medan.sk

sledujte nás:

Výber z 13.11.2012

Z ekonomiky


Slovensko dostalo recept na nakopnutie ekonomiky
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj tvrdí, že ak by Slovensko urobilo riadne štrukturálne reformy a konsolidovalo, mohlo by o necelých 50 rokov zrýchliť tempo rastu o vyše pätinu. Sústrediť sa má na uvoľňovanie regulácie na trhu a znížiť daňovo-odvodové zaťaženie zamestnancov.

Ceny na Slovensku vzrástli
Spotrebiteľské ceny na Slovensku sa v októbri medziročne zvýšili o 3,8 percenta. Najviac vzrástli ceny v sektore dopravy, vzdelávania a priplatili sme si aj za potraviny. Rast cien by mal pokračovať i v nasledujúcich týždňoch. Európska komisia odhaduje Slovensku rast cien v tomto roku o 3,7 percenta.

Rezort zatiaľ o plánovaných zmenách nekomunikuje
Od budúceho roka by štát nemal platiť zdravotné odvody ani za študentov, matky na rodičovskej dovolenke či dôchodcov pracujúcich na dohodu. Presadiť to chce rezort zdravotníctva. V roku 2013 by malo ísť do zdravotníctva o 153 miliónov eur viac ako v tomto roku. Štát však za svojich poistencov zaplatí o 68 miliónov eur menej.

Dohodári budú výhodnejší ako zamestnanci
Pre zamestnávateľov sa predraží zamestnávanie ľudí na dohodu. Kým v súčasnosti okrem hrubej mzdy platia na odvodoch za dohodárov len ďalších 1,05 percenta, od budúceho roku to bude vyše 35 percent. Dohodári budú i napriek tomu v porovnaní so zamestnancami pre firmy výhodnejším riešením.

Z domova


Plán vlády ušetriť narazil opäť na sudcov
Združenie sudcov Slovenska protestuje proti zmrazeniu miezd, ktoré mali na budúci rok narásť priemerne o 230 eur. Úsporu ohlásil premiér Robert Fico. Valorizáciu o 6,2 percenta chce zastaviť ústavným zákonom. Časť opozície by takú zmenu podporila. Nové pravidlá by sa dotkli zrejme aj prokurátorov.

V IT sektore nastala neobvyklá situácia
Slovenský IT sektor zaznamenal najvyšší nárast nových zamestnancov, ale aj jeden z najvýraznejších poklesov platov. Oproti minulému roku sa ich počet zvýšil o viac ako 3-tisíc. Prijímanie potvrdzujú aj samotné firmy. Platy IT zamestnancov by sa od začiatku roka mohli ešte znížiť.

Vláda postupuje podobne ako minulá vláda
Pri niektorých problémoch, za ktoré Ficova vláda kritizovala svojich predchodcov, postupuje podobne. Súčasná vláda im vyčítala, že jej nenechali veľa peňazí na zdravotníctvo a že precenili šetrenie samospráv. V oboch prípadoch mali pravdu, no v oboch prípadoch postupuje minister financií Peter Kažimír rovnako.

Odbory už netrvajú na desiatich percentách
Aj keď vláda nezvýši učiteľom platy o požadovaných desať percent, šéf školských odborov je ochotný nepristúpiť k štrajku. Ústupok pripustil po stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom a ministrom školstva Dušanom Čaplovičom. Učitelia zatiaľ o kompromise hovoriť nechcú.

Zo zahraničia


Atény budú musieť získať peniaze na trhu
Slovensko nesúhlasí s ďalším odpúšťaním dlhu Grécku a má predstavu aj o ďalších podmienkach pre Grékov. Pre uvoľňovanie ďalších peňazí požaduje opatrenia vo fiškálnej politike a podpore konkurencieschopnosti tamojšieho hospodárstva. Ministri financií sa nedohodli na uvoľnení ďalšej dávky z eurovalu.

Djukanovič sa opäť chopí výkonnej moci
Milo Djukanovič sa vracia na čelo vlády, a to už po šiesty raz. Ponechal si post šéfa Demokratickej strany socialistov, ktorá vyhrala už desiate parlamentné voľby za sebou. Otázne bolo, či si vyberie premiérske kreslo, alebo prezidentské. Hlavu štátu budú Čiernohorci najbližšie voliť na budúcu jar.

Komisia chce navýšiť rozpočet v budúcom roku o 6,8 percenta
Európska únia môže nový rok začať s rozpočtovým provizóriom. Brusel sa totiž s členskými štátmi nedohodol na jeho navýšení. Nebojuje sa však len o viac peňazí v budúcom roku, v hre sú aj európske peniaze na najbližších sedem rokov. Až 75 percent všetkých verejných investícií na Slovensku pochádza z európskych fondov.

Španielske banky prijali návrh vlády
V Španielsku príde o domov pre neplatenie hypoték 500 ľudí denne. Mnohí bývajú v prázdnych budovách. Miestne banky sľúbili, že najzraniteľnejším zastavia na dva roky vysťahovanie a zhabanie domova bytov. Podľa neoficiálnych čísiel tam prišlo od roku 2008 o domov 400-tisíc ľudí.