medan.sk

sledujte nás:

Výber z 13.01.2014

Z ekonomiky


Slováci ušetrili desiatky eur za mesačné splátky
Priemerné úroky pri hypotékach klesli za päť rokov takmer o štyridsať percent. Je možné, že v tomto roku sa pokles úrokov zastaví. Výnosy európskych štátnych dlhopisov sa zrejme odrazia odo dna, čo bude tlačiť nahor aj ceny hypoték. Zvyšovanie úrokov sa predpokladá, keďže USA začali postupne obmedzovať tlačenie nových dolárov do ekonomiky.

Presun účtov klientov do štátnej banky
Štátny fond rozvoja bývania preniesol všetky účty klientov z dvoch súkromných bánk do štátnej Slovenskej záručnej a rozvojovej banky. Sťahovanie nariadil nový zákon o Štátnom fonde rozvoja bývania. Presunom účtov klientov z dvoch súkromných bánk do štátnej banky má fond rozvoja bývania ušetriť pol milióna eur ročne.

Ministerstvo navrhuje, no neprikazuje
Viac ako štyristo pripomienok prišlo k novele zákona o poskytovateľoch, ktorú chce presadiť ministerstvo zdravotníctva. Jednou zo zmien má byť, že sa do zákona dostane možnosť pre poisťovne, aby preplácali ošetrovateľské výkony v domovoch sociálnych služieb. Poisťovne môžu s domovom uzatvoriť zmluvu a potom zhruba desať druhov výkonov preplácať.

Dvestotisíc podnikateľov má len jedinú možnosť
Od januára musia podnikatelia tlačivá zasielať daniarom len cez počítač. Inú možnosť nemajú. Elektronické zasielanie daňových priznaní, výkazov, hlásení a iných písomností na daňové úrady sa týka všetkých dépeháčkarov, ktorých je viac ako 200-tisíc. Prílohy k podaniam však môžu aj naďalej zasielať v listinnej podobe.

Z domova


Nemocnicu dobiehajú státisícové dlhy
Univerzitná nemocnica v Bratislave čelí hrozbe exekúcie. Dôvodom je 610-tisícový dlh voči eseročke Magellan Slovakia. Tá na Slovensku a v Česku skupuje pohľadávky v zdravotníctve a následne ich vymáha od nemocníc. Nemocnica sa pred Vianocami už dohodla na splátkovom kalendári. Mesačne tak musí splácať 60-tisíc eur.

Silnejšiu hlavu poslanci nechcú
Ústavní právnici sa zhodujú, že hoci si občania volia prezidenta priamo, jeho súčasné kompetencie by sa nemali posilňovať. Pripúšťajú, že by sa mohli spresniť v snahe predísť sporom. Silnejšieho prezidenta nechcú ani poslanci parlamentu. Kandidát Smeru na prezidenta Robert Fico uviedol, že prezident môže byť aktívnejší v oblasti pôsobenia Ozbrojených síl.

Dlhy vznikli ešte za vedenia Mečiara
Po odchode Vladimíra Mečiara ohlásila definitívny koniec aj ĽS-HZDS, ktorá za sebou necháva záväzky vo výške 200-tisíc eur. Strana dlhy nemá z čoho splatiť a ak doteraz nebol vyhlásený návrh na konkurz a strana nemá žiadny majetok, štát ju môže zrušiť. Stať sa tak môže aj bez toho, aby splatila svoje záväzky.

Fico stráca trpezlivosť so stavom justície
Prezidentský kandidát Smeru Robert Fico chystá zmeny v justícii, z ktorých niektoré budú aj radikálne. Dáva dohromady špeciálny tím, ktorý sa bude zaoberať situáciou v slovenskej justícii a v pomerne krátkom čase prídeme s rôznymi návrhmi. Čo presne chce robiť, nepovedal. Minister spravodlivosti Tomáš Borec uviedol, že sa chystajú viaceré zmeny.

Zo zahraničia


Nového kola mierových rokovaní sa Šaron nedočkal
So smrťou Ariela Šarona zahynula nádej na skoré vyriešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Prvý krok, ktorý urobil v mene nastolenia trvalého mieru, bolo odstránenie židovských osád z pásma Gazy spolu s vojenskými jednotkami v roku 2005. Ďalším krokom malo byť vytvorenie tzv. dvojštátneho riešenia.

Jeden z lídrov opozície utrpel stredne ťažké zranenia
Bývalý minister vnútra Ukrajiny Jurij Lucenko utrpel stredne ťažké zranenia. Stalo sa tak počas konfliktu so svojimi bývalými podriadenými – špeciálnymi jednotkami Berkut. Lucenko patrí medzi opozičných lídrov a je verným stúpencom väznenej expremiérky Julie Tymošenkovej. Niektorí provládni politici na útoky proti opozícii verejne vyzývajú.

Slovensko dostalo nariadenie z Bruselu
Slovensko musí znížiť spotrebu energie, a to do roku 2020 najmenej o pätinu. Bude nás to však niečo stáť, keďže budeme musieť investovať najmä do obnovy budov. Na projekty budeme čerpať eurofondy a na štát zostane spoluúčasť. Rezort hospodárstva však neuviedol, koľko presne budeme musieť investovať.

Interblue rozposlala zisk ďalším schránkovým firmám
Časť zo 47 miliónov eur, ktoré v roku 2008 zarobila firma Interblue Group na predaji našich emisných povoleniek, bolo zdanených v daňových rajoch. Zistili to slovenskí daniari. Interblue mala zisk z predaja emisií vyplatiť ďalším schránkovým firmám. To, či sú ich majitelia Slováci a či peniaze priznali aj na u nás, úrady nezisťovali.