medan.sk

sledujte nás:

Výber z 17.04.2012

Z ekonomiky


So znižovaním štátneho deficitu máme začať už tento rok
Brusel nám odkázal, že s konsolidáciou verejných financií by sme mali začať už tento rok. Minister financií Peter Kažimír chce nájsť takmer 1,5 miliardy eur. Tretinu z toho prinesú škrty vo výdavkoch a miliardu by mali priniesť vyššie dane.

Podiel zlyhaných úverov sa zvýšil
Počet nesplácaných firemných úverov bol vlani takmer osem percent. Dôvodom je pokles tržieb, väčšie úverové zaťaženie, zhoršenie situácie na trhu s komerčnými nehnuteľnosťami. Banky tak budú pri poskytovaní pôžičiek opatrnejšie.

Diera v rozpočte nie je až taká dramatická
Polovicu z polmiliardovej diery v štátnej kase spôsobili meškajúce eurofondy. Novým problémom je však slabý výber daní. Daňové príjmy štátu zaostali za prvý štvrťrok za rozpočtovým plánom o 16 percent. Celkové daňové príjmy dosiahli 1,9 miliardy eur.

Finančné domy zaznamenali zníženie zisku
Finančným domom sa za január a február ich profit oproti vlaňajšku znížil v priemere o vyše desatiny. Podľa nich za to môže nová daň. Odborníci si myslia, že tak môže pre štát aj firmy zostať menej peňazí na dlhopisy a pôžičky.

Z domova


Smer chce zmierniť zákon o občianstve
So svojím občianstvom sa pre zákon z čias prvej vlády Roberta Fica rozlúčilo už 260 Slovákov. Tí ho nedobrovoľne vymenili najmä za české. Fico avizuje, že dvojaké občianstvo si budú môcť ponechať ľudia s pobytom v cudzej krajine.

Náklady na kampaň
Zo strán, ktoré sa dostali do parlamentu, vyšli poslanecké mandáty najdrahšie SDKÚ. Na kampaň minula 2,6 milióna eur. Z počtu získaných mandátov v pomere k vynaloženým prostriedkom najlepšie vyšli Obyčajní ľudia. Tí dali na kampaň necelých 550-tisíc eur.

Nevyčerpané eurofondy chce vláda presunúť
Nevyužité peniaze z eurofondov chce vláda presunúť na vytváranie pracovných miest pre mladých a nezamestnaných ľudí. Minister dopravy Ján Počiatek odhadol sumu na 2,3 miliardy eur.

Vláda chce trestať za čierne stavby
Firmy, ktoré neplatia dodávateľom alebo neodvádzajú dane, by mali skončiť na čiernej listine. Smer chce sprísniť aj podmienky na dodatočnú legalizáciu stavieb. Bojovať proti únikom chce aj minister financií Peter Kažimír.

Zo zahraničia


Voľby vo Francúzsku
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a socialista Francois Hollande predstavili svoje ekonomické plány. U Sarkozyho zohrala dôležitú úlohu aj tvrdá protiimigračná politika. Časť Sarkozyho voličov sa zrejme prikloní k Hollandovi alebo Marine Le Penovej.

Úročenie španielskych dlhopisov rastie
Španielska ekonomika zrejme opäť upadla do recesie. Minister hospodárstva Luis de Guindos uviedol, že HDP v 1. kvartáli zrejme klesal takým tempom ako v poslednom štvrťroku vlaňajška. Madrid bojuje s vysokou nezamestnanosťou.

Zahraničné spoločnosti sú v Maďarsku nespokojné
Zahraniční investori v Maďarsku sú sklamaní z ekonomickej politiky vlády premiéra Viktora Orbána. Odchod z Maďarska však neplánujú. Orbánova vládna politika totiž v niektorých oblastiach viedla k silnému zvýšeniu daní.

Februárová obchodná bilancia eurozóny je pozitívna
Eurozóna mala vo februári prebytok zahraničnej obchodnej bilancie vo výške 2,8 miliardy eur. Export medziročne vyskočil o desatinu a import o sedem percent. V exporte si najlepšie počínalo Nemecko, najhoršie Británia.