medan.sk

sledujte nás:

Výber z 11.11.2013

Z ekonomiky


Odvodová úľava platí od novembra
Nezamestnaní dlhšie ako rok majú podľa ministra práce Jána Richtera šancu nájsť si stále zamestnanie vďaka odvodovej úľave. Ak firma prijme človeka, ktorý nepracoval dlhšie ako rok, platí za neho namiesto 35,2 percenta len 1,05 percenta, a to až jeden rok. Jeho mzda však musí byť nižšia ako 526 eur mesačne.

Firmy v decembri míňajú viac
Firmy sa ku koncu roka snažia, aby mali čo najvyššie výdavky a v nasledujúcom roku si o ne mohli znížiť základ dane. Niektoré firmy majú rozpočet naplánovaný, no nechajú si rezervu, ktorej sa chcú ku koncu roka zbaviť. Dobrou voľbou je nové auto, počítač, tablet, nábytok či IT systémy. Uzná sa aj výpomoc príbuzného, ak je jednorazová.

Najnovšia analýza Poštovej banky
Každé štvrté euro vyprodukované v slovenskej ekonomike pochádza z priemyslu. Sme tak na tretej priečke rebríčka európskych krajín s najvyšším podielom priemyslu na HDP. Predbehlo nás iba Rumunsko a Česko. Viac ako pätinu slovenského HDP v prvom polroku vytvoril veľkoobchod, maloobchod, doprava, ubytovanie a stravovanie.

Pred koncom aukcie nezistíme, ktorí ľudia na dražbu dohliadnu
Telekomunikačný úrad odmieta povedať, koho jeho predseda Ladislav Mikuš menoval do výberovej komisie. Odvoláva sa na paragraf. Vetu, ktorú môže v zdôvodnení použiť, do zákona vložil Smer. Telekomunikační operátori neprezradili, či členov komisie poznajú. Nemôžu povedať ani to, či sa do aukcie zapojili.

Z domova


Víťazstvo Smeru v regiónoch, prepad SDKÚ
V krajských voľbách si ľudia v prvom kole zvolili troch zástupcov Smeru za šéfov žúp. Prevahu a rast mu zabezpečili voliči aj vo väčšine krajských parlamentov. SDKÚ-DS s výnimkou Bratislavy strácala pozície. Predbehli ju KDH, ale aj mimoparlamentná SMK. Výrazný úspech zaznamenali nezávislí kandidáti na poslancov.

Dostávajú peniaze za to, čo nepestujú
Dvesto slovenských farmárov si tento rok rozdelí časť z 19-miliónového balíka peňazí určeného pre pestovateľov cukrovej repy. Európska komisia ešte v roku 2005 navrhla zreformovať trh s cukrom. Jednotlivým štátom navrhla znížiť kvótu na množstvo cukru, ktorý môžu každý rok vyrobiť. Výrobcom a pestovateľom cukrovej repy prisľúbila, že ich za to odškodní a Slováci s tým súhlasili.

Vyššie výnosy možno získať v dlhopisových fondoch
Úroky na termínovaných vkladoch v posledných mesiacoch klesli. Na ročných vkladoch banky v súčasnosti neponúkajú viac ako dve percentá. Ľudia už hľadajú iné možnosti, ako lepšie zhodnotiť svoje úspory. Tí, ktorí majú peniaze, ktoré by chceli zhodnocovať, môžu využiť investíciu do podielových fondov.

Váhostav už hľadá nových zamestnancov
Váhostav má v štátnych zákazkách väčšie úspechy ako konkurenčné firmy a ohlasuje, že bude naberať nových zamestnancov. Investuje aj do nákupu nových strojov a stavať chce ďalšiu betonárku. Na severnej trase z Bratislavy do Košíc totiž stavia diaľnicu od Dubnej Skaly po Turany a takisto levočský úsek Jánovce – Jablonov.

Zo zahraničia


Sobotka má cestu k zostaveniu vlády
Bohuslav Sobotka, predseda ČSSD môže rokovať s hnutím Andreja Babiša a ľudovcami o vytvorení koalície. Ústredný výkonný výbor ČSSD zrušil výzvu predsedníctva, aby po slabom volebnom zisku strany zvážil odstúpenie z funkcie. Sobotka dúfa, že sa mu podarí vytvoriť stabilnú vládu.

Kórejská firma mala podľa Applu zneužiť prístup
Americká spoločnosť Apple obvinila kórejský Samsung, že nahliadol do tajných spisov konkurencie a ukradol patentové tajomstvo pre vývoj produktov. Dlhodobý spor medzi nimi sa tak ešte vyostril. Tajné spisy vraj videlo 90 pracovníkov a 120 právnikov Samsungu.

Zničených je takmer 80 percent územia Leyte
Počet obetí supertajfúnu Haiyan, vyčíňajúceho na Filipínach, odhadujú na takmer 10-tisíc ľudí. Bez domova sa octilo približne 4,4 milióna ľudí. Tajfún sa prehnal strednou časťou Filipín a najväčšie škody hlásili z ostrovov Leyte a Samar na východe krajiny. Do mnohých oblastí sa záchranári dostávali ťažko vzhľadom na zablokované cesty a poškodené letiská.

Gurlitt skrýval v byte v Mníchove veľa obrazov
Niektoré z umeleckých diel zhabaných v mníchovskom byte možno nezmenia majiteľa. Nemecký colný kriminálny úrad sa nazdáva, že 315 z 1 400 obrazov patrí Corneliusovi Gurlittovi v súlade s právom. Ich celková hodnota sa odhaduje na miliardu eur. Diela, ktoré vlastnili židovskí zberatelia, by sa mali vrátiť k dedičom.