medan.sk

sledujte nás:

Výber z 13.12.2013

Z ekonomiky


Pre slovenské firmy sa začína nová etapa
Poslanci schválili štátny rozpočet na rok 2014. Hospodárenie Slovenska má skončiť so sekerou 2,64 percenta. Slovenské firmy budú platiť minimálnu daň. a druhej strane sa daň pre veľké firmy znižuje. Štátu má pomôcť reforma verejnej správy ESO či dividendy od energetických firiem, v ktorých má štát podiel.

Rast spotrebiteľských cien v novembri pribrzdi
Spotrebiteľské ceny v novembri medziročne ceny rástli o pol percenta. V porovnaní s októbrom sa o desatinu percenta znížili. Ceny potravín medzimesačne klesli o 0,4 percenta najmä vďaka poklesu cien ovocia a pomalšiemu rastu cien zeleniny. K nižšej inflácii prispel aj pokles cien palív. Zníženie cien nastalo vo viacerých oblastiach.

Sudcovia majú za sebou ďalší úspech
Ústavný súd označil znižovanie platov sudcov v roku 2011 za protiústavné. Štát im tak zrejme bude musieť doplatiť mzdu, o ktorej časť prišli pre sporný zákon. To by pre štátny rozpočet znamenalo výdavky vo výške 2,3 milióna eur. Otázne je, či na súde neskončí aj dočasné zmrazovanie platov sudcov.

Odvody štátu za svojich poistencov klesajú
Štát bude za svojich poistencov platiť menej. Odvod bude na úrovni štyroch percent z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Podľa pôvodného návrhu rozpočtu malo ísť na poistencov štátu celkovo 1,15 miliardy eur, táto suma sa zvýšila o 52 miliónov eur. Nižšie poistné sa odrazí na dlhých čakacích lehotách na zákroky, ťažšom kolektívnom vyjednávaní s manažmentmi nemocníc aj na zadlžovaní zdravotníckych zariadení.

Z domova


Čo môže ohroziť Počiatkove plány
Tender na výstavbu najdlhšieho tunela Višňové štát vypísal pred takmer dvoma rokmi avšak až dodnes sa neskončil. Dôvodom sú odvolávania stavbárov, ktorí o zákazku súťažia. Toto patrí medzi riziká možného nesplnenia plánu výstavby štvorprúdoviek. Medzi problémové patrí príprava jednotlivých chystaných tendrov.

Dlhoroční poslanci SDKÚ odišli
Poslanci SDKÚ-DS Lucia Žitňanská, Miroslav Beblavý a Magda Vášaryová vystúpili zo strany. Dôvodom je nespokojnosť s jej smerovaním. Poslednou kvapkou k rozhodnutiu boli rozhovory s predsedom Pavlom Frešom po župných voľbách. Beblavý a Žitňanská založili platformu Tvoríme Slovensko. Vytvoriť novú stranu z nej však nechcú.

Vysoké školy sú z rozpočtu rozčarované
Rezort školstva dostane viac peňazí na platy učiteľov. Celkové výdavky na školstvo sa oproti pôvodnému návrhu zvýšia o 30 miliónov eur. Z toho 20 miliónov by malo ísť na základné a stredné školy, 10 miliónov na vysoké. Podľa kolektívnej zmluvy by sa tarifné platy učiteľov mali od budúceho roka zvýšiť o päť percent.

Návrh na likvidáciu sa nedá vylúčiť
Na grémiu mimoparlamentnej ĽS-HZDS by mohol padnúť aj návrh na likvidáciu strany. Člen republikového grémia Tibor Cabaj neprezradil, kto má záujem o pád strany. Potvrdil, že vládne nespokojnosť po fiasku v župných voľbách. Za HZDS totiž uspeli len traja kandidáti. Definitívny odchod zo strany ohlásil aj Vladimír Mečiar, keď vrátil stranícku knižku.

Zo zahraničia


Írsko vedie rebríček najlepších krajín pre biznis
Írsko sa stalo prvou krajinou, ktorej sa podarilo opustiť euroval. Zatiaľ čo zvyšok Európy šetrenie predstiera a zvyšuje dane, Írsko sa vydalo cestou výrazných škrtov naprieč verejnou správou. Verejné výdavky medzi rokmi 2010 a 2012 zoškrtali o 22,9 percenta HDP. Írsko si navyše udržalo nízku daňovú záťaž aj napriek tlaku z Bruselu.

Janukovyč už druhýkrát v priebehu mesiaca mení názor
Prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč v novembri zmaril rokovania o pristúpení krajiny do Európskej únie. Včera potvrdil, že do únie chce vstúpiť. Podľa šéfky zahraničnej politiky Európskej únie Catherine Ashtonovej Janukovyč zamýšľa dohodu s EÚ podpísať. Otočenie sa chrbtom Bruselu vyvolalo na Ukrajine masové demonštrácie.

Silnejší partneri ponúkli ľudovcom dve ministerstvá
Budúca česká koalícia má rozdelené, komu pripadne ktoré ministerstvo. Existujú však konflikty o tie rezorty, o ktoré nikto nestojí. Patrí medzi ne ministerstvo zdravotníctva a rezort kultúry. Ponuka, o ktorú KDU vôbec nestojí ČSSD obe kreslá ponúkla ľudovcom Pavla Bělobrádka. Tí o ne však nestoja.

Republikáni a demokrati konečne našli kompromis
Tento rok prijal americký Kongres iba 56 zákonov. Rozhádané americké politické strany nedokázali v mnohých prípadoch nájsť kompromis. Republikán Paul Ryan a demokratka Patty Murrayová sa dohodli na pláne, ktorý by pokryl financovanie americkej vlády do roku 2015. Dohoda hovorí, že vláda ušetrí 85 miliárd dolárov v nasledujúcich desiatich rokoch.