medan.sk

sledujte nás:

Výber z 12.09.2012

Z ekonomiky


Zmeny v systéme by mohol stopnúť ústavný zákon
Premiér Robert Fico chce, aby niektoré časti Zákonníka práce pokrýval ústavný zákon. Chce tak ustáliť súbeh výpovednej lehoty a odstupného, ale aj niektoré ďalšie kapitoly Zákonníka práce. Zamestnávatelia s tým nesúhlasia a odborári návrh vítajú.

Parlament zrátal príspevok motoristov ku konsolidácii
Poslanci odklepli zavedenie registračnej dane na autá. Za dovezené či nové autá kupujúci pri prvej registrácii na Slovensku pošlú do štátnej kasy v tomto roku vyše šesť miliónov eur. Poplatok sa dotkne áut s výkonom motora od 80 kilowattov a začne pri sume 167 eur. Najvyššia sadzba sa vyšplhá z 30 na 2 997 eur.

Žiadostí o daňové prázdniny stúpa
Rezort hospodárstva chce získať milióny eur na podporu súkromného podnikania, a to presunom nevyužitých zdrojov. Štát ešte nevie, koľko pracovných miest podporení investori vytvoria, ani ktoré podniky peniaze dostanú. Rezort eviduje 32 podaných investičných zámerov. O daňové prázdniny požiadalo osem firiem.

Slováci hrajú na istotu
Slováci majú obavy z nestabilného eura a preto investujú do aktív, ktoré považujú za bezpečnejšie. Banky už hlásia zvýšený dopyt investorov po drahých kovoch. Slováci preferujú zlato ako mince, tehličky a zlaté odliatky. Cena zlata by sa mohla v budúcnosti vyšplhať zo 1737 dolárov za trojskú uncu na 1800 dolárov.

Z domova


Štúdia zmapovala vzdelávanie v 35 krajinách OECD
Vo vyspelom svete učitelia nezarábajú tak málo ako tí slovenskí. Posledný sme skončili vo výške platov, ale aj pri porovnaní s platmi vysokoškolsky vzdelaných pracovníkov v ekonomike. Slovenskí učitelia na základných a stredných školách zarobia oproti priemeru zhruba o štvrtinu menej.

Kolesík má ďalší problém
Poslanec Andrej Kolesík v majetkovom priznaní neuviedol, že je prezidentom športového klubu AŠK Inter Bratislava. Funkciu síce vykonáva bez nároku na odmenu, ale zákon vyžaduje, aby ju priznal. Možným pochybením sa bude zaoberať výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.

Úradné potvrdenia budú drahšie
Parlament prijal novelu zákona o správnych poplatkoch, ktorá ich v niektorých prípadoch zvyšuje na dvojnásobok. To, že občan zaplatí na úradoch viac, však neznamená, že dostane kvalitnejšie a rýchlejšie služby. Minister vnútra Robert Kaliňák ich sľubuje po reforme verejnej správy. Zatiaľ sa nezrušia ani kolky.

Počet spoločnosti s ručením obmedzeným rastie
Za prvý polrok zaregistrovali podnikatelia 10 500 nových eseročiek. Slovensko nie je nasýtené firmami ako Česko, ktoré zažilo boom pred piatimi rokmi. Záujem mohol zrýchliť aj predchod živnostníkov do eseročiek. Tých odrádzajú vysoké odvody.

Zo zahraničia


Nečasovi je proti presadzovaniu ľudských práv na úkor vývozcov
Výroky českého premiéra Petra Nečasa potvrdzujú úzke prepojenie politiky a biznisu. Podľa neho totiž módne politické prejavy škodia českému exportu. Výroky odsúdila TOP 09, najmenšie koaličné zoskupenie LIDEM i opoziční sociálni demokrati. Podporili ho len komunisti.

Gauweiler neuspel
Nemecký ústavný súd odmietol podanie politika strany CSU Petra Gauweilera proti programu Európskej centrálnej banky. Tá chce nakupovať štátne dlhopisy. Odmietnutie podania umožní súdu, aby vyslovil výrok k projektu trvalého eurovalu a vyjadrí sa aj k námietkam proti fiškálnemu balíčku.

Závratný prepad Hollandovej popularity
Francúzsky prezident Francoise Hollande poštval proti sebe väčšinu Francúzov. Spokojní s ním nie sú šiesti z desiatich Francúzov. Nepáči sa im vysoké zdaňovanie domácností. Pred voľbami totiž sľuboval, že zdaní iba najbohatších a stredná trieda zostane nedotknutá.

Pravdepodobnosť záchrany klesla
Výnosy na krátkodobých dlhopisoch Španielska a Talianska klesli. Stalo sa tak po ohlásení výkupu dlhov zo strany Európskej centrálnej banky. Krajiny tak ušetria miliardy eur na úrokoch za požičané peniaze z trhov. Taliansky premiér Mario Monti plánuje v najbližších troch rokoch ušetriť 26 miliárd eur.