medan.sk

sledujte nás:

Výber z 14.08.2013

Z ekonomiky


Výroba v eurozóne sa dostala z červených čísel
Európsky priemysel sa po takmer dvoch rokoch vrátil k rastu. Slovenské firmy tak majú na dosah viac zákaziek. Priemysel potiahol fakt, že firmy začali viac investovať. Umožnil im to najmä zvýšený dopyt. Naštartovanie európskej ekonomiky by pomohlo nášmu rastu. Lepší vývoj priemyselnej produkcie v Nemecku by sa mohol pozitívne prejaviť aj na Slovensku.

Víťazom boja proti kríze sa stalo Rakúsko
Rakúsku sa od roku 2008 podarilo najlepšie vyrovnať s nepriaznivými podmienkami na trhu. Pomohol mu flexibilný pracovný trh a schopnosť lákať investície. Darilo sa aj Poľsku a Bulharsku. Slovensko skončilo štrnáste, keď nás ťahal nadol najmä rýchlo rastúci dlh a nižší objem investícií.

Problém s hľadaním práce
V prvej dvadsiatke škôl s najvyšším počtom nezamestnaných absolventov sú stredné odborné školy v Prešovskom a Banskobystrickom kraji. Dôvodom je vysoká nezamestnanosť v tejto oblasti. Absolventi obchodných akadémií sa ťažko uplatnia, avšak tieto školy patria medzi najžiadanejšie. Časť na pracovnom trhu zaberajú aj pracujúci dôchodcovia.

Investori, ktorí verili záchrane eura, zarobili
Finanční žraloci z J&T zarobili na investíciách spojených so záchranou eura niekoľko miliónov eur. Za lacné peniaze od Európskej centrálnej banky nakúpili výnosnejšie slovenské štátne dlhopisy. J&T Banka získala zdroje na kúpu slovenských dlhopisov v objeme takmer 259 miliónov eur.

Z domova


Sieť stredných škôl nezodpovedá počtu detí
Čoraz nižší počet detí trápi všetky samosprávne kraje. Pre nedostatok študentov už museli župy niektoré školy zatvoriť. S nedostatkom študentov už bojujú aj gymnáziá. Odborníci v tom vidia aj výsledok snahy ministra Dušana Čaploviča vzkriesiť odborné školstvo. Čaplovič naň vyčlenil 88 miliónov eur z eurofondov.

Pobyt v domove dôchodcov nezlacnie
Viac ako štvrtina slovenských seniorov a tri štvrtiny ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím žijú pod hranicou chudoby. Celkovo sociálnu starostlivosť potrebuje skoro 670–tisíc občanov, avšak pre mnohých je pridrahá. Rezort práce to chce riešiť novelou zákona o sociálnych službách. Jej cieľom je priniesť do systému nové zdroje peňazí.

Agresívnych šéfov bánk striedajú nenápadní kolegovia
Reguláciu a pokuty sa banky snažia upokojiť konzervatívnymi šéfmi. Striedajú tak agresívnych šéfov bánk. Banky tvrdia, že by mali byť nudné. Podprahovo sa snažia ľudí presvedčiť, že vklady ľudí sú u nich v bezpečí. Cieľom konzervatívnych manažérov je upokojiť verejnú mienku, nie ísť do konfliktov s regulátormi a politikmi.

Návrh môžu teraz pripomienkovať úrady aj verejnosť
Slovensko zrejme nebude mať svoju továreň na vakcíny. Je možné, že očkovacie látky budeme nakupovať spoločne s inými štátmi Európskej únie. Naznačuje to materiál ministerstva zdravotníctva. Brusel predpokladá, že spoločné nakupovanie by mohlo pomôcť krajinám, ktoré nie sú natoľko veľké, aby pritlačili na farmaceutické firmy pre ceny.

Zo zahraničia


Armáda je vo svojom konaní opatrná
Policajné rozháňanie stúpencov zvrhnutého prezidenta Muhammada Mursího v uliciach Egypta sa odkladá. Dôvodom je únik informácií do médií. Úrady už požiadali obyvateľov žijúcich v okolí tradičného miesta protestu stúpencov Mursího, aby opustili domovy. Armáda sa podľa mnohých nemá kam ponáhľať.

Denník sa odvoláva na vládny materiál
Livia Klausová sa stane českou veľvyslankyňou na Slovensku a bývalý kozmonaut a europoslanec za komunistov Vladimír Remek pre Rusko. Klausová a Remek vyslovili podporu Zemanovi v prezidentskej kampani. Zeman ich chcel už za vlády Petra Nečasa presadiť na ambasádorské posty.

Vojna slov medzi Bukurešťou a Budapešťou
Do vlády Viktora Orbána sa pustil rumunský prezident Traian Basescu. Ten uviedol, že Maďarsko sa stalo regionálnym ohniskom nestability v otázke menšín. Basescovo pritvrdenie tónu maďarská tlač pripisuje tomu, že na budúci rok mu vyprší posledný prezidentský mandát.

Za drogové delikty sa do väzenia nepôjde
Spojené štáty sú krajinou s najvyšším počtom väzňov na počet obyvateľov. Ich väznice by ďalší nápor nezvládli. Teraz je za mrežami o 40 percent viac väzňov, ako je ich kapacita. Zmeniť to má nový prístup vlády Baracka Obamu. Chce menej trestať a viac sa zameriavať na liečbu a prevenciu. Týkať sa to má najmä tých, ktorých súdia za zločiny spojené s drogami.