medan.sk

sledujte nás:

Výber z 14.11.2013

Z ekonomiky


Najvyšší nárast platov v priemysle za posledné tri roky
K rastu platov v priemyselných podnikoch viedol rast ekonomiky v eurozóne, viac zákaziek a zvyšovanie investícií firiem. Príjmy zamestnancov medziročne stúpli o 4,5 percenta. Dvíhanie platov v priemysle prekonalo aj rast cien, ktorý bol v septembri na úrovni jedného percenta. Za vyššie platy môžu aj štrukturálne zmeny v podnikoch.

Španielsko od nás kúpilo emisné kvóty
Slovensko získa za emisný obchod so Španielskom 5,81 milióna eur.Tonu emisií predalo za 83 centov. Slovensko Španielom predalo sedem miliónov ton pred vyše dvoma mesiacmi, cenu však nemohlo ukázať hneď. Obchod poukázal na to, že v evidencii Slovenska môžu chýbať desiatky miliónov ton emisií.

Ceny bytov sa hýbu skôr smerom nadol než hore
V novembri sa byty predávajú lacnejšie než pred rokom. Smerom nahor sa šplhajú ceny vo vybraných bratislavských lokalitách. Jediným reálne fungujúcim realitným trhom na Slovensku je bratislavský realitný trh. V ostatných častiach Slovenska pribúda málo novostavieb a trh sa nehýbe. Dôvodom je slabá kúpna sila.

Slovenská vláda je optimistickejšia ako Brusel
Európska komisia tvrdí, že hospodárenie slovenskej vlády sa budúci rok zhorší najviac spomedzi krajín eurozóny. Bruselskí analytici tvrdia, že štrukturálny deficit Slovenska sa v roku 2014 zvýši o 0,8 percenta HDP. Horšie dopadli len Maďarsko a Chorvátsko. Slovenská vláda počíta so zhoršením len o 0,2 percenta HDP.

Z domova


Dotácie pre zelenú energiu skončia
Brusel stopne dotácie pre zelenú energiu členským krajinám Európskej únie. V dôsledku štedrej podpory totiž vzrástli ceny elektriny a klasické elektrárne nedokážu konkurovať na trhu. Únia zároveň prikázala členom, aby do roku 2020 zvyšovali podiel energie z obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe jednotlivých krajín.

Rezort práce zatiaľ materiál oficiálne nezverejnil
Návrh zákona, ktorý by mal upraviť vyplácanie dôchodkov z druhého piliera vymedzuje podmienky nároku, spôsob čerpania nasporených peňazí, ako aj možnosti ich dedenia. Možnosť výberu časti úspor z druhého piliera dostanú len ľudia zaradení do tretej skupiny. Všetci penzisti budú zároveň poberať štátny dôchodok.

SDKÚ zrejme nepodporí spoločného kandidáta
Pravici hrozí fiasko pri prezidentských voľbách. Podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára práve tieto voľby rozhodnú o budúcnosti celej Ľudovej platformy. Pravica nie je jednotná a stále nemá spoločného kandidáta. KDH a Most sa postavili za Pavla Hrušovského. SDKÚ sa však k jeho kandidatúre nevyjadril.

Stavba detvianskeho úseku
Výstavba štvorprúdoviek sa rozbieha na severe krajiny i na strednom Slovensku. Štátna diaľničná spoločnosť podpísala zmluvu na desaťkilometrovú rýchlocestu R2 od Pstruše po Kriváň. Za výstavbu bude zodpovedný Strabag. Stavba sa stane južným obchvatom Detvy a nahradí tak existujúcu cestu prvej triedy I/50.

Zo zahraničia


Poslanci sa opäť majú stretnúť 19. novembra
Šéf ukrajinského parlamentu Volodymyr Rybak ukončil mimoriadne rokovanie parlamentu bez akéhokoľvek výsledku. Uviedol, že žiadny z troch bodov, o ktorých mali rokovať, nie je pripravený na hlasovanie. Poslanci sa stretnú po rokovaní ministrov zahraničných vecí únie. Na rokovaní ukrajinského parlamentu boli aj splnomocnenci Európskej únie.

Spojenie krajnej pravice v Európe
Holandský šéf pravicovej Strany slobody Geert Wilders chce s francúzskou Marine Le Penovou a ďalšími pravicovými populistami po budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu vytvoriť silnú frakciu. Volať by sa mala Aliancia Antieurópanov. Vo voľbách do europarlamentu by mohla získať až 30 percent.

Predávanie občianstva pre cudzincov
Maltský parlament schválil zákon, podľa ktorého si budú môcť cudzinci zo štátov mimo Európskej únie zakúpiť občianstvo v tejto krajine. Stačí, ak zaň zaplatia 650–tisíc eur.Podľa premiéra Josepha Muscata by to malo zvýšiť príjmy štátu a prilákať na ostrov ľudí, ktorí by tam mohli investovať. Opozícia s tým však nesúhlasí.

Sberbank škrtne 30-tisíc miest
Ruská Sberbank plánuje zdvojnásobiť zisk aj vďaka výrazným škrtom. Nehodlá však obmedziť svoje aktivity. V pláne je až 30-tisíc prepustených ľudí a viac ako tritisíc zatvorených pobočiek. Zamestnancov bude okresávať postupne. Plány škrtov sa však Slovensku podľa banky vyhnú.