medan.sk

sledujte nás:

Výber z 13.11.2013

Z ekonomiky


Na novele sa ešte stále pracuje
Vláda pripravila tri návrhy, ako si môžu Slováci čerpať svoje súkromné penzie. Možnosť voľby bude mať len malá skupina sporiteľov. Väčšina totiž nespĺňa to, aby ich dôchodok zo Sociálnej poisťovne v súčasnosti prekročil 800 eur. Väčšine tak ostane doživotná penzia, ktorú budú poisťovne vyplácať až do smrti sporiteľa.

Slovensko by prvé projekty malo realizovať od budúceho roka
Na Slovensku našlo vďaka európskym dotáciám prácu za posledný rok 11–tisíc mladých ľudí vo veku do 29 rokov. Podpora na podobné projekty sa zvýši a zrýchli. Z celkovej vyčlenenej sumy pre európske štáty bude môcť Slovensko čerpať 200 miliónov eur. Podmienkou je 50–percentná finančná spoluúčasť členských krajín.

Odborníci kritizujú budúcoročný rozpočet
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť odkázala rezortu financií, že budúcoročný rozpočet je postavený na jednorazových opatreniach. Nedôveru návrhu rozpočtu už vyjadril aj Brusel a analytici. Rozpočet na rok 2014 podľa rady dlhodobú udržateľnosť našich verejných financií zhoršuje, nie zlepšuje.

Slovákov čakajú tri zmeny pri internetovej komunikácii
Dopravnému inšpektorátu budú môcť vodiči on–line nahlasovať predaj, kúpu či zmenu farby automobilu. Na elektronickú komunikáciu s portálom Finančnej správy sa musia pripraviť podnikatelia platiaci DPH. Pri papierových kolkoch zas príde v priebehu roka k postupnému nahradzovaniu elektronickými. Elektronizácia má pokračovať aj potom.

Z domova


Rýchlostnú cestu chcú dokončiť do roku 2015
Spoločnosť Váhostav získala tretiu cestnú zákazku v tomto roku. Uspel po tom, čo s OHL ŽS podpísal zmluvu na výstavbu ružomberskej diaľnice. Včera získal viac ako 10 kilometrový úsek rýchlostnej cesty R2 neďaleko Zvolena – Pstruša -Kriváň. Cestu za 180 miliónov eur postaví spolu s Doprastavom a so Strabagom.

Nové podmienky výberu dane budú pripravené čoskoro
Výtlky na vedľajších cestách od Trnavy po Košice by sa mali plátať rýchlejšie. V okolí Bratislavy bude na opravy menej peňazí. Takéto dôsledky bude mať prerozdelenie dane z motorových vozidiel v sume okolo 140 miliónov eur ročne. Župy sa dohodli s rezortom financií, že daň bude vyberať namiesto krajov štát a čo bude pri delení dôležité.

Registrácie nových automobilov prekonali očakávania
Predaj vozidiel prekonal v októbri rekordy. Predalo sa 6 599 áut. Októbrový predaj tak medziročne stúpol o 37,6 percenta. Októbrovému rekordu pomohli aj letné odstávky v automobilkách. Bilanciu predajcov áut zlepšila aj registračná daň, ktorú zaviedli vlani. Najlepšie sa v októbri v predaji darilo Škode.

Rezort neplánuje nulovú licenciu pre firmy bez tržieb
Daňové licencie majú platiť aj firmy, ktoré nemajú žiadny obrat. Bez obratu sú preto, že práve nemajú zákazky, alebo preto, že ide o tzv. mŕtve firmy. Rezort financií verí, že vďaka daňovým licenciám sa prečistí obchodný register. Vláda nechystá ani špeciálny režim, ktorý by urýchlil likvidáciu firiem, čo nezaplatia licenciu.

Zo zahraničia


Filipíny patria medzi najzaujímavejšie rozvíjajúce sa trhy
Filipíny sú hneď po Číne druhou najrýchlejšie rastúcou ekonomikou v Ázii. Zasiahol ich však tajfún Haiyan, ktorý si okrem ľudských životov vyžiadal aj spomalenie ekonomiky. Škody dosahujú viac ako 11 miliárd eur a toto číslo ešte porastie. Hoci tajfún poškodil až polovicu krajiny, ekonomický dosah veľmi neovplyvní ekonomiku okolitých ázijských štátov.

Koaličné rokovania museli v Nemecku prerušiť
Rokovani a o novej nemeckej vláde prerušili pre kvóty na ženy a manželstvá a adopcie homosexuálov. Obsahom rozhovorov je aj možné referendum, ktoré by sa vypísalo v Nemecku v prípadoch prenosu právomocí do Bruselu a v zásadných finančných záležitostiach EÚ.

Bulharská polícia zabránila študentom v blokáde parlamentu
Protestný pochod bulharských študentov k budove parlamentu sa skončil potýčkami s políciou. Demonštranti sa pokúšali blokovať vozidlá poslancov pred príchodom aj odchodom na rokovanie parlamentu. Témou bolo schvaľovanie rozpočtu na rok 2014.

Do Rady OSN pre ľudské práva zasadne Čína aj Saudská Arábia
Čína sa stala členom Rady OSN pre ľudské práva. Za ázijský región kandidovali na štyri voľné miesta v 47-člennej rade štyri krajiny. Čína tvrdí, že vďaka ekonomickému rastu zlepšuje situáciu ľudí a tým aj ich ľudské práva. Za Latinskú Ameriku obsadila voľné miesto Kuba. Jednou z krajín je aj Saudská Arábia.