medan.sk

sledujte nás:

Výber z 16.12.2013

Z ekonomiky


Podvodníci sa zmobilizovali kvôli prísnejším pravidlám
Podľa rezortu financií požiadalo o nadmerné odpočty DPH dvojnásobne viac firiem, ako bol priemer v ostatných mesiacoch. Spolu je to 50 miliónov eur. Po novom totiž budú obchodníci so stavebninami, ale aj obilninami či olejninami, navzájom obchodovať bez fakturovania dane. Nebudú si tak môcť ani nárokovať nadmerné odpočty.

Stavebné sporiteľne lákajú klientov
Už len pár dní zostáva ľuďom do využitia najlepšieho zhodnocovania voľných úspor na slovenskom finančnom trhu. V troch stavebných sporiteľniach je do konca roka možné vďaka stavebnej prémií 66,39 eura zhodnotiť 577,3 eura po započítaní poplatkov o viac ako osem percent.

Hľadanie práce po vysokej škole je náročné
Prieskum Najvyššieho kontrolného úradu ukázal, že až tretina čerstvých magistrov a inžinierov zarába menej ako 600 eur mesačne. Ide najmä o absolventov spoločenských vied a náuk. Ďalším zistením je počet nezamestnaných absolventov a ich práca mimo vyštudovaného odboru. Nezamestnaná bola takmer tretina respondentov, z toho každý piaty dlhšie ako rok.

Podnikanie živnostníkov sa zjednoduší
Od januára sa rozširuje počet živnostníkov, ktorí si nebudú musieť viesť klasické účtovníctvo. Postačí im jednoduchšia daňová evidencia. Zmena sa bude týkať tých, ktorí majú aspoň jedného zamestnanca, bez ohľadu na výšku ich ročného príjmu.Rezort financií chce takto znížiť administratívnu náročnosť a zatraktívniť podnikateľské prostredie.

Z domova


Slováci platia veľa za to, aby mali doma teplo
Slováci platia za energie viac, než sa platí v iných európskych krajinách. Výdavky na ne v bežnej slovenskej domácnosti presahujú 12 percent priemerného platu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví už vypracoval dokument na ochranu najzraniteľnejších skupín obyvateľov. Problém je, že štát nevie, ako táto pomoc bude nastavená, a kto ju zaplatí.

SDKÚ odsunula výber kandidáta na január
Pavol Hrušovský, Milan Kňažko a Radoslav Procházka sú mená, ktoré sa v SDKÚ-DS najčastejšie skloňujú. Ide o kandidátov, ktorých by chcela podporiť v boji o prezidentské kreslo. O víťazovi začnú diskutovať prvý januárový týždeň. Najväčšiu šancu získať podporu od SDKÚ má Pavol Hrušovský.

Projekt lotérie by sa mal stať úspešnejším
Viaceré obchody s potravinami sa idú zapojiť do národnej bločkovej lotérie. Pokladníci budú spolu s účtenkami ľuďom ponúkať aj tiket do lotérie. Do lotérie sa priamo zapoja spolu štyri obchodné reťazce. Z rastom bločkov v lotérii sa tak bude ešte ďalej zvyšovať úspešnosť daňových kontrol.

Štatistici zverejnili dáta o živnostníkoch
Štatistici zverejnili dáta o živnostníkoch, ktorí pracujú na pozíciách zamestnancov. V roku 2010 ich bolo 80-tisíc, dnes vyše stotisíc. Fiktívne živnosti ministrom pravice aj Smeru prekážajú, pretože štát za živnostníkov získa na odvodoch menej ako za ľudí, ktorí pracujú ako zamestnanci. Rezort práce sa bráni tvrdeniu, že môže za nárast fiktívnych živností.

Zo zahraničia


Európskej únii sa znepáčil ukrajinský postoj k dohode
Európska únia pozastavila rokovania o podpise dohody o pridružení s Ukrajinou. Zazneli slová, ktoré spochybňujú ubezpečenie Kyjeva, že pretrváva záujem podpísať dohodu o pridružení. Opoziční lídri dali účastníkom demonštrácie odhlasovať výzvu, aby prezident Viktor Janukovyč nepodpísal colnú úniu s Ruskom, Bieloruskom a Kazachstanom.

Lídri nemeckých sociálnych demokratov si vydýchli
Členovia SPD v straníckom referende odobrili koalíciu ľavice s pravicou. Angela Merkelová sa tak môže tešiť na svoje tretie obdobie v kancelárskom kresle. Referendum bolo úspešné, keď sa na ňom zúčastnilo viac ako 77 percent členov SPD. Ursula von der Leyenová má byť prvá žena v histórii, ktorá v Nemecku povedie ministerstvo obrany.

Jednotlivé národné fondy na pomoc sa zlúčia
Každá európska krajina vrátane Slovenska vytvorí pre banky samostatný fond, ktorého prostriedky budú prvým a hlavným zdrojom financií na záchranu problémových bánk. Banky sa tak nebudú zachraňovať z peňazí daňových poplatníkov, ale z prostriedkov fondu. Prvý rok do fondu odovzdajú 0,1 percenta z celkovej sumy garantovaných vkladov. Ďalší rok sa zvýši na 0,2 percenta, tretí rok na 0,3 percenta a tak ďalej.

Podiely v nákladnom dopravcovi Cargo
Do privatizácie vlády Roberta Fica sa hlásia prví súkromníci. Podiely v nových dcérskych spoločnostiach železničného nákladného dopravcu Cargo chce získať švajčiarska spoločnosť AAE a slovenská spoločnosť Slovenská plavba a prístavy. Nech podiely získa ktokoľvek, musí pomôcť Cargu dostať sa z takmer polmiliardových dlhov.