medan.sk

sledujte nás:

Výber z 11.12.2013

Z ekonomiky


Niektorí zamestnanci si k Vianociam prilepšia
Koncoročné odmeny bude mať väčšina ľudí pracujúcich vo veľkých priemyselných podnikoch. Osemnásť firiem potvrdilo vyplácanie trinástych platov, jednorazových odmien či výkonnostných bonusov. Odmeny však nedostanú ľudia v stavebníctve. V niektorých menších podnikoch vyplácanie trinástych platov nedovolí tlak na udržanie nízkej ceny finálnych výrobkov.

Dôchodcovia si budúci rok neprilepšia tak ako tento rok
Výška dôchodkov sa od januára zvyšuje, no o nižšiu sumu ako v roku 2013. Dôchodky vzrastú maximálne o deväť eur. Dôvodom je zmena výpočtu a inflácia. Dôchodcovia si však môžu prilepšiť aj tento rok o 75 eur, vláda bude totiž vyplácať vianočné príspveky. Týka sa to však tých, ktorých penzie v decembri neprekročia hranicu 483 eur.

Ľudia budú viac nakupovať
Národná banka Slovenska tvrdí, že najvýraznejšie porastú v budúcom roku platy v odvetví služieb, o 2,2 percenta a obchodu o 1,6 percenta. Po štyroch rokoch by tak mala narásť konečná spotreba domácností. Zvýšenie platov by malo prekonať aj rast cien. Inflácia má byť totiž na úrovni 1,3 percenta.

Odmeny na ministerstvách už nie sú to, čo bývali
V závere roka našli vo svojom rozpočte peniaze na odmeny len minister obrany Martin Glváč, šéf financií Peter Kažimír a šéf diplomacie Miroslav Lajčák. Rozhoduje sa ešte minister spravodlivosti Tomáš Borec. V jeho rezorte si však určite prilepšia k platu zamestnanci súdov. Podrobnosti o odmenách rezorty zverejňovať nechcú.

Z domova


Malé a stredné firmy uvažujú nad zahraničím
Malé a stredné firmy zvažujú, či má podnikanie na Slovensku význam alebo to skúsia v zahraničí. Začínajúci podnikatelia chcú dvojročné daňové prázdniny, znížené odvody či ľahší prístup. Od štátu však dostávajú licencie, vyššie dane a odvody. Problémom je aj neschopnosť vymôcť svoje pohľadávky.

Materské školy vítajú Čaplovičov plán
Minister školstva Dušan Čaplovič sa bude pokúšať o prechod materských škôl pod prenesené kompetencie. Škôlky by tak mal opäť v plnej miere financovať štát. Škôlky dnes patria obciam. Náklady spojené so škôlkami tak platí samospráva z vlastnej kasy. Zmena by možno znamenala spravodlivejšie financovanie škôlok či oslabenie väzieb na vedenie obce.

Kažimír sa podľa Mihála prerátal
Minister financií Peter Kažimír nevyberie na dani z príjmov právnických osôb na budúci rok toľko, koľko si naplánoval. Podpredseda SaS Jozef Mihál si myslí, že rezort bude musieť zrevidovať odhad príjmov z korporátnej dane smerom nadol. Tvrdí, že v tomto roku platia podniky preddavky na daň z príjmov vypočítané ešte z roka 2012. Ich skutočná daňová povinnosť za rok 2013 však bude nižšia.

Počet dohodárov už nedohoní minulý rok
Dohodárov je takmer o 220-tisíc menej ako pred rokom. V novembri ich bolo 456-tisíc. Pokles dohôd spôsobili najmä odvody, ktoré presadilo ministerstvo práce. Zrušenie časti dohôd bol aj oficiálny cieľ vlády. Rezort však očakával, že časť z ľudí, ktorí pracovali na dohodu, dostane od firiem ponuku na pracovný pomer.

Zo zahraničia


Rozlúčková ceremónia s Mandelom
Včera sa uskutočnila rozlúčka s bývalým juhoafrickým prezidentom a bojovníkom proti apartheidu Nelsonom Mandelom. Americký prezident Barack Obama sa zastavil pri prezidentovi Kuby Raúlovi Castrovi a navzájom si podali ruky. Podľa odborníkov môže byť podanie rúk krokom k zlepšeniu vzťahov.

Demonštranti chcú rokovať
Polovica účastníkov protivládnych demonštrácií v Kyjeve sú za návrh zvolať rokovania medzi vládou premiéra Mykola Azarova a opozíciou. Až 51 percent demonštrantov chce zvolať okrúhly stôl s účasťou zástupcov vlády, opozície a spoločensky uznávaných ľudí, ktorých by sprostredkovali medzinárodné organizácie.

Brusel pokračuje v pláne zvýšiť cenu povoleniek
Emisné povolenky nezdraželi ani po hlasovaní v Európskom parlamente. Poslanci už schválili zníženie objemu povoleniek na trhu. Hodnota jednej tony povolenky je pod úrovňou päť eur, čo je menej, než očakáva Brusel. Dôvodom zásahu Bruselu je, aby drahšie emisné povolenky viac motivovali firmy na investície do zelených technológií.

Memorandum o porozumení je iba prvým krokom
Memorandum o možných dodávkach plynu zo Slovenska na Ukrajinu čaká na podpisy obidvoch strán. Skupina ukrajinských expertov uzatvorila posledné kapitoly. Eustream už ukončil rokovania s Európskou komisiou a ukrajinskými partnermi o obsahu memoranda o porozumení. Je však otázne, či plyn zo západu na východ začne prúdiť.