medan.sk

sledujte nás:

Výber z 17.01.2014

Z ekonomiky


Živnostníci platia najmenej, ako môžu
Väčšina živnostníkov na Slovensku platí iba toľko, koľko musí. Cez 180-tisíc malých podnikateľov platilo vlani odvody z minimálneho vymeriavacieho základu, ktorý je vyše 130 eur mesačne. Maximálny odvod, čo bolo vlani približne 1 300 eur mesačne, platilo len 615 živnostníkov. Niektorí živnostníci svoju určitú časť príjmu nepriznajú.

Borec pripravuje nové pravidlá
Rezort spravodlivosti pripravuje zavedenie zodpovednosti právnických osôb za trestné činy. Nové pravidlá tak umožnia stíhať aj firmy. Platiť by mali od budúceho roka. Rezort k nim práve zbiera pripomienky. Odsúdené firmy sa nebudú môcť zúčastniť na verejnom obstarávaní či uchádzať sa o štátne zákazky.

Na kúpe nehnuteľnosti môžete ušetriť
Ceny nehnuteľností na Slovensku v posledných rokoch stagnujú. Sumy za predaj sa pohybujú v závislosti od regiónu a typu bytu či domu. Analytici hovoria o miernom poklese cien, dodávajú však, že ide o mierne zmeny v cenových údajoch. V roku 2014 by mali ceny nehnuteľností nemali výraznejšie rásť, ani klesať.

Dopravcov čaká zmena v daniach
Dopravcovia s najnovšími kamiónmi môžu ušetriť ročne stovky eur. Rezort financií už pripravuje nové pravidlá pre platenie dane z motorových vozidiel. Tie by mali by zjednotiť aj sadzby dane po celom Slovensku. Nové pravidlá by mali platiť od budúceho roka. Zákon pripraví možnosť zliav z dane pre ekologické vozidlá.

Z domova


S preplácaním poistenia manažérov sa končí
Poistky boli doteraz hradené manažmentu štátnych podnikov z verejných zdrojov. Po novom si zo svojho zaplatia štyri až päť percent. S podnikmi sa na tom dohodol minister dopravy Ján Počiatek. Poistky sa u jednotlivých firiem líšia. Ide však len o malú zmenu. Predstaviteľom podnikov sú totiž vyplácané každý rok veľké odmeny.

Plagáty visia napriek zákazu
Kampaň pred prezidentskými voľbami sa začína až pätnásť dní pred hlasovaním a mimo tohto obdobia ju zákon zakazuje. Slovensko je však už dnes plné bilbordov uchádzačov o funkciu prezidenta a nikoho to netrápi. Aliancia Fair-play vraví, že časové obmedzenie kampane je nezmyselné.

Tritisíc ľudí si úspory vybralo
Odhadom tritisíc ľudí, ktorým prispieva na dôchodkové sporenie aj ich zamestnávateľ, si koncom roka vybralo predčasne svoje úspory z tretieho piliera. Na ruku získali 80 percent z nasporenej sumy, o zvyšnú pätinu prišli. Časť sporiteľovv treťom pilieri si zrejme zle vysvetlila nové pravidlá platné od januára a so stratou si vybrala úspory.

Technické parametre preukazu sa dolaďujú
Zdravotné poisťovne majú za necelé dva roky vydať vyše päť miliónov elektronických zdravotných kariet. Štát však zatiaľ neurčil, ako majú vyzerať. Rezort zdravotníctva len pripravuje vyhlášku, ktorá by mala presnú podobu elektronických preukazov stanoviť. Cenu jedného preukazu postupne ministerstvo odhadovalo od dvoch do 15 eur.

Zo zahraničia


Hlasovanie sa nezaobišlo bez pästných súbojov
Ukrajinci majú schválený štátny rozpočet na rok 2014. Hlasovali zaň všetci členovia frakcie vládnej Strany regiónov, ako aj 32 poslancov za Komunistickú stranu Ukrajiny. Ruku za návrh zdvihlo aj 25 nezaradených poslancov. Poslanci zároveň schválili aj iné zákony. Tie zjednodušujú procedúru zbavenia poslancov imunity a zvyšujú aj tresty za účasť nanepovolených protestoch.

Sobotka vie, že teraz nemôže poľaviť
Prezident Miloš Zeman vymenuje za predsedu vlády šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku. Sociálna demokracia teraz bude potrebovať rozhodnosť. Postavenie Sobotku ako premiéra nebude jednoduché. Pučistov v strane síce potlačil, ale nerozdrvil. Zeman je pravdepodobne pripravený hádzať mu polená pod nohy.

Nová ústava v Egypte a v Tunisku
Egyptskí voliči v referende podporili novú ústavu. Podľa predbežných údajov ju schválilo vyše 97 percent hlasujúcich. Egyptská armáda si upevnila moc a vyradila z politického života Moslimské bratstvo. V Tunisku sa sekulárni politici dohodli s islamistickými na novej ústave. Tá by mala vstúpiť do platnosti v najbližších dňoch.

Eseročku môžete založiť za korunu
V Českej republike sa od nového roka zjednodušila administratíva pri zakladaní a vedení eseročiek. Na založenie firmy stačí jedna koruna. Umožnili tam aj flexibilnejšie riadenie podniku a jednoduchší predaj firmy. Predaj podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným sa dá uskutočniť aj na základe kmeňových listov.