medan.sk

sledujte nás:

Výber z 16.10.2012

Z ekonomiky


Rekordné dane a odvody na Slovensku
V náraste príjmov, ktoré štát vyberie, sa podľa MMF dostaneme na prvú priečku medzi rozvinutými krajinami. Prekonáme tak napríklad Francúzsko, ktoré sa už pripravuje na rok v znamení extrémne vysokých daní. Z tohtoročných vyše 32% sa príjmy štátu vyšplhajú o 2 percentuálne body.

Nahnevaní Američania sa idú súdiť
Manipulácia bánk so sadzbou Libor v rokoch 2000-2009 podľa Američanov spôsobila, že ako majitelia domov zaplatili za hypotéky viac, než aká bola reálna suma. Asi 100-tisíc ľudí podalo hromadnú žalobu proti dvanástim najväčším svetovým bánkám.

Smer obchody neobmedzí
Obchodníci nebudú musieť zavrieť brány svojich predajní počas nedieľ či sviatkov. Smer od svojho plánu upustil. Obchodníci rozhodnutie vítajú. Hovoria o ziskoch z impulzívneho nakupovania. Nedele a sviatky využívajú podľa nich zákazníci na rodinné nákupy.

Nobelova cena za vylepšenú teóriu hier
Tohtoročnými držiteľmi Ceny Švédskej banky za ekonómiu sú Alvin E. Roth a Lloyd S. Shapley. Dostali ju za teóriu tzv. stabilných alokácií, teda za hľadanie optimálnych riešení v teórii hier, a navrhovaní efektívnych trhových výmien.

Z domova


Vyhlásili neobmedzený štrajk
Učitelia po vzore lekárov a vyhlásili neobmedzený štrajk. Keďže vláda nepristúpila k 10-percentnému zvýšeniu platov, 26. novembra zostanú základné, stredné aj materské školy zatvorené. Učitelia upozorňujú, že ich platy sú o 23 až 38% nižšie ako priemerná mzda.

Hľadanie kandidáta do prezidentských volieb
Podľa neoficiálnych vyjadrení politikov sa KDH a Most predbežne dohodli podpore pre Pavla Hrušovského. S ním však má problém SDKÚ, podľa ktorej Hrušovský nemusí byť zvoliteľný. Igor Matovič chce výber nechať na ľudí.

Spojenie registrov Malatinský neodporúča
So spojením obchodného a živnostenského registra počíta Robert Kaliňák už začiatkom budúceho roka. Podľa ministra hospodárstva Tomáša Malatinského však štát nemusí ušetriť a služby podnikateľom sa nemusia zrýchliť. Vychádza z analýzy, ktorú predloží v stredu vo vláde.

Zomrel novinár Ernest Weidler
Po krátkej chorobe v nedeľu nečakane zomrel jeden z najvýznamnejších rozhlasových novinárov Ernest Weidler. V Československom rozhlase začínal už v 60. rokoch. Po invázii vojsk Varšavskej zmluvy musel rozhlas opustiť. Po novembri ’89 vytvoril obľúbenú reláciu Nočné dialógy, neskôr pôsobil aj u prezidenta.

Zo zahraničia


Ďalšie sankcie pre Irán
Európski ministri zahraničia schválili nové kolo sankcií proti Iránu za jeho jadrový program. Ekonomické sankcie dotkli najmä spoločností obchodujúcich s ropou a plynom. Bankám zablokovali ich transakcie. Vyradili tiež štátne kanály z ponuky európskeho satelitného providera Eutelsat.

Školáčku budú liečiť v Birminghame
Zranená pakistanská školáčka, ktorú minulý týždeň strelili do hlavy radikálni islamisti sa bude liečiť vo Veľkej Británii. Pakistanci už zorganizovali niekoľko demonštrácii a sviečkových pochodov. Dievča sa stalo dôležitým symbolom odporu proti snahe Talibanu znemožniť dievčatám prístup k vzdelaniu.

Schválili dohodu o škótskom referende
Referendu o nezávislosti Škótska po včerajšej schôdzke britského premiéra a prvého škótskeho ministra nič nestojí v ceste. David Cameron dúfa, že o dva roky referendu povedia Škóti nie. Inak Britániu čaká najväčšie politické zemetrasenie po takmer sto rokoch, keď sa od nej odtrhlo Írsko.

Rakúšanov pád sledovalo na webe milióny ľudí
Nedeľňajší voľný pád Felixa Baumgartnera z výšky, pri ktorej dosiahol najvyššiu rýchlosť, pozeralo naživo na internete rekordne veľa ľudí. Na portáli YouTube si ho pozrelo osem miliónov divákov, čo je podľa BBC rekord.