medan.sk

sledujte nás:

Výber z 16.08.2013

Z ekonomiky


Rizikovú hranicu podlezie zákon roka len tesne
Podľa rezortu financií by budúci rok mal náš dlh len tesne podliezť hranicu stanovenú zo zákona. Ak sa vláde pri pomalšom raste HDP nepodarí na konci roka ustrážiť požadovanú hodnotu dlhu, a ten presiahne 57 percent, bude musieť v roku 2016 pripraviť vyrovnaný rozpočet. V budúcom roku štát očakáva, že bude hospodáriť so schodkom vo výške 2,9 miliardy eur.

Štátny rozpočet na nasledujúci rok má svojho víťaza
Niektoré rezorty musia počítať v roku 2014 s menším balíkom financií. Rezort hospodárstva si polepší najviac. Dôvodom nárastu výdavkov o vyše 37 percent sú európske fondy. Viacerým ministerstvám sa deľba financií nepozdáva. Zvýšiť výdavky sa majú aj rezortu vnútra. Z jeho rozpočtu sa budú financovať aj niektoré školy.

Šetrenie sa zrejme nevyhne ani mzdovým nákladom
Pre zamestnancov verejného sektora bude najbližšie dva roky ťažké vybojovať si zvýšenie platov. Tento rok štát znižuje dieru v rozpočte aj plošným znižovaním ich platov o 5 percent. V roku 2015 do hry vstúpi dlhová brzda, ktorá pre učiteľov, sestričky či zamestnancov mestských úradov môže znamenať zmrazenie miezd.

Zdravotníctvo dostane na budúci rok viac peňazí
Návrh rezortu financií hovorí, že štát bude platiť za svojich poistencov menej ako tento rok, a to o 1,22 eura. Štát platí poistenie viac ako trom miliónom ľudí. Rezort zdravotníctva tvrdí, že s rezortom financií rokuje o tom, koľko za svojich poistencov nakoniec bude platiť. Poistenci štátu majú najnákladnejšiu zdravotnú starostlivosť.

Z domova


Počiatek chystá zmeny v mýte
Rezort dopravy predstavil nový mýtny zákon. Vstúpiť do praxe by mal už začiatkom roka. Zľavy dopravcov by sa mali pritom odvíjať od počtu najazdených kilometrov. V praxi by to malo znamenať, že čím viac prepravca najazdí, tým viac ušetrí. Štát pre dopravcov chystá aj nové mýto na krajských cestách.

V budúcnosti sa ráta aj s ďalším šetrením
Šetrenie v štátnej správe sa dotklo aj zamestnancov vyslaných do zahraničia. Okrem veľvyslancov dostali nižšiu výplatu aj vojaci a civilní zamestnanci ministerstva obrany pôsobiacich na zastupiteľských úradoch. Znižovanie platov sa týka zamestnancov, ktorí pôsobia v NATO, EÚ a OBSE.

Výberová komisia bude rokovať bez verejnosti
Pri hľadaní šiestich z deviatich členov Rady Úradu pre verejné obstarávanie majú vláde pomôcť zástupcovia zamestnávateľov, samospráv či mimovládnych organizácií. Vláda už schválila vytvorenie výberovej komisie. Rokovací poriadok neumožňuje, aby na jej rokovaní bola verejnosť či novinári.

Ľudí, ktorí pracujú na dohodu, ubudlo
Počet ľudí, ktorí majú prácu, od začiatku roka stúpol. V júli ich však bolo takmer o dvestotisíc menej ako pred rokom. Vyplýva to z údajov Sociálnej poisťovne. Na tieto údaje sa odvolávali ministri financií a práce, keď spochybnili dáta Štatistického úradu o poklese zamestnanosti u nás. Štatistický úrad si za svojimi číslami stojí.

Zo zahraničia


Celkové straty sú podstatne väčšie
Nepokoje, ktoré v Egypte pokračujú od januára 2011, majú na jeho ekonomiku zlý dosah. Hospodárstvo sa neustále prepadá a od vypuknutia konfliktu podľa odhadov prišla štátna pokladnica o 15 miliárd eur. Z hodnoty stráca aj egyptská libra. Viac ako 500 ľudí zomrelo v Egypte v súvislosti s nepokojmi trvajúcimi v krajine od stredy.

Fond odporúča Slovensku viacero zmien
Medzinárodný menový fond Slovensku prognózuje, že náš dlh by mohol presiahnuť 57-percentnú hranicu. Slovensko si však namiesto tvrdej konsolidácie zvolilo cestu pomalšieho šetrenia a podpory rastu. Štát počíta s tým, že budúci rok rozpustí časť rezervy, ktorá by mala náš nárast dlhu tlmiť. Odborníci radia vláde šetriť.

Počet žiadostí je najnižší od októbra 2007
Počet Američanov, ktorí minulý týždeň požiadali o podporu v nezamestnanosti, klesol na najnižšiu úroveň za takmer šesť rokov. Počet nových žiadostí klesol o 15-tisíc na 320-tisíc. Zamestnávatelia tento rok vytvorili mesačne v priemere 192-tisíc nových pracovných miest.

Merkelová začala ostrú kampaň
Je takmer isté, že 22. septembra vyhrá CDU/CSU pod vedením súčasnej kancelárky Angely Merkelovej voľby v Nemecku. Neznamená to, že budú skladať vládu, ale ich podpora sa pohybuje okolo 40 percent. Hlavný vyzývateľ SPD za nimi zaostáva o približne 15 percent. Merkelová už svoju kampaň začala.