medan.sk

sledujte nás:

Výber z 13.06.2013

Z ekonomiky


Vláda svoj cieľ nenaplnila
Len 2 250 až 3 500 dohodárov prešlo po zmenách na zamestnanecký pomer. A to napriek tomu, že vláda si od zavedenia odvodov sľubovala prechod od dohôd ku klasickým zmluvám. Firmy uzatvárali dohody najmä na sezónne práce. Rezort práce neúspech odmieta. Vďaka opatreniam vraj stúpol počet zamestnancov o 47-tisíc.

Pol miliardy eur na dopravu z Bruselu je ohrozených
Kým štát doteraz rátal so sumou štyri miliardy eur na dopravu, po novom by mal dostať len 3,5 miliardy eur. Presná výška je predmetom rokovaní medzi rezortmi. Konečný návrh na schválenie predloží Slovensko komisii do konca júna. Ak by nám Brusel priklepol menej peňazí na dopravu, ohrozilo by to niektoré projekty.

Hospodárstvo prechádza najhorším obdobím od krízy
Kým polovica krajín eurozóny je v recesii, Slovensko sa jej zrejme vyhne len tesne. Bude to vďaka pozitívnemu vývoja cien. Inflácia sa má tento rok priblížiť k hranici jedného percent. Rast platov by mal tento rok predbehnúť nízku infláciu. Pracujúci ľudia si tak môžu reálne dovoliť kúpiť z výplaty viac ako vlani.

Vláda a EPH sa usilujú o čo najväčšie dividendy
Slovenský plynárenský priemysel sa zadlží, aby z neho štát získal viac do rozpočtu. Takéto kroky predpokladá ratingová agentúra Moody’s. Tá znížila SPP hodnotenie zo známky A2 na Baa1. Nové dlhy boli jedným z dôvodov na zníženie ratingu. Nižšia známka by podľa bánk nemala mať dosah na cenu pôžičiek.

Z domova


Súdili sa a nad Sociálnou poisťovňou aj vyhrali
Bývalí policajti a vojaci si prilepšia k dôchodku niekoľkými stovkami eur. V Sociálnej poisťovni by sa mali hlásiť tí, ktorí po priznaní výsluhového dôchodku odišli zo služby a pracovali aj v civile. K výsluhovému dostanú aj starobný dôchodok. Dôvodom sú množiace sa rozsudky Najvyššieho súdu. Podľa nich bolo nepriznávanie starobnej penzie v týchto prípadoch protiústavné.

Voľba má prebehnúť na najbližšej schôdzi parlamentu
Smer-SD navrhne ako kandidáta na šéfa prokuratúry Jaromíra Čižnára. Odporučila ho aj Rada prokurátorov a Smer sa chce tohto stanoviska držať. Opozícia vyzývala Čižnára a iných prípadných kandidátov, aby zvážili svoje rozhodnutie kandidovať. Je presvedčená, že legitímne zvoleným šéfom prokuratúry je Jozef Čentéš.

Devastácia Vojenského spravodajstva pokračuje
Dokumenty, ktoré dostal predseda výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Martin Fedor, boli vyňaté zo spisu v archíve. Vyhlásil to minister obrany Martin Glváčl. Podľa Glváča ten, kto túto písomnosť podsunul, zrejme nepovažoval za dôležité, že táto záležitosť už bola prešetrená v roku 2010.

Dodávatelia pomôcok chcú svojich 69 miliónov eur
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská tvrdí, že dlh štátnych nemocníc sa spomalil. Tvrdila, že kým v roku 2011 mali záväzky po lehote splatnosti v sume cez 160 miliónov eur, ku koncu vlaňajška klesli na 72 miliónov eur. Štátne zdravotnícke zariadenia majú najväčší podiel na celkovej dlžnej sume. Dlhujú takmer 69 miliónov.

Zo zahraničia


Fínsko sa tento rok môže ocitnúť v recesii
Fínska centrálna banka očakáva, že fínska ekonomika tento rok klesne o 0,8 percenta. Kncom minulého roka očakávala 0,4-percentný rast. Finančná kríza v Európe totiž zasiahla technologické, papierenské a metalurgické spoločnosti. Fínsko naráža na recesiu v eurozóne a reštrukturalizáciu domáceho priemyslu.

Grécko dnes ochromí 24–hodinový štrajk
Grécka vláda zastavila prevádzku verejnoprávneho rozhlasu a televízie. Zdôvodnila to nevyhnutnými úsporami. O prácu tak prišlo všetkých 2 656 zamestnancov štátnej rozhlasovej a televíznej spoločnosti ERT. Mnohí pracovníci však odmietli opustiť štúdiá a vysielali ďalej cez internet. Podporiť ich prišli tisíce demonštrantov.

Písomná forma poslancom nestačí
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč žiada od poslancov, aby čo najskôr obnovili činnosť parlamentu. Na týždeň trvajúcu blokádu tribúny parlamentu opozičnými poslancami reagoval, že jeho postoj sa nemení. Opozícia žiada, aby predstúpil v parlamente pred poslancov a predniesol správu o stave krajiny.

Prezidentov čaká rokovanie
Bratislava je najstráženejším miestom v strednej Európe. Na stredoeurópsky summit pricestovalo dvadsať najvyšších hláv stredoeurópskych štátov. Počas rokovania sa zamerajú najmä na ekonomické otázky. Účastníci môžu otvoriť akúkoľvek tému týkajúcu sa zmeny ekonomického myslenia.