medan.sk

sledujte nás:

Výber z 12.08.2013

Z ekonomiky


Študujte IT, zdravotníctvo alebo si budujte značku
Najvýraznejší rast platov sa očakáva v sektoroch IT, telekom a sieťové odvetvia. Už dnes na trhu chýbajú špecialisti na nové mobilné či dátové technológie či IT bezpečnosť. Predpovedať sa vie i budúci rastúci dopyt po profesiách v zdravotníctve a ošetrovateľstve. Skrátka nemusia prísť ani klasické remeslá.

Vznik zóny voľného obchodu
Potravinárov trápia rokovania medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi o vzniku zóny voľného obchodu. Tá by mohla znamenať, že európski výrobcovia by dostali lacnejšiu konkurenciu. V horšom variante varujú pred likvidáciou poľnohospodárstva a potravinárstva. Európske potraviny sa však do USA ani po dohode nemusia dostať.

Vývoj priemyselnej produkcie za prvý polrok
Priemyselná produkcia na Slovensku v júni pokračovala tretí mesiac v medziročnom raste. Dosiahla úroveň 2,7 percenta. Najviac potiahla produkciu priemyselná výroba, predovšetkým kovov a kovových konštrukcií. Najsilnejšie obdobie má za sebou automobilový sektor. Ten sa posilnil len o vyše percento.

Potravinári sa v predchádzajúcich rokoch dostali do strát
Lacnejšie potraviny nás v budúcom roku nečakajú aj napriek lepšej tohtoročnej úrode než v minulých dvoch rokoch. Potravinárov trápia straty z predchádzajúcich rokov, preto radšej uprednostnia investície. Veľa bude závisieť i od cien energií. Ak nebudú rásť, šanca na pokles cien potravín by sa zvýšila.

Z domova


Vláda opäť udiera na podnikateľov
Novela zákona o elektronických registračných pokladniciach má platiť od januára. Štát tým chce stopnúť krátenie tržieb a zabrániť ďalším únikom na DPH. Ak dvakrát nevydáte bloček, daniari vám môžu odobrať živnostenské oprávnenie. Podnikatelia budú musieť umožniť kontrolám pripojenie k elektronickej pokladnici.

Väčšie navýšenie dávok nepovažuje Richter za reálne
Dávky v hmotnej núdzi by sa mali zvýšiť. Odkázaných je na ne takmer 200–tisíc ľudí. Valorizácia má byť mierna a zohľadňovať iba tohtoročnú mieru inflácie. Súčasné rozpočtové podmienky štátu zrejme viac pridať na dávkach nedovolia. S návrhom valorizovať dávky prichádza minister práce Ján Richter.

Reálne mzdy budú rásť len mierne
Sedem- až desať percentný nárast reálnych miezd je minulosť, ktorá sa asi tak skoro nevráti. Keďže rast HDP sa spomalil a inflácia je nízka, rast platov sa z dvojciferných zmenil na jednociferné. Ani v nasledujúcich desiatich rokoch sa nedá očakávať, že by reálne mzdy začali stúpať tak ako pred krízou.

Firmy sa zbavujú administratívnej záťaže
Spoločnosti radšej siahnu po agentúrnych zamestnancoch než po dohodároch, ktorí pre ne zdraželi. Netýka sa to však všetkých odvetví. Využívajú ich najmä strojárske či výrobné podniky. Firmy sa chcú vyhnúť administratívnej záťaži, ktorá im vzrástla, keď sa začali platiť odvody z dohôd.

Zo zahraničia


Niektoré firmy v Grécku neplatia dane
Séria kontrol gréckych daňových inšpektorov odhalila, že takmer každá druhá firma sa snaží daňové úrady oklamať. Grécko pritom potrebuje zlepšiť výber daní, aby zvýšilo svoje rozpočtové príjmy. Napriek tomu, že grécka vláda označila boj proti daňovým únikom za jednu z priorít, nedarí sa jej s týmito praktikami skoncovať.

USA chcú sledovanie otvoriť verejnej kontrole
Prezident USA Barack Obama uviedol, že sa zlepší kontrola tajných služieb. Zriadiť chce úrad splnomocnenca, ktorý bude vyhodnocovať činnosť rozviedky s dôrazom na dodržiavanie občianskych slobôd. Zároveň má vzniknúť nezávislá komisia, ktorá preverí spravodajské aktivity.

Rozsudok nad otcom jej pootvára dvere do politiky
Dcéra talianskeho expremiéra, Marina Berlusconiová, by mohla vstúpiť do verejného diania. Ak bude súhlasiť prevezme miesto Silvia Berlusconiho v jeho strane. Doteraz presun na politickú scénu odmietala, ale po odsúdení Berlusconiho za finančné podvody pribúdajú hlasy, aby zmenila názor.

Obamova daňová politika vyháňa firmy preč z USA
Spoločnosti v USA sa Obamove dane rozhodli riešiť únikom zo Spojených štátov. Koncerny sa tak snažia vyhnúť zhruba 35-percentnému zdaneniu. To sa nedávno dalo okresať vďaka rôznym úľavám. Obama však väčšinu výnimiek pre firmy zrušil a požaduje platenie daní v plnej výške.