medan.sk

sledujte nás:

Výber z 16.04.2012

Z ekonomiky


Vláda chce znížiť odvody do druhého piliera
Odvody na dôchodkové sporenie v druhom pilieri sa majú znížiť o tretinu. Slováci si tak na penziu nasporia menej. S tým nesúhlasia DSS-ky ani ekonómovia. Zníženie odvodov má do rozpočtu priniesť 280 miliónov. Vláda chce zvyšovať dôchodky o pevnú sumu.

Brusel podozrieva stavbárov z kartelovej dohody
Európska komisia podozrieva štyri stavebné zákazky z kartelovej dohody. Slovensko tak môže prísť o stovky miliónov eur. Zákazky pridelili vlády Roberta Fica a Mikuláša Dzurindu, pričom najviac ich pochádzajú z éry ministra Smeru Ľubomíra Vážneho.

V cudzej mene si požičiavame lacnejšie
Aukcie v českých korunách a švajčiarskych frankoch ukazujú, že Slovensko si požičiava lacnejšie v cudzej mene ako v eurách. Tento rok musíme splatiť dlh vo výške 1,839 miliardy eur. V pláne máme vydať štátne dlhopisy so splatnosťou dlhšou ako päť rokov.

Najviac nových daní zaplatia podniky a lepšie zarábajúci
Minister financií Peter Kažimír uviedol, že vláda by mala hľadať úspory na strane výdavkov. Východiská štátneho rozpočtu na budúci rok by mali obsahovať krátenie bežných a mzdových výdavkov, okrem učiteľov a niektorých ďalších profesií.

Z domova


Návrhy ako znížiť nezamestnanosť mladých
Odborníci z ministerstiev chcú štátne stimuly pre tých, ktorí zamestnávajú mladých absolventov a mikropôžičky so zvýhodneným úrokom pre mladých ľudí. Podľa nich tak môžu vytvoriť viac ako 14-tisíc pracovných miest.

Takmer štyridsať škôl čaká skúška
Minister školstva Dušan Čaplovič chce zoškrtať počet univerzít z dvadsiatich na šesť až sedem. Pre študentov práva či medicíny plánuje zaviesť limity, keďže produkujú veľa nezamestnaných. Chystá aj rozdielne financovanie elitných univerzít a ostatných vysokých škôl.

Projekt Singapur by mal pokračovať
Minister hospodárstva aj podnikatelia chcú pokračovať v projekte Singapur. Ten má zjednodušiť povinnosti firiem a zlepšiť tak podnikanie. V akej podobe však bude pokračovať, závisí aj od rokovaní s ostatnými rezortmi.

Zvolenská dostala úlohu od Fica
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská musí zakázať zdravotným poisťovniam zisk a neporušiť pri tom ústavu. Premiér Robert Fico tvrdí, že sa majú uspokojiť s peniazmi, ktoré majú vyčlenené v rámci správneho fondu.

Zo zahraničia


Bárta sľúbil ODS tvrdú protiofenzívu
Český súd urobil rozhodnutie v kauze podplácania vnútri koaličných Vecí verejných. Exministrovi Vítovi Bártovi vymeral podmienku a poslanca Jaroslava Škárku poslal na tri roky za mreže. Bárta však odmieta zložiť poslanecký mandát a plánuje kandidovať v krajských voľbách.

Portugalčania emigrujú za vidinou lepšieho života
Portugalčania smerujú do Brazílie, Angoly. Ich ekonomiky zaznamenávajú rýchly rast. Za posledných päť rokov už emigrovalo pol milióna ľudí. Portugalčania smerujú aj do krajín Európskej únie, Kanady, USA a Ázie.

Čína urobila revolučný krok
Centrálna banka v Pekingu oznámila dvojnásobné rozšírenie pásma pre posilňovanie či oslabovanie jüanu proti americkému doláru. Analytici tvrdia, že čínska ekonomika je pripravená zvládnuť štrukturálne reformy. Čína tak urobila pred stretnutím MMF.

Česi sa už nechcú zadlžovať
Česi neriešia svoje finančné problémy ďalším zadlžovaním, ale obmedzia výdavky domácnosti. Svoje výdavky už obmedzilo takmer 74 percent Čechov. Najviac šetria vo výdavkoch za kultúru. Nešetria na vzdelávaní a nesiahajú na dlhodobé úspory.