medan.sk

sledujte nás:

Výber z 12.11.2013

Z ekonomiky


Daňové licencie zasiahnu desaťtisíce firiem
Rezort financií pripravil pre podniky tri sadzby licencie. Ich výška nebude pre všetky firmy rovnaká, ale odstupňovaná. Dôvodom jej zavedenia je boj proti daňovým únikom. Konkrétna suma licencie bude závisieť od tržieb spoločnosti a od toho, či firma je alebo nie je platcom DPH. Vláda aj od začiatku roka znižuje daň zo zisku z 23 na 22 percent.

Investície do japonských akcií priniesli zhodnotenie
Objem investícií ako pred vypuknutím krízy a ročná výkonnosť aj nad 60 percent. Také výkony podávajú podielové fondy na Slovensku. Najviac v nich zarobili tí, čo svoje investície nasmerovali na Japonsko. Celkovo je v podielových fondoch k začiatku novembra takmer 6,8 miliardy eur.

Počet podnetov na finančnú správu sa zvýšil
Od spustenia Národnej bločkovej lotérie sú to takmer dva mesiace. Okrem výhier pre šťastlivcov priniesla aj 20 miliónov zaregistrovaných bločkov. Doterajším výsledkom sú zároveň aj dve tisícky podnetov na finančnú správu a dve zatvorené prevádzky. Vláde však chýbajú presné kritériá úspešnosti.

Priemysel sa rozbieha
September priniesol medziročný rast priemyselnej výroby o desatinu. Za deväť mesiacov sa rast produkcie priemyslu dostal nad štyri percentá. Klesli však dodávky energií. Za oživenie priemyselnej výroby vďačíme nie dopytu z obchodov, ale z iných fabrík. Výroba pre medzispotrebu totiž rástla dvakrát rýchlejšie ako celý priemysel.

Z domova


Štát získa peniaze od všetkých firiem
Po prvýkrát v histórii nebude na Slovensku existovať firma, ktorá by na dani z príjmu neodviedla štátu ani euro. Začiatkom roka desaťtisíce samozamestnávateľov živnosť položilo a založilo si eseročky. Dnes však štátu zaplatia novú daň. Tí najmenší vo výške 480 eur ročne. Pôjde však o nižšiu sumu, ako by zaplatili, ak by si nechali svoju živnosť.

Župné voľby odhalili slabinu pravice
Okrem predsedu SDKÚ Pavla Freša, ktorý vyhral v Bratislavskom kraji, nebola pravica schopná postaviť ani jedného straníckeho kandidáta, ktorý by mal šancu uspieť. Podľa odborníkov pravici chýbajú osobnosti. KDH poslanecké kreslá spred štyroch rokov obhájili a ešte ich aj mierne zvýšili z 51 na 57.

Stavebný sektor sa už roky prepadáva
Stavebná produkcia v septembri medziročne klesla o 0,8 percenta na 466,7 milióna eur. O 1,5 percenta bola vyššia ako v auguste. Číslami mohlo skôr pohnúť zatepľovanie než výstavba ciest. Podľa štatistikov medziročne rástli inžinierske stavby, a to o 7,2 percenta. Tento rok majú ešte končiť prepadom.

Smer otvorí debatu o zmene v regionálnych samosprávach
Smer chce po župných voľbách meniť regionálnu samosprávu. Minister vnútra Robert Kaliňák vraví, že je za zníženie počtu poslancov, aby bolo jasné, kto aký región zastupuje. S tým by súvisela zmena systému na väčšinovú voľbu. Prebiehajúci audit samosprávnych krajov a širšia diskusia majú určiť novú podobu regionálnej samosprávy.

Zo zahraničia


Lídri strán idú do koaličných diskusií
Strany ČSSD, ľudovci a ANO 2011 začínajú hovoriť o zostavovaní spoločnej koalície. Spoločnú reč musia potenciálni partneri nájsť pri zvýšení daní, poplatkoch u lekára či vrátenie desiatok miliárd korún cirkvám. Hnutie ANO a ľudovci opakujú, že do vlády ísť nemusia, ak nepresadia program.

Premiér Jean–Marc Ayrault už oznámil odklad
Francúzska vláda pod tlakom protestov oddialila zavedenie ekologickej dane. Platiť sa má za nákladiaky nad 3,5 tony podľa počtu náprav. Daň za kilometer jazdy by mala vyjsť v priemere na 12 eurocentov. Pre štátnu pokladnicu to predstavuje ročný príjem miliardu eur. Jej schválenie presadila v roku 2009 pravica, pričom ľavica v pláne pokračuje.

Kerry tvrdí, že Iránci odstúpili z vyjednávaní
Americký minister zahraničia John Kerry viní z krachu vyjednávaní o iránskom jadrovom programe Teherán. Vyhlásil, že v istom momente Iránci od dohody odskočili. Napriek tomu by mali pokračovať 20. novembra. Iránci sa stiahli preto, že ostatné krajiny nechceli potvrdiť ich právo na jadrový program.

Návrat do politiky nevidí Rath ako reálny
Bývalého českého ministra Davida Ratha prepustili na slobodu. Rozhodol o tom vrchný súd v Prahe. Jeho prepustenie advokáti zdôvodňovali najmä zhoršeným zdravotným stavom jeho otca. Za bývalého politika sa zaručili viaceré osobnosti. Po prepustení z väzby Rath povedal, že jeho kauza nesie črty politického procesu.