medan.sk

sledujte nás:

Výber z 15.11.2013

Z ekonomiky


Prepúšťanie by sa malo začať budúci rok
Minister vnútra Robert Kaliňák uviedol, že štátni úradníci prídu o prácu. Najviac ohrození sú ľudia, ktorí pracujú v Bratislave v štátnych podnikoch, vo výskumných ústavoch či fondoch. Tieto úrady by sa mali zlúčiť alebo zrušiť. Nechcel však konkretizovať, presne o ktoré ide. Nepotrební úradníci majú spadať najmä pod rezorty školstva, hospodárstva či pôdohospodárstva.

Pre podniky môže ísť o zaujímavú úsporu
Zamestnávanie študentov dohodárov bude pre firmy lacnejšie. Od januára sa zvyšuje suma, do ktorej za nich podniky neplatia žiadne odvody. Táto suma funguje aj ako odpočítateľná položka. Rezort práce tvrdí, že tým zohľadňuje rast výdavkov študentov. Zvyšovanie o pár eur tak možno očakávať každý rok.

Slovenská ekonomika rástla
Slovenská ekonomika si aj v treťom štvrťroku tohto roka udržala rovnaký rast ako tri mesiace predtým. Na zvýšení počtu pracovných miest sa to však neodzrkadľuje. Oproti vlaňajšku bola zamestnanosť nižšia o 0,9 percenta a dosiahla 2,19 milióna osôb. Ekonomike stále nepomáhajú spotrebitelia, ktorí sú v míňaní v obchodoch opatrní.

Súkromné dôchodky ponúknu viacero možností vyplácania
Rezort práce predstavil pravidlá vyplácania dôchodku z druhého piliera.V prvých rokoch môžu byť kombinované penzie nižšie ako čisto štátne. Do budúcnosti má druhý pilier dávať ľuďom záruku, že ak by mal štát pri vyplácaní penzií pri starnutí obyvateľstva ťažkosti, majú niečo nasporené na osobnom účte.

Z domova


Štát nedal dosť peňazí na mzdy učiteľov
Mestám a obciam chýba na budúcoročné vyššie platy učiteľov a nepedagogických pracovníkov 20 miliónov eur. Šetriť tak budú na osvetlení i doprave. Väčšina primátorov a starostov napriek finančným problémom pristala na ponuku vlády a prísľub, že budúci rok im štát pošle z daní ešte viac.

Za tento rok stúpne dlh nemocníc o sto miliónov eur
Vládni analytici priznali, že dlh nemocníc tento rok znova presiahne úroveň, pri ktorej to už minulé vlády vzdali a dlhy za ne zaplatili z rozpočtu. Do konca roka budú mať verejné nemocnice záväzky po lehote splatnosti za 330 miliónov eur. Ministerka zdravotníctva chce, aby štátne nemocnice do dvoch rokov vedeli fungovať bez dlhu.

Voľby v Trnavskom kraji rozhádali KDH a SMK
Neporozumenie medzi SDKÚ a KDH na jednej strane a SMK na druhej vystupuje na povrch aj pred druhým kolom župných volieb v Trnavskom kraji. Doň spolu s kandidátom Smeru, SNS a KSS Tiborom Mikušom postúpil predseda SMK József Berényi. KDH však Berényiho nepodporí. Podporu nemá jasnú ani od bývalých spojencov z SDKÚ.

Kandidáti si časť kampane platia zo svojho
V troch krajoch sa župné voľby skončili, v piatich sa o županovi rozhodne až budúcu sobotu. Kandidáti na župana už rátajú, koľko ich predvolebná kampaň bude stáť. Najnákladnejšiu kampaň mali uchádzači o županské kreslo v Bratislavskom kraji. V ostatných častiach Slovenska boli kandidáti šetrnejší.

Zo zahraničia


Práca pre mladých v celej Európe
Európsky parlament by mal odklepnúť rozpočet na najbližších sedem rokov. Zahŕňať má šesť miliárd eur na zamestnávanie mladých ľudí v krajinách, kde je nezamestnanosť mladých vysoko nad priemerom. Na Slovensku je bez práce zhruba 35 percent mladých. V rámci programu by k nám malo prísť 150 až 200 miliónov eur.

Wulff tvrdí, že je nevinný
Christian Wulff sa začiatkom leta stal 2010 najmladším prezidentom v Nemecku. Včera sa prvýkrát postavil pred súd. Vypočul si obžalobu, podľa ktorej získal neoprávnené výhody, keď zastával funkciu premiéra v spolkovej krajine Dolné Sasko. Súd mu môže uložiť aj finančnú sankciu, pričom prokuratúra navrhovala dohodu o vine a treste.

Ekonomický rozvoj je pre Ukrajincov druhoradý
Ukrajinský ekonóm Alexander Paschaver tvrdí, že každý, kto rozhoduje, musí mať na stole ekonomické prognózy. Reagoval tak na Kyjevom proklamované zlepšenie ekonomických vzťahov s Moskvou. Podľa premiéra Mikolu Azarova je to úloha číslo jeden. Ak Kyjev nepodpíše v Litve Asociačnú dohodu, ďalšia šanca tak skoro nepríde, varuje poľský exprezident Aleksander Kwasniewski.

Čas majú ľudia do konca marca
Časť zdravotníckej reformy amerického prezidenta Baracka Obamu neodštartovala tak, ako očakával. Do systému, v ktorom by mohli nepoistení Američania získať poistenie, sa ich prihlásilo iba stotisíc. Ten, kto nebude mať do konca marca poistku, bude platiť pokutu. Obama očakáva, že sa pripojí sedem miliónov ľudí.