medan.sk

sledujte nás:

Výber z 15.10.2013

Z ekonomiky


Ceny PZP rastú, pomôcť môže zmena poisťovne
Po rokoch znižovania cien povinného zmluvného poistenia dochádza k obratu. Poisťovne už začali zverejňovať nové cenníky. Prevláda v nich zdražovanie alebo stagnácia cien. Nižšiu cenu môžu motoristi dosiahnuť pri uplatňovaní námietky alebo prechod k inej poisťovni. Poisťovne už potom zvyčajne zabojujú o klienta.

Nobelova cena za predvídanie cien akcií
Tohtoročnú Nobelovu cenu za ekonómiu získali Eugene F. Fama, Lars Peter Hansen a Robert J. Shiller za empirickú analýzu oceňovania aktív. Hansen vytvoril štatistickú metódu, ktorá dokáže systém dlhodobého predvídania dobre otestovať, čo viedlo k ďalším teóriám.

Záujem registrovať bločky neupadol
Do druhého žrebovania bločkovej lotérie sa za dva týždne prihlásilo ďalších 5,8 milióna bločkov. Po včerajšom žrebovaní majú daniari opäť povinnosť preveriť predajne, z ktorých bločky pochádzajú. Až 95 percent ľudí registruje bločky cez internet či mobilné aplikácie.

Telefónica predáva českú dcéru
Španielska Telefónica chystá predaj svojho 69-percentného podielu v českej Telefónica Czech Republic. Uviedla to agentúra Bloomberg s odvolaním sa na nemenované zdroje. Trhová hodnota podielu je zhruba 3,6 miliardy dolárov. Spoločnosť údajne chce peniaze z predaja použiť na ďalšie posilnenie.

Z domova


Pasažieri si zastávku užívajú
Plavba na Dunaji bola včera zastavená pre opravu tesnenia na prívodnom kanáli v Gabčíkove. Bratislavský prístav sa od rána začal plniť kotviacimi loďami. Zahraniční turisti, ktorí na lodiach uviazli v Bratislave, sú spokojní. Cestovky si zo zmenou programu poradili.

Na prekrúžkovanie by mohli stačiť dve percentá
Váha preferenčných hlasov, ktoré voliči odovzdávajú vo voľbách, sa zrejme zvýši. Pripustil to minister vnútra Robert Kaliňák. Po novom by na „prekrúžkovanie“ mohli stačiť dve percentá hlasov. Spolu s opozíciou sa dohodol aj na tom, že zákaz zverejňovania volebných prieskumov bude platiť 14 dní pred voľbami.

So zbitými Rómami inšpekcia nehovorila
OSN súhlasí s názorom ombudsmanky Jany Dubovcovej, podľa ktorej inšpekcia ministerstva vnútra nepreverovala policajný zásah v Moldave nad Bodvou objektívne. Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Navi Pillayová si ešte v auguste vyžiadala od našej vlády správu o prípade.

Prokurátorka Mišíková odchádza
Eva Mišíková končí k januáru 2014 na Generálnej prokuratúre. Robila na najväčších mafiánskych prípadoch. Podľa prokuratúry sa vzdala funkcie. Špekuluje sa, či jej odchod súvisí s nástupom nového generálneho prokurátora Jaroslava Čižnára. Ten plánoval zrušenie odboru osobitného určenia, kde zastáva funkciu zástupkyne.

Zo zahraničia


Majiteľ Redskinsu odkázal: „Nič sa meniť nebude!“
V USA sa opäť otvorila otázka o zmienkách Indiánov v menách či logách športových klubov. Najnovšie prišiel s kampaňou za zmenu maskota klubu Redskins líder indiánskeho kmeňa Oneida. Súčasne aj prezident Barack Obama vyhlásil, že by ako majiteľ zvažoval zmenu názvu.

V Sýrii zmizlo sedem zdravotníkov
Po tom, čo sýrski rebeli uniesli pracovníkov Červeného kríža, organizácia vyhlásila, že nehodlá zastaviť svoju činnosť v krajine. Únosy sa v Sýrii podľa štatistík rozmohli. Ozbrojené skupiny unášajú civilistov, žiadajú od ich rodín výkupné, ktoré potom využijú na nákup zbraní či iných potrieb.

Otrávili Arafata polóniom?
Švajčiarski odborníci, ktorí analyzovali veci po zosnulom palestínskom vodcovi Jásirovi Arafatovi, nevylúčili možnosť otravy. V odobratých vzorkách totižto našli nevysvetliteľne vyššiu úroveň rádioaktívneho polónia 210. Arafat zomrel v roku 2004, údajne pre rozpad červených krviniek.

Násilnosti proti cudzincom
Dôvodom na aktuálnu etnickú hystériu v Moskve je vražda mladého Rusa, ktorá sa stala v časti Birjuljovo. Páchateľom má byť Kaukazan, ktorému sa ale podarilo utiecť. Ľudové zhromaždenie zvolané na podporu požiadavky vyhnať migrantov sa zvrhla na výtržníctvo.