medan.sk

sledujte nás:

Výber z 16.11.2012

Z ekonomiky


Eurozóna po štyroch rokoch opäť padla do recesie
Ekonomika menovej únie sa už druhý štvrťrok za sebou prepadla do červených čísel.Problémy sa prejavujú v periférnych krajinách, no postupne sa prenášajú aj do jadra eurozóny. Mierny rast si udržiava pár štátov. Medzi nimi je aj Slovensko. Vykázali sme druhý najrýchlejší rast. Oproti letu naša ekonomika spomalila na 2,5 percenta.

Nálada v biznise sa zhoršuje
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v treťom kvartáli tohto roka v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zhoršilo, a to takmer o 4 percentá. Môže za to zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia a zmeny v Zákonníku práce. Podnikatelia majú pocit, že spôsob, ako sa správajú firmy k sebe navzájom, sa zlepšuje.

Hodnotenie z pohľadu atraktivity pre podnikanie
Slovensko sa z pohľadu atraktivity pre podnikanie medziročne prepadlo najviac v regióne. Pohoršili sme si až o desať priečok, a to na 43. miesto. Dôvodom je nízka vymožiteľnosť práva, administratívna záťaž, zaostávanie za inováciami a iné. Za prekážku do budúcnosti považujú firmy zmeny v Zákonníku práce a zvýšenie daní.

Odklad už tretíkrát
Platcovia DPH, daňoví poradcovia a advokáti nebudú od januára komunikovať s daňovými úradmi len elektronicky. Návrh počíta s časovým sklzom účinnosti novely o správe daní na január 2014. Kvôli nefungujúcim IT systémom musí vláda narýchlo meniť zákon.

Z domova


Procházka zvažuje kandidatúru
Do súboja o prezidentské kreslo sa chystá už tretí člen KDH, Radoslav Procházka. Ako podmienku si kladie širšiu dohodu politických strán a primárne voľby. Za kandidáta ho pôvodne navrhol predseda SaS Richard Sulík. KDH zatiaľ zotrváva na podpore Pavla Hrušovského. O kreslo chce bojovať aj Ján Čarnogurský.

Zákaz fajčenia sa má rozšíriť
Ministerstvo zdravotníctva navrhuje zákaz fajčenia v nákupných centrách. Podľa šéfky Zuzany Zvolenskej totiž ročne narastá počet fajčiacich detí. Liečba ochorení spojených s fajčením stojí 165 až 232 miliónov eur. V návrhu je aj nová definícia zariadenia spoločného stravovania.

Smer podporil návrh SDKÚ
Hranica, od ktorej sú fyzické osoby povinné platiť preddavky na daň z príjmov, sa má zvýšiť na 2 500 eur. Poslanci sa zhodli na podpore návrhu SDKÚ–DS. Opatrenie pomôže udržať pracovné miesta. Zdaňovať sa nebudú ani výhry do výšky 350 eur. Zníži sa aj percento, ktoré môžu firmy zo zaplatenej dane poslať neziskovkám.

Kažimír pripustil, že dlhovú brzdu zmenia
Ani nie rok starý ústavný zákon o dlhovej brzde sa bude možno otvárať. Môže za to predzásobenie štátu peniazmi na finančných trhoch, aby mal z čoho kryť dlh budúci rok. Štát sa tak vyhne prípadným problémom na trhoch, ale zároveň si tým zvyšuje hrubý dlh. Podľa dlhovej brzdy hrozia vláde prvé sankcie.

Zo zahraničia


Británii hrozí strata ratingu AAA
Veľká Británia sa môže ocitnúť mimo elitnej skupiny európskych krajín s ratingom na úrovni AAA. Ratingová spoločnosť Moody’s tak upriamila pozornosť na neschopnosť vlády dohodnúť sa na škrtoch. Británia mala vlani štvrtý najvyšší schodok rozpočtu hneď po Španielsku, Grécku a Írsku a pomerne rýchlo jej rastie aj dlh.

Západ vkladá nádeje do Li Kche-čchiana
Komunistickí lídri zvolili premiéra, ktorým sa stal Li Kche-čchiang. Európa a Spojené štáty si od neho sľubujú otvorenie čínskej ekonomiky západným firmám, posilnenie spoločného boja proti kríze a spoluprácu v oblasti energetiky.S novým prezidentom Si Ťinpchingom, tak Čínu ovládne tandem politikov, ktorí chcú otvoriť ekonomiku svetu.

Očarenie z novej politickej strany už opadlo
Nekandidoval vo voľbách, nesedí v parlamente a politická strana, ktorú založil, nemá oficiálny program. I tak má strana rakúsko-kanadského miliardára Franka Stronacha svoj parlamentný klub, Team Stronach. Šéfom nového klubu je Robert Lugar, ktorý bol v strane Slobodných, potom prešiel do Haiderovej strany a teraz je u Stronacha.

Civilisti sa ocitli pod paľbou z pásma Gazy
Izraelský minister dopravy, Israel Katz odkázal palestínskym radikálom v Gaze, že ak neprestanú ostreľovať izraelské územie, cieľom armády bude líder hnutia Hamas Ismaíl Haníja. Operácia Obranný pilier pokračuje proti ozbrojeným skupinám v pásme Gazy. Teroristické organizácie zameriavali raketovú paľbu na civilné komunity.