medan.sk

sledujte nás:

Výber z 15.11.2012

Z ekonomiky


Zadlženie podnikovej sféry máme jedno z najnižších
Slovenské firmy so sebou nesú takmer najnižšie dlhy v eurozóne. Podnikatelia tvrdia, že je za tým ich obozretnosť pred neistým vývojom. Menšie dlhy ako Slováci majú v menovej únii len grécke firmy. Domáce banky očakávajú, že firmám požičajú o niečo viac peňazí než vlani.

Opatrenie zrušil Smer nenápadne
Bývalý minister financií Ivan Mikloš zaviedol desať prikázaní pri nákupe IT projektov pre štátnu správu. Chcel tým zabrániť plytvaniu pri nákupoch nepotrebného softvéru či hardvéru. Vláda Roberta Fica však toto prikázanie zrušila. Minister financií Peter Kažimíra má pripraviť nové pravidlá na nákup IT projektov pre štát.

Časť platby za elektrinu sa zvýši
Jeden z poplatkov za elektrinu sa zvýši. Ide o časť platby za straty, ktorú domácnosti platia za elektrinu, ktorá sa pri prechode cez Slovensko stratí vo vedeniach. Za zvýšením transportu elektriny stojí popri iných dôvodoch aj napĺňanie plánov Nemecka na postupné zvyšovanie výroby zelenej elektriny.

Komisia chce zvýšiť podiel žien v manažmente
Európska komisia schválila smernicu, podľa ktorej do roku 2020 musí byť vo vedení veľkých firiem v nevýkonných funkciách až 40 percent nežného pohlavia. Slovenský biznis chce ženy vo vrcholných pozíciách, ale nie na príkaz. Smernica bude musieť prejsť európskym aj naším parlamentom. Postoj vlády Roberta Fica je zatiaľ nejasný.

Z domova


Návrh na odvolanie Borca
Strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd navrhujú odvolať ministra spravodlivosti Tomáša Borca. Oznámila to, keď parlamentná väčšina neschválila program mimoriadnej schôdze. Poslanci Daniel Lipšic a Jana Žitňanská chcú navrhnúť opozícii obrátiť sa na Ústavný súd SR so žiadosťou, aby preskúmal postup Smeru.

Smer sľúbil sprísnenie financovania politických strán
Smer sa pred voľbami zaviazal, že zmení spôsob dotovania strán. Už to však neplatí. I keď podpísali záväzok nadviazať peniaze od štátu pre strany na výber peňazí od sponzorov, minister vnútra Robert Kaliňák už taký krok nepodporuje. Premiér Robert Fico varuje, že ak stranám nebude platiť štát, tie budú hľadať peniaze u sponzorov.

Prieskum agentúry Polis Slovakia
Ak by sa parlamentné voľby konali v novembri, zvíťazil by Smer s podporou 43,1 percenta. Po ňom by boli Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti so ziskom osem percent. Do parlamentu by sa nedostala SMK, SNS a Nová väčšina Daniela Lipšica by získala 3,2 percenta.

Proces sa má zjednodušiť
Vláda odobrila zákon, ktorý by mal nahradiť starú právnu úpravu. Ak prejde parlamentom, tak pozemkové spoločenstvá budú musieť získať právnu subjektivitu. Ak ju nezískajú, tak stratia doterajšie výhody. Vláda chce takto zjednodušiť aj predaj pozemkov.

Zo zahraničia


Štrajková nákaza sa rozšírila do celej Európy
Niekoľko miliónov ľudí vyšlo do ulíc, aby politikom dali najavo, že nebudú tolerovať škrty, šetriace opatrenia a stav nezamestnanosti. Najmasívnejšie demonštrácie boli na vypukli na juhu Európy. Demonštrovať malo aj Slovensko. Nakoniec sme sa však k ostatným krajinám nepripojili. A to aj napriek tomu, že nezamestnanosť u nás rastie.

Nový líder má priviesť Čínu k prvenstvu
Si Ťin-pching sa chystá vládnuť Číne. Za prezidenta ho zvolila komunistická strana. Líder má povesť reformátora, priaznivca súkromného podnikania a udržiava povesť človeka z ľudu. Mal by čínsku ekonomiku viac otvoriť svetu. Čína zápasí s mnohými sociálnymi a ekologickými problémami.

Dohoda o zvýšení rozpočtu zlyhala
Európska únia nevie, či začne nový rok so schváleným rozpočtom, alebo v provizóriu. Slovensko nevie, či mu Európska komisia zaplatí do konca roka 360 miliónov eur, alebo len časť z tejto sumy za projekty z eurofondov. Problém je v tom, že Európska komisia nemá dosť peňazí na zaplatenie tohtoročných faktúr.

Atentát na Džabárího
Izraelská armáda zabila lídra vojenského krídla teroristickej organizácie Hamas Ahmeda Džabárího. Izraelské úrady vyzvali občanov v blízkosti pásma Gazy, aby sa pripravili na raketové útoky. Pri útoku vraj zomrel aj jeho syn. Atentát na Džabárího bol súčasťou väčšej operácie proti teroristickým cieľom v pásme Gazy.