medan.sk

sledujte nás:

Výber z 16.01.2014

Z ekonomiky


Slovensko prichádza o astronomickú sumu
Slovensko prichádza každý rok o stovky miliónov eur na daňových únikoch. Niektoré nadnárodné giganty, ktoré u nás pôsobia, svoje zisky nezdania tu, ale prelejú ich do zahraničia. Táto prax by sa mala obmedziť. Daniari začali previerky na základe zoznamu desiatok firiem, ktoré sú podozrivé, že sa takto chceli vyhnúť plateniu daní u nás.

Bezdôvodné vracanie tovaru v kamenných predajniach
Keď si kúpite v akomkoľvek obchode napríklad mobil či tablet, zariadenie budete môcť vrátiť do týždňa bez uvedenia dôvodu. I keď bude smartfón použitý, obchod musí vrátiť peniaze. Navrhuje to dvanásť poslancov Smeru. O týždeň rokuje o zákone parlament. Poslanec Smeru pripustil, že ho ešte zmenia.

BYD chce pri Bratislave vyvíjať elektromobily
Na Slovensko má namierené čínska automobilka BYD. Tá u nás plánuje vyvíjať nové vozidlá, ktoré by sa následne sériovo vyrábali v Číne. Rokuje už aj s bratislavskou spoločnosťou, ktorá by pre nich vyvíjala elektromobily. O investícii s nikým iným okrem Slovenska ani nerokujú. Ak sa dohodnú, vzniknú desiatky nových pracovných miest vo vývoji a preinvestujú sa státisíce eur.

Zvýšenie dane odradilo množstvo firiem
Rakúski a nemeckí investori nechcú prísť na Slovensko, pretože sa vlani zvýšila daň zo zisku. Prekáža im aj zložitá administratíva. Investori čoraz častejšie mieria do Rumunska či Bulharska. Reformy vlády sa nepodpísali len pod menší záujem nových investorov, ale aj výsledky tých, ktorí už na Slovensku pôsobia.

Z domova


Fico chce nových voličov
Premiér Robert Fico vytiahol v boji o Prezidentský palác tromf. Podľa marketingového modelu z USA predstavil 25 známych osobností. Obklopil sa intelektuálmi a populárnymi osobnosťami. Peniaze mu ale nedajú. Hostia však chcú získať nádejného prezidenta pre svoje projekty.

Slovensko dosiahlo ďalší negatívny rekord
V Európskej únii má Slovensko najmenej patentov na osobu a vo financovaní vedy a výskumu sme takmer na konci rebríčka. Zatiaľ čo v roku 2012 bolo na Slovensku udelených 161 patentov, vlaňajšok priniesol 115 schválených žiadostí. Vynálezcovia totiž registrujú svoje nápady v zahraničí. Rezort školstva vidí zlepšenie v IT biznise.

Brusel a jeho obmedzenia
Bruselskí úradníci prišli za posledné dva roky so spotrebiteľskými obmedzeniami, ktoré by mali pomôcť životnému prostrediu. Európsky parlament schválil návrh, ktorým sa od členských štátov vyžaduje, aby znížili spotrebu ľahkých plastových tašiek. Do roku 2020 sa chce zamerať prioritne na riešenie nadmernej tvorby plastového odpadu.

Čaplovič zatiaľ znižovanie financií nepotvrdil
Rezort školstva hľadá spôsob, ako dať súkromným školám menej peňazí. Suma určená na jedného žiaka by mala pre ne klesnúť o tretinu. Novela zákona o financovaní škôl by mala platiť od budúceho roka a ovplyvní zrejme všetky typy škôl. Rezort zatiaľ oficiálne znižovanie financií pre súkromné školy nepotvrdil.

Zo zahraničia


V bankovníctve je na obzore nová kauza
Vyšetrovatelia majú podozrenie, že nemecká Deutsche Bank je zapletená do manipulácie menových výmenných kurzov v mene zvyšovania svojich ziskov. Zo strany úradov ešte nepadol žiadny ortieľ, avšak banka už prepustila jedného obchodníka s menami. Deutsche Bank odmietla kauzu komentovať.

Spolupráca opozičných strán
Tri hlavné maďarské demokratické opozičné strany uzatvorili dohodu, že pôjdu do tohtoročných parlamentných volieb spoločne. Cieľom dohody je zjednotiť hlasy odporcov premiéra Viktora Orbána a vystriedať ho pri moci. Expremiér Ferenc Gyurcsány je na spoločnej kandidačnej listine stredoľavicových strán tretí v poradí.

Tajná služba tvrdí, že ide o aktívnu obranu
Americká Národná bezpečnostná agentúra vraj priamo sleduje po svete asi 100– tisíc počítačov. Vo väčšine prípadov musela do počítačov nainštalovať softvér. Cieľom programu je čínska armáda, ruské ozbrojené sily, mexické drogové kartely a obchodné inštitúcie Európskej únie. Sledovanie sa však týka aj partnerov USA v boji s terorizmom.

Referendum sa skončilo v stredu
Výsledky dvojdňového egyptského referenda o návrhu novej ústavy budú známe počas víkendu. Predpokladá sa, že Egypťania novú ústavu schvália. Až 70 percent obyvateľov vidí v armáde záruku nastolenia poriadku v krajine. V prípade schválenia novej ústavy sa v krajine ešte tento rok uskutočnia parlamentné a prezidentské voľby.