medan.sk

sledujte nás:

Výber z 15.10.2012

Z ekonomiky


Kažimír bude musieť vysvetľovať dlh
Zadlženie Slovenska sa môže už v tomto roku dostať na úroveň, pre ktorú bude musieť minister financií Peter Kažimír listom vysvetľovať jeho dôvody. Vláda totiž v návrhu rozpočtu predpokladá, že sa dlh v tomto roku zvýši na 52,2% HDP. Minister má zároveň navrhnúť aj opatrenia, ako dlh znížiť.

Nemecká ekonomika porastie o 1%
Nemecká vláda zvýšila výhľad ekonomického rastu na tento rok na jedno percento z doterajších 0,7 percenta, no na budúci rok výhľad znížila. Pokles ekonomickej aktivity Nemecka by mohol priniesť slabší rast aj pre Slovensko. Nemecká ekonomika sa dlho zdala odolná voči kríze, no v poslednom čase vykazuje známky oslabenia.

Prevádzkovateľ R1 môže prísť o peniaze štátu
Spory medzi štátom a prevádzkovateľom rýchlocesty pokračujú. Rezort dopravy sa aktuálne sporí so spoločnosťou Granvia o vyplatenie 3,5 milióna eur. Ministerstvo firme vyčíta napríklad neskoré odstránenie nepojazdného vozidla, nedostatočné vegetačné úpravy či nedodržanie termínov údržby.

Profesia.sk je na predaj
Na slovenskom internetovom trhu sa v týchto dňoch pripravuje predaj roka. Britská mediálna skupina Daily Mail & General Trust, ktorá vlastní náš najväčší pracovný portál Profesia.sk, v súčasnosti rokuje so spoločnosťou Ringier Axel Springer.

Z domova


„Spoločne za slušný a bezpečný život“
Organizátormi sobotného pochodu extrémistov v Bratislave boli Marián Mišún z Kotlebovej ľudovej strany a Oskar Dobrovodský z Malaciek. V pochode sa snažila zabrániť živá reťaz, ktorú vytvorilo niekoľko desiatok aktivistov. Extrémistov pred bránami hradu zastavili až policajné zátarasy.

Vysokoškoláci neprijali kompromis
Študenti vysokých škôl budú s ministrom práce Jána Richtera ešte rokovať. Kompromisné riešenie zatiaľ neprijali. Výhrady majú hlavne k výške odvodov, ktoré by od budúceho roka mali byť na úrovni 7% od študenta pracujúceho na dohodu a zvyšných 22,8% od zamestnávateľa.

Žiadne výrazné rozdiely medzi jogurtmi nenašli
Ministerstvo pôdohospodárstva poverilo Výskumný ústav potravinársky, aby analyzoval kvalitu jogurtov predávaných u nás. Skúmajú ich zloženie a prítomnosť živých mikroorganizmov. Údaje o kvalite dovážaných a domácich potravín pripravuje taktiež Slovenská veterinárna a potravinová správa.

Pokuty pre štrnásťročné deti
Štát bude voči mladistvým menej tolerantný a zníži hranicu priestupkovej zodpovednosti z pätnástich na štrnásť rokov. Maximálna výška pokuty bude tristo eur. Štrnásťroční by tak po novom mohli byť pokutovaní za dopravné priestupky či narúšanie verejného poriadku.

Zo zahraničia


Voliči pravicovej ODS väčšinou voliť nešli
Porážka ODS vo víkendových krajských a senátnych voľbách prekvapila všetkých. ODS skončila až tretia so ziskom 12,3% hlasov. Zvíťazili sociálni demokrati, ktorí získali deväť z 13 krajov. Najväčším prekvapením volieb je úspech komunistov, ktorí skončili druhí a vyhrali vo dvoch krajoch.

Konflikt medzi Sýriou a Tureckom narastá
Občianskou vojnou zmietaná Sýria v sobotu zatvorila svoj vzdušný priestor pre turecké civilné lety. K rovnakému kroku včera pristúpilo aj Turecko. Príčinou najnovšieho sporu je incident z minulého týždňa, kedy bolo sýrske civilné lietadlo prinútené neplánovane pristáť v Ankare.

Vedcov prekvapil kameň na Marse
Rover Curiosity sa priblížil ku skale nazývanej Jake Matijevic a následne začal skúmať jeho zloženie. Vedcov jeho chemické zloženie prekvapilo. Podobá sa skalám nachádzajúcim sa na vulkanických náleziskách na Zemi.

Skok z hranice zemskej stratosféry
Rakúšan Felix Baumgartner včera ako prvý človek v histórii skočil z výšky 39 kilometrov. Malo ísť o najdlhší a najrýchlejší voľný pád z rekordnej výšky. Baumgartner sa stal prvým človekom, ktorý takto prekonal rýchlosť zvuku.