíra Čižnára za generálneho prokurátora neexistuje podľa premiéra Roberta Fica žiadna ústavnoprávna prekážka. Súhlasí s tým aj Pavol Hrušovský z KDH. Hrušovský povedal, že riziká prídu až po voľbe. Poslanci iného nominanta nepostavili. Opozícia sa na tajnej voľbe nezúčastní.

Frešo kritizuje KDH
Predvolebné koalície KDH so Smerom v Nitrianskom a Banskobystrickom samosprávnom kraji pre tohtoročné župné voľby vníma Pavol Frešo ako sklamanie. Nepochopiteľná je preňho podpora KDH pre banskobystrického župana Vladimíra Maňku. Do župných volieb postaví SDKÚ dvoch kandidátov na županov.

Mijatovičová dúfa, že diskusie povedú k reforme
Súdy s médiami na Slovensku kritizuje predstaviteľka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe pre slobodu médií Dunja Mijatovičová. Znepokojuje je vysoké odškodné, ktoré od médií v SR žiadajú súdy. Podľa ministra zahraničných veci Miroslava Lajčáka sa témou hranice odškodnení už zaoberajú expertné fóra.

Zo zahraničia


Budúci prezident sľúbil viac slobody
Novým lídrom Iránu sa stal duchovný Hasan Rúhání. V prvom kole prezidentských volieb prevalcoval piatich konzervatívnych kandidátov. Rúhání sľubuje lepšie vzťahy so Západom aj vyriešenie patu okolo jadrového programu. Hlavné slovo v Iráne má však duchovný vodca ajatolláh Chameneí, ktorý k USA naklonený nie je.

Česko zažilo veľké politické zemetrasenie
Tri roky po nástupe k moci skončil premiér Petr Nečas. Zničila ho špehovacia kauza jeho najbližšej spolupracovníčky Jany Nagyovej. Nečas preto podá demisiu a s ním aj celá vláda. Novým premiérom by mohol byť podpredseda vlády a minister obchodu za ODS Martin Kuba. ČSSD má v úmysle zostreliť pravicovú vládu.

Fond by mohol časom nahradiť euroval ESM
Z tzv. Trojky, Európskej centrálnej banky, Európskej komisie a Medzinárodného menového fondu má vypadnúť tretia spomenutá organizácia. Nahradiť by ju mal euroval ESM. MMF na čele s Christine Lagardeovou sa v mnohých bodoch nezhodol s predstaviteľmi Európskej únie.

Regionálny sunnitsko-šiitsky konflikt sa prehlbuje
Egypt prerušil diplomatické vzťahy so Sýriou a uzavrel svoju ambasádu v Damasku. Prezident Muhammad Mursí vyzval aj na utvorenie bezletovej zóny nad Sýriou. Egypt sa postavil na stranu sunnitských rebelov, ktorí už dostávajú podporu od viacerých sunitských krajín. Mursího rozhodnutie sa zhoduje s postojom Moslimského bratstva.