medan.sk

sledujte nás:

Výber z 15.08.2013

Z ekonomiky


V budúcom roku bude vláda škrtať miernejšie
Slovensko končí s obdobím rýchleho znižovania deficitu a ide podporovať rast. V štátnom rozpočte si to naplánoval minister financií Peter Kažimír. Brusel nám umožnil naliať do ekonomiky približne 200 miliónov eur a to cez spolufinancovanie projektov z eurofondov. Analytici upozorňujú na rast dlhu. Ten má v budúcom roku dosiahnuť 56,3 percenta.

Obmedzenie práce dôchodcom je stále v hre
Minister práce Ján Richter nezavrhol možnosť, či obmedzí prácu penzistom. Rozhodnutie mu prinesie analýza, ktorú si dal vypracovať. Konečný verdikt by mal padnúť v priebehu mesiaca. Hlavným kritériom na posudzovanie, či štát pôjde do obmedzenia práce dôchodcom, bude ich príjem.

V druhom štvrťroku na Slovensku pracovalo menej ľudí
Pracovné miesta nevznikajú a zamestnanosť už minimálne štyri štvrťroky za sebou klesá. Vyplýva to z odhadu Štatistického úradu. Minister práce Ján Richter čísla Štatistického úradu spochybňuje. Zamestnanosť v druhom kvartáli dosiahla 2,187 milióna ľudí. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesla o 1,3 percenta.

Rast ekonomiky bol výraznejší
Ľudia bežnými nákupmi v obchodoch začínajú opäť ťahať slovenské hospodárstvo. Ekonomika krajiny v druhom štvrťroku medziročne rástla o 0,9 percenta najmä vďaka exportu. Domácnosti však už obmedzovaním spotreby tento efekt neznižovali. Domáca spotreba má najbližšie mesiace potenciál rastu.

Z domova


Sudcovia odmietajú kritiku Harabina
Deväť sudcov Najvyššieho súdu sa postavilo proti šéfovi Štefanovi Harabinovi. Odmietajú jeho kritiku voči rozhodnutiu Ústavného súdu v kauze Duckého zmeniek. Sudcovia konštatovali, že v prípade rozhodoval nezákonný senát. Harabin na to reagoval tak, že na nich podá nielen disciplinárny návrh, ale aj trestné oznámenie.

Tohtoročné šetrenie ohrozujú samosprávy
Niektoré obce nedokážu hospodáriť s takým prebytkom, ako sa zaviazali. V horšom prípade by tak štátny deficit v roku 2013 nemusel skončiť tesne okolo hranice troch percent. Deficit sa nachádza na úrovni 3,05 percenta, ale mestá a obce spôsobujú výchylku asi 0,2 percenta. Vláda ich vyzve, aby pristúpili k revízii svojich rozpočtov.

Kaliňákov návrh vylepšia technické pripomienky
Najviac tri milióny eur budú môcť minúť politické strany a hnutia na kampaň pred parlamentnými voľbami. Prezidentský kandidát bude mať limit nižší. Podobné obmedzenia na výdavky budú platiť aj pre nezávislých kandidátov na predsedov krajov, primátorov či starostov. Sankcie budú hroziť za porušenia pravidiel.

Návrh nakoniec na vláde neprešiel
Vláda neschválila návrh novely školského zákona. O zmenách, ktoré by priniesli zvyšovanie počtu žiakov v triede a väčší tlak na rušenie škôl s menším počtom detí, tak má vláda rokovať v septembri. Podstata navrhovaných zmien sa nebude meniť, úpravy tak budú legislatívno–technického charakteru.

Zo zahraničia


Historicky najdlhšia recesia v eurozóne sa skončila
Európska ekonomika rástla v druhom štvrťroku prvýkrát od jesene 2011. Firmy budú mať viac zákaziek a ľudia nebudú masovo prichádzať o prácu. Výsledky sú lepšie ako ministri financií eurozóny očakávali. Na trhy sa tak vrátila dôvera a firmy začali investovať. Pozitívne prekvapilo aj Slovensko, ktoré oproti vlaňajšku rástlo o 0,8 percenta.

Schránkové firmy môžu zneužívať systém
Poliaci objavili spôsob, ako si zabezpečiť plnú zdravotnú starostlivosť za symbolické odvody. Na Slovensku si zakladajú schránkové firmy, v ktorých na živnosť zamestnávajú na pár hodín mesačne poľských občanov. Takto zneužívať systém umožňuje diera v zákone. Poisťovne evidujú spolu 3 675 poľských poistencov.

Zranené mali byť dve tisícky ľudí
Podľa vlády dve stovky, podľa opozície takmer tri tisícky. Taká má byť bilancia obetí zrážok, ktoré včera vypukli v Egypte medzi demonštrantmi a políciou.Noví lídri krajiny preto vyhlásili výnimočný stav. Násilnosti vypukli počas zásahu proti stúpencom zvrhnutého prezidenta Muhammada Mursího.

Emerson sa dočkal štedrej odmeny
Manažér John B. Emerson sa prezidentovi Barackovi Obamovi postaral o 1,5 milióna dolárov na predvolebnú kampaň. Teraz sa dočkal odmeny. Stal sa novým americkým veľvyslancom v Nemecku. Pri jeho výbere na post v Berlíne stavil Obama na jeho skúsenosti finančného manažéra.