medan.sk

sledujte nás:

Výber z 13.04.2012

Z ekonomiky


Dopravcom klesli mzdy
Slovenskí dopravcovia doplácajú na zdražovanie nafty. Nemôžu si ho premietnuť do cien. Čoraz menej sa darí aj autoservisom. Opravárov áut ubudlo pre nízku nehodovosť. Predaj a oprava motorových vozidiel zaznamenávajú najväčší medziročný pokles zamestnancov.

Česi majú vyššiu životnú úroveň ako Slováci
Česi protestujú proti úsporným opatreniam. Tie zažilo Slovensko vlani, pričom sa väčšie protesty nekonali. Slováci majú pritom asi o šestinu nižšie platy ako Česi. Podľa analytikov dosiahol sociálny systém v Česku aj na Slovensku limit.

Úrady práce majú problém s novým systémom
Čakanie na niektorých úradoch práce sa môže o niečo predĺžiť. Úradníci začali používať nový informačný systém. Veľa údajov však naťahujú niektoré počítače pomalšie. Niektoré úrady nahadzujú údaje cez nestránkové dni.

SDKÚ sa rozhoduje, akou cestou sa vydá
V SDKÚ sa rozhoduje, či sa regióny priklonia ku kandidatúre exministerky Lucie Žitňanskej alebo si zvolia viacerých kandidátov. Jej najvážnejším konkurentom môže byť bratislavský župan Pavol Frešo.

Z domova


Nový systém môže spôsobiť skôr problémy ako riešenia
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská chce zaviesť nový systém prerozdeľovania poistného. Analytik upozorňuje, že nie je vhodné zmenu urobiť narýchlo. Súkromné poisťovne zavedenie nového systému vítajú.

Fico chce zrušiť krajské úrady
Vláda chce rušiť všetky krajské úrady a zasahovať do kompetencií obcí a žúp. Zaniknúť by mala celá špecializovaná krajská štátna správa. Tam, kde to bude možné, dôjde k zlučovaniu úradov. Zrušiť chcú aj Fond národného majetku.

Štát má vyplatiť vysoké odškodné
Súd nariadil štátu, aby vyplatil Slovenským elektrárňam odškodné 94 miliónov eur. Má tak urobiť za reguláciu z čias prvej vlády Roberta Fica. Štát ho má odškodniť za škrtenie cien, proti čomu sa však štát bráni.

Vláda chystá obnovu vzťahov s Ruskom
Premiér Robert Fico chce mať vzájomne výhodné vzťahy s Ruskom. Vláda chce oživiť aj projekt širokorozchodnej železnice za päť miliárd eur. Slovensko tak bude mať opäť bližšie ku Kremľu.

Zo zahraničia


Americké banky sa z krízy nepoučili
Americké banky lákajú ľudí na kreditné karty a nové úvery na autá. Lákajú však tých, ktorí majú nízke príjmy alebo sú bez zamestnania. Banky tvrdia, že pôžičky poskytujú ľuďom, ktorých postihla kríza.

Priemysel eurozóny prekvapil
Priemyselná produkcia sa vo februári vyšvihla o pol percenta. Jedná sa o prvý medzimesačný rast za pol roka. Výskumy nálad v priemysle ukazujú, že Európa by sa mohla vymaniť z prepadov. Môžu za to sú stimuly ECB, stabilizácia na dlhopisovom trhu eurozóny a priaznivý vývoj externého dopytu.

Investori si začínajú pýtať vyššie úroky
Taliansko chcelo predať dlhopisy v hodnote päť miliárd eur, avšak predalo ich za 4,88 miliardy eur. Investorom zaplatí za pôžičku viac, ako naposledy. Investori sú znepokojení z verejných financií krajín eurozóny.

Rast USA môžu zabrzdiť pohonné látky
Americká ekonomika pokračovala v miernom raste. Producentov a spotrebiteľov znepokojujú rastúce ceny pohonných látok a energetických produktov. Čo sa týka vývoja ekonomiky, výrobcovia vo viacerých regiónoch vyjadrili optimizmus.