medan.sk

sledujte nás:

Výber z 14.11.2012

Z ekonomiky


Štát je bližšie k pôžičkám priamo od ľudí
Štát uvažuje, že Slováci by mohli časť svojich úspor investovať do štátnych dlhopisov, za čo by dostávali úroky. Práce na novom spôsobe zdaňovania štátnych dlhopisov sa už rozbehli. Trhy nám zatiaľ veria a Slovensko predáva svoj dlh za historicky najnižšie úroky. Úspech predaja bude závisieť aj od kampane.

Z pracovných dohôd zaplatia penzisti odvody
Pracujúci dôchodcovia si už na dohodách nezarobia toľko, čo doteraz. Budú mať povinnosť zaplatiť aj z príjmu z dohody odvody do Sociálnej poisťovne. Tí, ktorí poberajú predčasný starobný dôchodok a súčasne pracujú na dohodu sa musia rozhodnúť, či chcú mať takýto príjem, alebo poberať predčasný dôchodok.

Stretnutie Priateľov Kohézie
Menšie štáty únie nechcú doplácať na krízu, ktorú rastúcimi dlhmi spôsobili najmä väčšie štáty spoločenstva. Krajiny, kde patrí aj Slovensko, vyzvali väčšie krajiny, aby nekrátili rozpočet únie na roky 2014 až 2020. Premiér Robert Fico tvrdí, že nemôžu od nás chcieť, aby sme boli solidárni vždy, keď je to treba.

Vyššie ceny sa na pultoch objavia v januári
Vyššie ceny vstupov, ktoré výrobcovia potravín kryli z vlastných marží, sa zrejme v januári premietnu do cien. Obchodníci tvrdia, že nárast cien by spotrebiteľ neuniesol.Medziročne by ceny mohli poskočiť o sedem až osem percent. Obchodníci tvrdia, že tento rok už zdražovať nebudú. Poľnohospodári sa musia na budúci rok uskromniť.

Z domova


Požiadavkou je návod na optimalizáciu daní a odvodov
Daňoví poradcovia sa tešia zvýšenému záujmu o ich služby. Firmy sa chcú vyhnúť vyšším nákladom na podnikanie a tak chcú návod, ako optimalizovať svoje dane a odvody. Od budúceho roka majú firmy platiť 23percentnú daň z príjmu, vyššie odvody pre zamestnancov a odvádzať vyššie odvody z dividend.

Dlhodobá prognóza OECD
Prognóza OECD porovnávala hrubý domáci produkt na obyvateľa svojich členov. Z nej vyplýva, že slovenská ekonomika bude na tom v roku 2060 podobne ako tá francúzska. V roku 2060 tak dosiahneme 85 percent z HDP na obyvateľa súčasnej eurozóny. Vyspelé krajiny Západu by sme mali začať dobiehať už v tomto roku.

Vláda s vypracovaním zákona mešká
Ministerstvo vnútra dokončuje novelu zákona o občianstve. Tá umožní získať cudzie občianstvo aj bez straty slovenského a vráti doklady tým, ktorí oň prišli pre zákon z čias prvej Ficovej vlády. Na zmenu čaká 381 ľudí. Podmienkou bude, aby cudzie občianstvo získali na základe trvalého pobytu.

Mimoriadna schôdza sa začne a hneď aj skončí
Smer-SD nepodporí program mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej chcela opozícia diskutovať o znižovaní dôveryhodnosti justície. Predseda parlamentu Pavol Paška považuje správanie opozície za nezodpovedné. Opozičné strany majú dôvod na to, aby podali návrh na odvolanie ministra spravodlivosti Tomáša Borca.

Zo zahraničia


Časový plán dohody sa dostáva do sklzu
Spoločnému dohľadu nad bankami v Európskej únii hrozí odklad. Prekážkou je spôsob vykonávania dozoru zo strany eurobanky a prípadný zásah dozoru v prípade záchrany veľkých nadnárodných finančných spoločností. Slovensko sa obáva, že v prípade problémov môže materská spoločnosť stiahnuť kapitál z dcér.

Merkelová sa rozhodla šliapnuť na päty milionárom
Nemecké úrady získali údaje o klientoch švajčiarskeho bankového gigantu UBS. Asi 50 vyšetrovateľov daňových podvodov vtrhlo k nim domov. Vyšetrujú sa podozrenia z daňových únikov. Nemecká kancelárka Angela Merkelová dúfa, že dodatočné zdanenie týchto účtov prinesie do nemeckej štátnej pokladnice miliardy eur.

Grécko bude potrebovať ďalšiu finančnú injekciu
Grécki veritelia očakávajú, že pre prípadné dvojročné oddialenie znižovania deficitu bude Grécko v roku 2014 potrebovať ďalších 15 miliárd eur a v nasledujúcich dvoch rokoch ďalších 17,6 miliardy eur. Ministri financií uvažujú, že Grécku vyhovejú a dajú mu viac času na uskutočnenie reforiem.

Kampaň pred voľbami na jar má byť najkratšia
Vláda Viktora Orbána sa chystá Maďarom obmedziť nielen hlasovacie právo, ale aj volebnú kampaň. Fidesz sa chystá zakázať volebnú kampaň na internete a v súkromných televíznych a rozhlasových staniciach. Na bilbordoch a plagátových stĺpoch sa prakticky nijaké obmedzenia neplánujú.