medan.sk

sledujte nás:

Výber z 13.08.2013

Z ekonomiky


Kompromisné riešenie nenašli
Odbory, zamestnávatelia a rezort práce sa nevedia dohodnúť o koľko zvýšiť minimálnu mzdu na budúci rok. Ak sa zamestnávatelia a odbory do konca augusta nedohodnú, tak rozhodne vláda. Rezort práce ju chce zvýšiť o osem eur na takmer 346 eur. Odborári žiadajú výraznejšie zvýšenie. Zamestnávatelia by minimálne mzdy zmrazili.

Budúci dôchodcovia budú môcť požiadať o penzie neskôr
O desiatky až stovky eur mesačne by si mohli polepšiť budúci dôchodcovia. Stačí, že penziu z druhého piliera nebudú dostávať hneď v čase dôchodkového veku. Peniaze ostanú dlhšie v dôchodkovej správcovskej spoločnosti a môžu aj naďalej zarábať. Rizikom je aj inflácia, ktorá by mohla znížiť hodnotu úspor.

Rast cien sa spomalil
Medziročná miera inflácie dostihla v júli hodnou 1,5 percenta. Podľa analytikov je to najnižšia hodnota od konca roku 2010. Za posledný rok pritom inflácia výrazne klesla, keď v júli 2012 dosahovala hodnoty 3,7 percenta. Rástli najmä ceny vzdelávania, potraviny, nealkoholické i alkoholické nápoje a tabak.

Úroky klesli pod štyri percentá
Požičať si peniaze na nový byt či dom možno lacnejšie ako kedykoľvek predtým. Priemerné úrokové sadzby z hypoték dosahujú najnižšie úrovne v histórii. Predstavitelia bánk si nemyslia, že by úroky z úverov na bývanie išli ešte nižšie a dostali sa na európsky priemer. Slováci sú však pre banky rizikovejší.

Z domova


Kaliňák pri volebných pravidlách ustupuje kritike
Minister vnútra Robert Kaliňák súhlasí s tými, ktorým sa nepáčilo, že chce zakázať, aby kandidáti na prezidenta či poslancov prijímali dary po oficiálnom potvrdení kandidatúry. Kaliňák tvrdí, že ho presvedčili argumenty a volebný zákon očakáva ešte veľa zmien. Kaliňák chcel týmto obmedzením zabrániť špekuláciám kandidátov.

Zvolenská chce vyrábať vakcíny v Šarišských Michaľanoch
Rezort zdravotníctva predstavil plán na výstavbu továrne na vakcíny. Tá má v čase pandemickej chrípky zabezpečiť dostatok očkovacích látok. Obe možnosti, s ktorými počíta, znamenajú miliónový dopad na štátnu kasu. Ak by sa so zástupcami farmafirmy nepodarilo dohodnúť, tak plánom je spoločný nákup členských štátov únie na základe pripravovanej Dohody.

KDH sa dohodlo s Mostom na župných poslancoch
Strany KDH a Most sa v Košickom kraji dohodli na koalícii v regionálnych voľbách. Platí to však len pre voľby poslancov. Dohoda o koalícii sa netýka kandidáta na predsedu Košického samosprávneho kraja. KDH navrhuje svoju bývalú poslankyňu Máriu Sabolovú. Most oznámil, že vlastného kandidáta nepostaví.

VšZP už nechce hodnotiť zmeny oddelení
Postup štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne pri prehodnocovaní lôžok v našich nemocniciach nie je razantný. Zatiaľ nezazmluvní ani nie desať oddelení. Poisťovňa chce zmeniť spôsob prehodnocovania zmlúv. Nebude zmeny hodnotiť po jednotlivých krajoch, ale komplexne.

Zo zahraničia


Maďarsko predčasne splatilo pôžičku od MMF
Maďarsko predčasne splatilo sumu z úveru, ktorý dostalo od Medzinárodného menového fondu. Na účet fondu odišlo 2,15 miliardy eur. Peniaze pochádzali z nie celkom dočerpaného úverového rámca od fondu a z nových štátnych dlhopisov, ktoré vydala vláda. Maďarsko je rozhodnuté nečerpať ďalšie úvery od fondu.

Grécko bude potrebovať ďalšiu pomoc
Grécka ekonomika zaznamenala pokles aj v druhom kvartáli tohto roka. Jej výkon sa oproti rovnakému obdobiu minulého roka zmenšil o 4,6 percenta. Je to už 20. štvrťrok ekonomického úpadku za sebou. Hrozí, že Grécko bude potrebovať tretí záchranný balíček. Grécko by sa v budúcom roku malo vrátiť aspoň k miernemu rastu.

Stoltenberg si na šoférovanie musel zvyknúť
Predseda nórskej vlády sa zviditeľnil pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Jens Stoltenberg si sadol za volant taxíka a zákazníkov vozil zadarmo celé popoludnie. Ľavičiar zisťoval, aké problémy trápia voličov. Voľby sa konajú v septembri a jeho labouristi v prieskumoch zaostávajú za opozičnými konzervatívcami.

Mýto by mali platiť vodiči osobných automobilov
Do nemeckej predvolebnej debaty zatiahla bavorská Kresťanskosociálna únia aj cudzincov. Navrhla, že za využívanie diaľnic by cudzinci mali platiť. Šéf bavorskej vlády Horst Seehofer hrozí, že nepodporí žiadnu vládu, ktorá by spoplatnenie diaľnic odmietla. Týkalo by sa to aj Nemcov, ale tí by si to mohli odrátať z daní.