medan.sk

sledujte nás:

Výber z 12.12.2013

Z ekonomiky


Omyly daňových úradov
Daňové úrady nie sú pri určovaní výšky daňovej zábezpeky neomylné. Dokazujú to príklady podnikateliek, ktorým museli daniari tieto zálohy vracať. Trvalo to však niekoľko mesiacov. Nepresné údaje daňových úradov mali z firiem vytiahnuť tisíce eur.Problémy s nesprávnym vyrubovaním zábezpek potvrdzuje aj členka Prezídia Slovenskej komory daňových poradcov.

Bratislava bude prepúšťať
Bratislavu čaká v prvom štvrťroku prepúšťanie vo väčšine miestnych firiem. Postihne to najmä zamestnancov finančných domov. Dôvodom je bankový odvod. Ten musia platiť okrem firemných vkladov aj z vkladov ľudí. Prepúšťanie by sa malo dotknúť aj ľudí pracujúcich v energetike. Podobne na tom budú aj firmy v iných regiónoch. Výnimkou sú len priemysel a obchodníci.

Opatrenia sú efektívnejšie, než očakával trh
Väčšia záťaž podnikateľov, ale aj klesajúci trend daňových únikov. Tak sa dá zhodnotiť balík opatrení vlády, ktorého súčasťou boli aj nové zábezpeky. Štát ho predstavil ako boj proti firmám, ktoré nie sú ochotné platiť štátu, alebo ho okrádajú. Menší efekt prináša čierna listina, na ktorej majú byť firmy, ktoré neplatia dane a odvody.

Poslanci dnes zrejme schvália zákon roka
Pravicoví poslanci pri kritike vládou zostaveného rozpočtu na rok 2014 spochybňujú aj predpokladaný pokles nezamestnanosti potvrdený aj predikciou Národnej banky Slovenska. NBS počíta s poklesom nezamestnanosti ku koncu roka 2014 na úroveň 13,7 percenta. Podľa nej v budúcom roku rýchlejšie porastú aj reálne mzdy ľudí a HDP.

Z domova


Platy sudcov sa znižovať nebudú
Plénum Ústavného súdu pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej rozhodlo, že platy sudcov sa znižovať nebudú. Súd tak vyhovel skupine 35 poslancov NR SR, ktorí namietali neústavnosť zníženia platov sudcov o 15 percent.

Traja poslanci SDKÚ uvažujú o odchode
Poslanecký klub SDKÚ-DS a aj strana možno stratí niekoľkých členov. O odchode uvažuje predsedníčka poslaneckého klubu Lucia Žitňanská a poslanci Miroslav Beblavý a Magdaléna Vášáryová. Beblavý povedal, že je stále členom SDKÚ-DS. Žitňanská sa odmietla vyjadriť a Vášáryová to označila za bulvár.

Vývoz liekov z našich lekární neustáva
Vývoz liekov z našich lekární za hranice naberá na obrátkach. Štátny ústav pre kontrolu liečiv zakázal export až 17 liekov vo viac ako 21–tisíc baleniach. O vývoz žiadali distribučné firmy, ktoré plánovali lieky predať v Dánsku, Nemecku či Česku a vo Veľkej Británii za vyššie ceny, ako sú na Slovensku. Za niektoré z nich neexistuje náhrada.

Niektorým rodičom pribudnú administratívne povinnosti
Rodičom malých detí pribudnú od februára nové povinnosti. Ak budú chcieť od štátu dostávať prídavok na dieťa 23,52 eura mesačne, budú musieť oznámiť úradu práce, kde a ako sa starajú o svoje dieťa. Dôvodom je ochrana malých detí. Ak sa štát niečo dozvie, pozastaví rodičom vyplácanie prídavkov, a to aspoň na tri mesiace.

Zo zahraničia


Zmeny sú výsledkom snahy sociálnej demokracie
Vznikajúca vláda sociálnej demokracie, hnutia ANO a ľudovcov počíta s reformami. Ľudí čakajú lepšie platy pre najmenej zarábajúcich, zlacnenie niektorých tovarov a okresanie poplatkov v zdravotníctve. Koalícia plánuje znížiť DPH na knihy, ale aj lieky, detskú výživu a plienky. Ľavica chce zájsť ešte ďalej, ale hnutie ANO odmieta výrazný zásah do daňového systému.

Akcia v Kyjeve skončila fiaskom
Deväť hodín trvajúce potýčky demonštrantov s príslušníkmi špeciálnych jednotiek prilákali do Kyjeva ďalšie tisíce odporcov vládnej moci. Tí prinútili represívne zložky sa napokon stiahnuť. Východiskom zo situácie je rokovanie, povedala po druhom stretnutí s prezidentom Viktorom Janukovyčom Catherine Ashtonová, šéfka diplomacie EÚ.

Zľava bude na dlhšie obdobie
Odber plynu z Ruska pre slovenských odberateľov zlacnie.Materskej časti Slovenského plynárenského priemyslu sa podarilo vyrokovať zľavu. Výšku vyrokovaného zníženia cien za dodávku minister hospodárstva Tomáš Malatinský nespresnil. Zdôvodnil to pokračovaním rozhovorov. Vláda zrejme preberie SPP aj so stratovou dodávkou cien plynu pre domácnosti.

František priniesol do Vatikánu nové pohľady
Magazín Time vybral najvýznamnejšiu osobnosť roka, ktorou sa stal pápež František. Nový pápež chce chudobnú cirkev, hovorí o právach žien, ale aj rozvodoch. František sa netají svojou kritikou kapitalizmu a rozloženia bohatstva vo svete. Pustil sa do reformy Vatikánskej banky, ktorá v októbri zverejnila prvý raz svoju správu o hospodárení.