medan.sk

sledujte nás:

Výber z 12.11.2012

Z ekonomiky


Začínajúci podnikatelia konečne poznajú sumu
Založiť si firmu a začať s podnikaním bude nákladnejšie ako doteraz. Až dvetisíc eur musí každý začínajúci podnikateľ zložiť na účet daňového úradu pri registrácii na platenie DPH. Cieľom je obmedziť daňové úniky. Podnikatelia v tom vidia ďalšiu bariéru. Na presnú výšku zábezpek si ešte musia počkať.

Finančné problémy trápia čoraz viac Slovákov
Po náraste konkurzov firiem dochádza už aj na fyzické osoby. Ide najmä o situácie, keď kvôli trovám exekútora alebo nabaľovaniu úrokov nie sú ľudia schopní platiť splátky. Pre nezodpovedne zaobstarané úvery či lízingové produkty hrozí riziko vymáhania každému dvadsiatemu Slovákovi. Zadlženie firiem už pomaly kulminuje.

Štát spúšťa projekt na podporu zamestnávania
Minister práce Ján Richter spustil projekty. S nimi rieši problém s nezamestnanosťou mladých. O pomoc už firmy môžu žiadať. Najväčší záujem sa očakáva od strojárských podnikov. Firmy môže odradiť administratívna náročnosť. Problémom bude aj podmienka udržať pracovné miesta ďalší polrok po skončení podpory.

Z plánu Cars 2020 môže profitovať aj Slovensko
Miliardy z európskych fondov má namiesto ministerstva dopravy zastrešiť Úrad vlády. Previesť právomoci sa naň chystá premiér Robert Fico. Bruselskí úradníci sa rozhodli vyčleniť miliardy eur na prekonanie krízy európskeho automobilového priemyslu. Časť z peňazí budú koncerny investovať do svojich najlepších fabrík.

Z domova


Podpredsedom majú byť Žitňanská a Grendel
Šetriť peniaze štátu a zvýšiť transparentnosť financovania politických strán chcú poslanci Daniel Lipšic a Jana Žitňanská. Pripravili novelu zákona. Ich cieľom je znížiť riziko korupcie a motivovať strany, aby hľadali na svoje aktivity súkromné zdroje. Nová väčšina si zvolí vedenie a bude mať len dvoch podpredsedov.

Zdravotníctvo získa o 45,8 milióna eur viac
Štát neplánuje platiť zdravotné odvody za 200–tisíc ľudí, ktorým ich doteraz uhrádzal. Vyradením skupiny pracujúcich poistencov chce ušetriť milióny eur. Rizikom je, či si týchto 200–tisíc ľudí prácu udrží aj o rok a nevráti sa opäť pod štát. Patria medzi nich dôchodcovia, študenti či ženy na rodičovskej dovolenke.

Dvojnásobok je podľa Fica nereálny
Premiér Robert Fico odkázal pedagógom a zamestnancom škôl, že päťpercentný nárast platov im musí stačiť. Požiadal ich o porozumenie a uviedol, že v iných krajinách idú platy dole. Školskí odborári požadujú desaťpercentné zvýšenie platov. Ak by sa učitelia stali verejnými činiteľmi, prinesie im to viac problémov ako výhod.

Uťahovanie opaskov sa dotkne sudcov a prokurátorov
Platy sudcov a prokurátorov sa na budúci rok zrejme nezvýšia priemerne o 230 eur. Zostať by mali na úrovni tohto roka, čo je priemerne okolo 3 400 eur. Návrh by mali podporiť nielen vládni poslanci, ale aj opozícia. Sudcom rastie plat každý rok na základe zákona.

Zo zahraničia


Škrty a šetrenie znášajú Gréci ťažko
Grécko musí do piatka vyplatiť pokladničné poukážky v hodnote piatich miliárd eur. Jeho pokladnica je však prázdna. Nádej, že im pomôže časť záchranného úveru, je však minimálna. Európski lídri sú nejednotní a Grékom neveria. Gréci časť opatrení prijali minulý týždeň a schvaľovanie rozpočtu na rok 2013 nechali až na včerajšok.

Peniaze na pomoc regiónu strednej Európy
O peniaze z tridsaťmiliardového balíčka Európskej investičnej banky, Svetovej banky a Európskej banky pre obnovu a rozvoj budú mať záujem naše banky. Peniaze chcú využiť na financovanie projektov malých a stredných firiem. O peniaze sa budú môcť uchádzať aj firmy či samotné štáty z regiónu strednej a východnej Európy.

Volebná komisia to vzdala
Ústredná volebná komisia Ukrajiny rezignovala. Nie je totiž schopná zistiť presné výsledkoch parlamentných volieb v niektorých obvodoch. Päť obvodov označila oficiálne za nespočítateľné a vyzvala všetkých, aby sa zmierili s tým, že výsledky volieb tu nie je možné hodnoverne stanoviť. V parlamente budú chýbať piati poslanci.

Aký podiel z pokuty získa informátor, určia členské štáty
Brusel bojuje proti nečestným praktikám firiem Európskej únie na burzách. Členské štáty budú mať možnosť motivovať osoby, ktoré poskytnú informácie o takýchto činnostiach. Ak niekto udá spoločnosť, môže dostať odmenu vo forme podielu z vyrubenej pokuty pre hriešnika. Výšku podielu z pokuty určia členské štáty únie.