medan.sk

sledujte nás:

Výber z 15.1.2014

Z ekonomiky


Výsledky projektov podpory zamestnávania mladých ľudí
Časť priemyselných podnikov si nechala nových zamestnancov preplatiť od štátu. Vďaka tomu zamestnali takmer dve tisícky ľudí, na ktorých ušetria vyše 10 miliónov eur. Firmám, ktoré zamestnali mladého človeka do 29 rokov, tak bude štát rok preplácať minimálnu mzdu a odvody za zamestnancov. V prepočte to je 460 eur mesačne na osobu.

Zdražovanie zo slovenských obchodov ustupuje
Medziročná inflácia dosiahla v decembri úroveň 0,4 percenta. Ide prakticky o zastavenie rastu cien v porovnaní so situáciou spred roka. V medzimesačnom porovnaní ceny mierne klesli. Spomalenie rastu cien ovplyvnili najmä ceny potravín. Analytici poukazujú na to, že Slovensku hrozí deflácia.

Podávanie sa zjednodušilo
Podávanie priznaní k dani z nehnuteľností podávate už len na jednom tlačive pre štyri miestne dane. Na jednom tlačive tak priznáte nielen daň za byt či dom, ale aj za stavbu alebo pozemok. Daňovníkom sa týmto výrazne zjednodušila práca. Priznanie môžete odovzdať osobne, alebo poslať e-mailom či poštou. Daň platíte až keď vám správca pošle rozhodnutie.

Zatiaľ sa nevie, ako sa podpora zmení
O tisícky žiakov menej má byť v tých odboroch, z ktorých sa majú problém uplatniť na trhu práce. Minister školstva Dušan Čaplovič takto bojuje proti vysokej nezamestnanosti mladých ľudí. Zamestnávatelia tvrdia, že na trhu im chýbajú kvalifikovaní ľudia. To, či však boli profesie vybrané naozaj relevantne, niektorí odborníci spochybňujú.

Z domova


V pracovnej slobode sa Slovensko výrazne prepadlo
Rebríček nadácie Heritage ukázal, že Slovensko sa v oblasti pracovnej slobody prepadlo, a to na 122. miesto z pôvodného 50. Dôvodom sú zmeny v Zákonníku práce, ktoré prijala vláda Roberta Fica. Slovensku najviac poškodilo znepružnenie pracovného trhu. Ministerstvo práce však rebríček spochybňuje.

Novotný chystá zmenu
Pred desiatimi rokmi si poslanci schválili uznesenie, podľa ktorého sa podrobnosti, kde stoja ich nehnuteľnosti, neuvádzajú. Už čoskoro to má byť inak. Zmenu chystá nový šéf výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Viliam Novotný. Navrhne, aby bolo prijaté odporúčanie, na základe ktorého bude možné zverejňovať tieto informácie. Zmena by sa mohla dotknúť už dát za tento rok.

Zvýšenie príspevkov je minimálne
Dávky, ktoré vypláca štát zo svojho rozpočtu, a tie, na ktoré prispievajú ľudia zo svojej mzdy, sa zvýšili. Pri niektorých ide len o symbolickú sumu, iné vzrástli aj o niekoľko eur.Prídavok na dieťa vzrástol o štyridsať centov. Rodičovský príspevok sa už vypláca vo výške 203,20 eura. Podnikatelia si aj v tomto roku priplatia na odvodoch.

V justícii sa chystajú novinky
Návrh na zrušenie imunity sudcov by mal zastrešovať šéf Národnej rady Pavol Paška. Poslanci Smeru sa touto témou už raz zaoberali. Zmeny v zákonoch, ktoré imunitu rušili, pre nesúhlas sudcov nakoniec nepredložili. Za pochybenia či neznalosť zákona budú hroziť sudcom vyššie zrážky z platu ako dnes, preskúšanie, ale aj strata funkcie.

Zo zahraničia


Amerika si vydýchla
Republikáni a demokrati dosiahli rozpočtovú dohodu. Prezidentovi Barackovi Obamovi zaručuje cez bilión dolárov na fungovanie jeho vlády v najbližšom roku. Rozpočtové výdavky vlády dosiahnu tento rok 1,012 bilióna dolárov. Núdzová podpora v nezamestnanosti sa nepredĺžila. Namiesto zvyšovania priamych daní sa zaviedli nové poplatky.

Nové znenie dokumentu mení obsah predchádzajúcej ústavy
Dvojdňové hlasovanie o návrhu novej egyptskej ústavy charakterizuje napätie. V prvý deň plebiscitu zahynulo pri nepokojoch najmenej osem ľudí. O bezpečnosť v krajine sa stará 160– tisíc vojakov a 200–tisíc policajtov. Nový návrh má aj kritikov nielen medzi radikálnymi moslimami, ale aj v tábore liberálov. Dôvodom je zachovanie právomocí armády.

Zákazka na dva nové bloky bola tajná
Ruský gigant Rosatom podpísal s Maďarskom zmluvu o stavbe dvoch nových blokov atómovej elektrárne. Má stáť v areáli jedinej existujúcej maďarskej atómky Paks. Po spustení v roku 2023 bude produkovať 2 400 gigawattov elektriny. Maďarsko si na elektráreň požičia od Ruska 10 až 12 miliárd eur so splatnosťou tridsať rokov.

Prezidentské stretnutie v Košiciach
Štyria bývalí a jeden súčasný prezident diskutovali o vzťahoch v Európskej únii a situácii na Ukrajine. Politici prišli na pozvanie exprezidenta SR Rudolfa Schustera. Bývalé hlavy Slovenska, Poľska, Rumunska, Ukrajiny a terajší prezident Rakúska sa zhodli, že Európa by sa nemala uzatvárať do seba a viac by mala komunikovať s okolitým svetom.