medan.sk

sledujte nás:

Výber z 14.09.2012

Z ekonomiky


Slováci kupujú viac ako Česi cukrovinky a mliečne výrobky
Slováci v porovnaní s Čechmi nakupujú menej. Za prvý polrok urobili v priemere 133 nákupov, pričom Česi ich urobili 143. Za väčšinu produktov však Slováci zaplatia vyšší účet. V porovnaní s druhým polrokom minulého roka sa hodnota nákupného košíka Slovákov znížila o 50 centov.

Pripomienky k zmenám vo verejnom obstarávaní
Firmy so zahraničným kapitálom kritizujú zmeny vo verejnom obstarávaní. Ohlásila sa už Švédska obchodná komora. Najviac jej prekáža zadávanie zákaziek nad 10 miliónov eur cez strategické zákazky. Pod ne patrí aj výstavba. Tvrdí, že obmedzí súťaž. Ku kritikom sa pridáva aj Transparency International Slovensko.

Podnikatelia sa pred neférovými súťažami budú brániť ťažšie
Smer chce, aby sa proti neférovému postupu úradníkov dalo brániť len pri drahších zákazkách. Štátne nákupy tovarov a služieb do 200-tisíc eur nebudú môcť podnikatelia namietať na Úrade pre verejné obstarávanie. Minister vnútra Robert Kaliňák chce rýchlejšie tendre a menej špekulantov.

Zmierlivý postoj odborov voči Smeru speje ku koncu
Odborári sa zastali úradníkov aj učiteľov, ktorí žiadajú zvýšenie platov. Pričom do budúcnosti nevylúčili ďalšie nátlakové akcie, ak Smer nenaplní sľuby. S vládou pritom majú odborári zmluvu. Fico považuje postoj odborov vzhľadom na ich postavenie v spoločnosti za prirodzený.

Z domova


Trpezlivosť učiteľov sa skončila
Učitelia začali najväčší školský štrajk. Na celom Slovensku neprišlo do škôl vyše 70-tisíc učiteľov či vychovávateľov. Chcú, aby sa nástupný plat učiteľa základnej školy zvýšil o 50 eur a narástol na 1,2-násobok priemernej mzdy v ekonomike. Minister školstva Dušan Čaplovič navrhne zvýšiť platy do 10 percent.

Mihál kritizuje navrhované zmeny
Exminister práce Jozef Mihál tvrdí, že zmeny v Zákonníku práce spôsobia likvidáciu pracovných miest a zamedzia tvorbe nových. Podľa neho o prácu príde tisíce Slovákov. Zmeny považuje iba za splatenie dlhu strany Smer odborárom za ich podporu vo voľbách. Ku kritike sa pridali viacerí opoziční poslanci.

Vláda uvažuje o regulácii cien palív
Ministerstvo financií zvažuje, že sa postaví súčasným cenám benzínov a nafty. Uvažuje o regulácii cien palív. Štát naposledy určoval ceny palív v roku 1995. Benzín na pumpách stojí 1,60 eura za liter a nafta 1,49 eura. Slovnaft nepovažuje reguláciu cien za štandardnú.

Ústavný súd si dáva načas
Kým Ústavný súd nerozhodne v prípade Jozefa Čentéša, Slovensko bude bez generálneho prokurátora. Od verdiktu súdu bude závisieť, či do funkcie nastúpi Čentéš, alebo to bude niekto iný. Premiér Robert Fico nevylúčil, že sa bude voliť nový generálny prokurátor.

Zo zahraničia


Maďarsko aj Poľsko ťažia z vlastných mien
Euro sa za posledný rok oslabilo o 12 percent, meny Maďarska, Poľska a Českej republiky však posilňujú. Ťažia zo slabého eura a problémov v eurozóne. Oproti Slovensku sú tak vo väčšej výhode, hoci sa na trhu považujú za rizikové. Na Slovensku už pribúdajú hlasy, že euro je nevýhodou.

Fed začne tlačiť inflačné peniaze
Americká centrálna banka Fed sa rozhodla pre tretie kolo skupovania dlhopisov a spustí ďalšie tlačenie peňazí. Každý mesiac sa dostane do obehu 40 miliárd dolárov. Fed za ne bude kupovať najmä nehnuteľnosťami kryté cenné papiere. Zatiaľ sa nevie, koľko mesiacov bude Fed dlhopisy skupovať.

Holandsko zostáva európskou baštou
Holanďania vo voľbách odmietli euroskeptikov a otvorili cestu k stabilnej vládnej koalícii. Tá bude bojovať proti finančným a ekonomickým problémom v spolupráci s Bruselom. Liberáli doterajšieho premiéra Marka Ruttea získali desať poslaneckých kresiel navyše. O desať mandátov si polepšila aj Strana práce.

Španielske banky chcú zachrániť regióny
Španielsko zháňa peniaze na záchranu zadlžených regiónov. Chystá tak predaj dlhopisov s trojročnou splatnosťou a hľadá investorov na aukciu. Chce tak získať tri miliardy eur. Účasť vraj prisľúbili veľké banky ako Santander či BBVA. Na záchranu regiónov pripravuje Španielsko fond s kapacitou 18 miliárd eur.