medan.sk

sledujte nás:

Výber z 13.09.2012

Z ekonomiky


Zákon upravujúci čakacie listiny bude zmenený
Niektorí pacienti čakajú na operáciu menej ako ostatní. Podľa zdravotných poisťovní za to môže netransparentné vedenie čakacích zoznamov. Lekári doň totiž niekedy zaraďujú pacientov s predstihom. Zmeniť by to mohla úprava legislatívy.

Zamestnávatelia nechcú vytvoriť pracovné miesta
Nájsť si prácu v slovenskom priemysle môže byť ku koncu roka problém. Ochota vytvoriť nové pracovné miesta totiž klesla. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka je to pokles o 14 percentuálnych bodov. Dôvodom je ekonomická situácia v Európe, ale súvisí to aj s neistotou okolo Zákonníka práce.

Vláda odobrila presun štyroch miliónov
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský má na stimuly pre investorov štyri milióny eur navyše. Ide o nevyčerpané kapitálové výdavky rezortu. Tie vznikli najmä z kurzových rozdielov medzi pridelením a realizovaním investičných stimulov v minulosti. Ich presun už odobrila vláda.

Rezort financií zhoršilo odhady pre trh práce
V strojárskom a automobilovom priemysle sú ohrozené stovky pracovných miest. Rezort financií zhoršilo odhady pre trh práce na budúci rok. Pôvodne mala miera nezamestnanosti klesnúť na 13,7 percenta. Najnovšie odhady predpokladajú stagnáciu na úrovni 13,9 percenta. Rezort zhoršil vyhliadky aj pre rast ekonomiky.

Z domova


Politici majú rôzne názory
Federácia národných štátov je projekt hlbšej podoby integrácie Európskej únie. Slovenskí politici majú k jej vytvoreniu rozdielne postoje. Premiér Robert Fico sa ďalšiemu prehlbovaniu integrácie nebráni. Podľa neho je členstvo v únii pre Slovensko úspešné a chce v tom pokračovať.

Nárok na bezplatné vyplatenie hypotéky
Banky majú spôsoby, ako od ľudí pýtať pri predčasnom splatení úveru poplatky, aj keď štát to zakázal. Bežní ľudia z cenníka banky nepochopia, kedy majú nárok na bezplatné vyplatenie hypotéky a kedy musia zaplatiť 99 eur. Možnosť vyplatiť bez poplatkov starú hypotéku novou zaviedla ešte minulá pravicová vláda.

Slovensko zaznamenalo nárast turistov
Dovolenkovať na Slovensku sa v prvom polroku tohto roka rozhodlo viac turistov, ako za prvých šesť mesiacov vlaňajška. Ich počet medziročne vzrástol o 5,6 percenta. Zahraničných turistov pricestovalo na Slovensko o jedno percento viac ako vlani.

Z kauzy Gorila sa stáva nekonečný príbeh
Poslanci si vypočuli rozšírenú správu o stave vyšetrovania kauzy Gorila. Čakalo ich množstvo strán vyšetrovacieho spisu, počet svedkov prípadu a záverečné konštatovanie, že dôkazy zatiaľ neumožňujú obviniť konkrétnu osobu. Nič viac sa nedozvedeli. Zákonodarcovia sa však prekrikovali viac ako dve a pol hodiny.

Zo zahraničia


Európska komisia predložila plán o dohľade nad bankami
Finančné domy v Európe majú byť pod prísnejším dohľadom Európskej centrálnej banky. Európsku centrálnu banku čaká schvaľovanie bankových licencií, dohľad nad bankovým kapitálom a prísne dodržiavanie pravidiel. Dohľad nad bankami budú naďalej vykonávať aj národní regulátori.

Katalánsko túži po nezávislosti
Takmer dva milióny Kataláncov vyšli do ulíc Barcelony, aby si pripomenuli 298. výročie pohltenia ich krajiny Španielskom. Najneskôr do trojstého výročia chcú byť opäť nezávislí. K takému masívnemu prejavu Kataláncov priviedla zlá ekonomická situácia. Z najbohatšieho regiónu Španielska sa totiž stal región najzadlženejší.

Súd odblokoval zriadenie fondu na pomoc dlžníkom
Ústavný súd v Nemecku zmietol zo stola sťažnosť proti spusteniu trvalého eurovalu. Nemecký prezident Joachim Gauck tak podpíše zapojenie svojej krajiny ako kľúčového hráča do trvalého eurovalu. Trvalý euroval štartuje 8. októbra. Prvú splátku uhradí Slovensko do 15 dní od tohto dátumu.

Na čelo vlády sa postaví líder víťaznej strany
Parlamentné voľby v Holandsku smerovali k vyrovnanému výsledku dvoch hlavných politických strán. Posledné prieskumy predpovedali liberálom a ľavičiarom zhodne po 36 kresiel. Keďže obe zastávajú proeurópske názory, je možné, že vytvoria koalíciu.