medan.sk

sledujte nás:

Výber z 12.10.2012

Z ekonomiky


Štát by mohol prelomiť jeden z kľúčových problémov
Hospodárstvo rastie takmer najrýchlejšie v Európe, ale ľudia to na platoch nevidia. Zárobky firiem však rastú. Firmy si z vytvoreného HDP krajiny berú 54 percent, ale ľuďom na platy ide len 37,5 percenta. V Európe je pomer opačný. Štát by to mohol zmeniť zvýšením daní pre firmy a vhodným prerozdelením získaných peňazí.

Poradcovia Európskej komisie chcú odbúrať riziká
Slováci budú možno potrebovať viac vlastných peňazí pri vybavovaní hypotéky. Poradenská skupina fínskej centrálnej banky totiž navrhuje sprísniť kapitálové požiadavky pri poskytovaní úverov na bývanie a oddeliť investičné bankovníctvo od retailového. Národná banka Slovenska navrhované opatrenia víta.

Vláda zruší možnosť odrobiť pár hodín navyše
Smer zavádza v novele Zákonníka práce viaceré zmeny pre dohodárov. Tí si asi nebudú môcť privyrobiť prácou nadčas. Novinky sa však nepáčia opozícii ani zamestnávateľom. Novelou chce vláda predísť zneužívaniu práce na dohodu. Do Zákonníka pribudne aj vyššia ochrana osamelých rodičov.

Vláda siahla po obvyklých prioritách
Vláda radí medzi priority školstvo, dopravu, sociálne veci a rezort hospodárstva. Výdavky porastú aj ďalším ministerstvám. Menej peňazí vláda naplánovala pre rezorty obrany, zahraničných vecí a pôdohospodárstva. Celkové výdavky verejnej správy na budúci rok by mali oproti rozpočtu na rok 2012 stúpnuť asi o tri percentá.

Z domova


Namiesto možných 74 miliónov eur ušetrí vláda 5,4 milióna
Na platoch úradníkov štát v budúcom roku takmer vôbec neušetrí. Hoci minister financií Peter Kažimír avizoval, že na mzdy minú o päť percent menej, v skutočnosti ich znížili len o 0,4 percenta. Rezort to odôvodnil, že nie všetkým zamestnancom reálne mohli siahnuť na mzdu.

Študentom pracujúcim na dohodu zoberie vláda menej
Minister práce Ján Richter chce študentom-dohodárom odpustiť len jeden pracovný pomer na dohodu. Z ostaných by platili sociálne odvody vo výške 29,8 percenta. Minister financií Peter Kažimír počíta, že na sociálnom poistení tak vyberie o sto miliónov eur viac.

Sporný paragraf sme prijali pred piatimi rokmi
Opozícia napadla paragraf, pre ktorý operátori musia zbierať, kedy, kde a s kým voláme. Ročne žiadajú policajti dáta v tisíckach prípadov. Obdobne to platí i pri surfovaní na webe. Tieto údaje musia zbierať, lebo im to prikazuje zákon. Operátori archivujú údaje o hovoroch šesť mesiacov, dáta o surfovaní až rok.

Malé nemocnice chcú od zdravotných poisťovní viac peňazí
Súkromné nemocnice požadujú od zdravotných poisťovní zvýšenie platieb za hospitalizácie. Nemajú totiž na platy svojich zamestnancov. Poisťovne im povedali rázne nie a tvrdia, že na to nemajú zdroje. Na nedostatok peňazí upozorňujú aj štátne nemocnice.

Zo zahraničia


Nečasova vláda stojí pred najťažšou skúškou
Vláda českého premiéra Petra Nečasa očakáva, koho si voliči vyberú v senátnych a krajských voľbách. Hlasovanie rozhodne o tom, či má vláda vôbec šancu prežiť. Podľa prieskumov získa ČSSD v Senáte ústavnú väčšinu. To by priblížilo Nečasov koniec.

Nemecko by sa recesii malo vyhnúť
Prudký rast exportu zo Slovenska do Nemecka z prvého polroka sa zrejme spomalí. Rast nemeckej ekonomiky bude ku koncu roka slabnúť. Vláda Angely Merkelovej chce kompenzovať výpadok v exporte podporou domácej spotreby a investícií v budúcom roku. Rozhodla tak o znížení niektorých daní a sociálnych odvodov.

Sýria sa rozhodla zasiahnuť proti Turecku
Sýria vydala posádkam svojich vojenských strojov rozkaz, aby donútili pristáť všetky turecké lietadlá v sýrskom vzdušnom priestore. Stalo sa tak po tom, ako turecké stíhačky prinútili pristáť sýrske civilné lietadlo. V ňom sa podľa tureckého premiéra Recepa Erdogana našli ruské zbrane.

Španielsko sa dostalo na hranicu špekulatívneho pásma
Na španielsku vládu narastá tlak, aby už požiadala o finančnú pomoc. Ratingová agentúra Standard&Poor´s znížila ohodnotenie Španielska na najnižšiu investičnú úroveň. Rating spadol o dva stupne na úroveň BBB– a k tomu má negatívny výhľad. Na to reagovali úroky 10–ročných dlhopisov, ktoré vzrástli na 5,8 percenta.