medan.sk

sledujte nás:

Výber z 12.06.2013

Z ekonomiky


Odhady znížili aj iné inštitúcie
Štát tento rok počíta s medziročným rastom ekonomiky o 0,5 percenta. Ešte vlani sa očakávalo, že porastie 2,1–percentným tempom. Pokles rastu ekonomiky zrejme opäť vytvorí schodok v rozpočte rádovo v desiatkach miliónov eur. Presnú sumu povie daňový výbor. Ministerstvo financií už avizovalo, že aj ďalšiu dieru vykryje.

Východ má najvyšší podiel dlhodobo nezamestnaných
Spomedzi regiónov v Európe skončilo východné, stredné a západné Slovensko v prvej desiatke, pokiaľ ide o podiel dlhodobo nezamestnaných na celkovom počte ľudí bez práce. Najhoršie na tom bol východ, kde sa tento podiel vlani pohyboval na úrovni 71,1 percenta. Pred ním skončili len francúzske zámorské regióny.

Rezort dopravy dostal sľub z Bruselu
Brusel začína byť k Slovensku ústretovejší pri čerpaní eurofondov. Uvoľní nám peniaze na kysuckú štvorprúdovku. Rezort dopravy už čaká na oficiálne stanovisko. Brusel namietal, že intenzita dopravy v regióne diaľnicu nevyžaduje. Najnovšie analýzy však úradníkov napokon presvedčili.

Za odchodom ľudí stojí nedostatok práce na Slovensku
Odchody Slovákov za hranice pomáhajú našej nezamestnanosti. Národná banka Slovenska znížila odhad nezamestnanosti na tento rok na 14,4 percenta. Rezort financií prognózuje len o desatinu vyššiu nezamestnanosť. Prácu za hranicami si našlo medziročne o 22-tisíc Slovákov viac.

Z domova


Energetiku čakajú v treťom štvrťroku veľké zmeny
Firmy, ktoré obchodujú s teplárňami, čakajú ťažké mesiace. Štát chce výrobcom tepla okresať zisky. Tí varujú, že to dopadne na ich dodávateľov. Prepúšťať plánuje pätina firiem z tohto sektora. Zamestnanosť v sektore padla o 3,7 percenta. Dôvodom je reštrukturalizácia firiem v tomto sektore.

Slováci chcú urýchliť privatizáciu
Desiatky miliónov eur pripravených na expanziu na Balkán. To sú plány slovenských firiem, ktorým pomáha aj rezort hospodárstva. Mnohé z našich firiem totiž narážajú na prieťahy či už v privatizácii, či konkurznom konaní srbských firiem, o ktoré majú záujem. Srbský minister financií a hospodárstva Mladan Dinkič prejavil snahu pomôcť.

Sulík oznámi vlastného kandidáta
V Ľudovej platforme tak dlho hľadali spoločného kandidáta na prezidenta, až sa SaS rozhodli viac nečakať. Predstavia vlastného kandidáta, ktorým bude bývalý člen OKS Peter Osuský. SaS pôvodne chcela podporiť kandidáta, ktorého vyberú strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd. Osuský sa tak stane už štvrtým kandidátom.

Zmeny vyplývajú z nových učebných osnov
Rezort školstva chce viac prepojiť školy s praxou. Na základných školách chce oživiť pracovné vyučovanie. Súčasných ôsmakov už zmena nezasiahne, ostatných čaká jedna hodina týždenne. Zmenu obsahu učiva má sprevádzať aj priebežné vybavenie škôl potrebnou technikou. Povinne sa už nebudú učiť dva cudzie jazyky.

Zo zahraničia


Európu rozhneval najnovší škandál
Špehovanie webovej komunikácie americkými tajnými službami sa môže týkať aj Slovenska. Agenti totiž nesledovali na sociálnych sieťach iba aktivity ľudí a firiem v USA, ale aj v zahraničí. Európa sa chystá vyšetriť, do akej miery americké tajné služby preverujú hromadné dáta jej občanov a firiem.

Prelomový zásah ECB posúdi súd
Ľavicová strana v Nemecku a ďalších takmer 37-tisíc obyvateľov podali sťažnosť na eurobanku. Spor vyvolal zatiaľ neaktívny program OMT, v rámci ktorého sa šéf ECB Mario Draghi vlani zaviazal bez obmedzenia nakupovať dlhopisy krajín postihnutých dlhovou krízou. Podmienkou je, aby požiadali o pomoc euroval. Sťažovateľom sa nepáči, že sa takto môžu nedobrovoľne stať sponzormi problémových ekonomík.

Talianska ľavica dosiahla mimoriadny výsledok
Talianska ľavica vyhrala v lokálnych voľbách čo sa dalo, a získala najväčšie mestá Talianska. Politikov z Berlusconiho Ľudu slobody v hlavných mestách provincií porazili pomerom 16 : 0. Nízka volebná účasť však ukázala znechutenie Talianov z politiky. Svoje preferencie vyjadrilo šesť miliónov Talianov.

Erdogan označil demonštrantov za vandalov
V Turecku demonštráciu proti vláde nahradila demonštrácia sily. Polícia pomocou ťažkej techniky, s použitím slzotvorného plynu a gumených projektilov vyhnala rebelantov do parku Gezi. Ani tam však zrejme nebudú môcť zostať. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan hovorí o snahe poškodiť obraz Turecka v zahraničí.