medan.sk

sledujte nás:

Výber z 11.09.2012

Z ekonomiky


Firmy upozorňujú, že ľuďom straty nepokryjú
Na zvýšenie odvodov najviac doplatia pracovníci v IT sektore, manažmente a bankách. Po znížení čistých príjmov budú mať niektoré firmy problém udržať si najlepších ľudí. Vyššie odvody sa dotknú zamestnancov, ale aj živnostníkov.

Nárast produkcie láme dvojročné maximá
Z podnikového sektora pribúdajú negatívne správy, no napriek tomu Slovensko zaznamenalo takmer pätinový nárast produkcie za júl. dokonca láme dvojročné maximá. O najvýraznejšie zlepšenie výrobného sektora za posledné dva roky sa postarali domáce automobilky.

Ceny vody a elektriny pôjdu dole
Domácnosti od januára zaplatia za vodu a elektrinu zrejme menej. Regulačný úrad bude môcť okresať náklady, ktoré vstupujú do cien vody. Niektorí vodári však chcú ceny zvyšovať. Očakáva sa aj zlacnenie elektriny a šéf regulačného úradu tvrdí, že klesnú aj distribučné poplatky.

Počet nezamestnaných vzrástol
Najlepším nástrojom na boj proti dlhodobej nezamestnanosti je ekonomický rast a nie rekvalifikácia či zmena sociálnych dávok. Možnosť zníženia sociálnych dávok by mohla motivovať iba časť nezamestnaných. Aktuálna miera nezamestnanosti na Slovensku je 13,2 percenta.

Z domova


Štátni úradníci sa vyšších platov asi nedočkajú
Platy v štátnej a verejnej správe sa asi 300–tisíc zamestnancom nezvyšovali tento ani minulý rok. Zamestnancom na Krajskom pozemkovom úrade v Bratislave už skrátili pracovné úväzky a okresali platy. Znižovať platy o desať percent sa chystá i Krajský lesný úrad v Bratislave.

Dane vytlačia firmy sídliace blízko pri hraniciach
Vyššie dane na Slovensku môžu naliať viac peňazí do štátnej kasy susedným štátom. Za tri a pol roka si presunulo do Česka sídlo o 41 percent viac podnikov ako dovtedy. V Maďarsku sídli 10-tisíc firiem, ktoré podnikali na Slovensku. Tempo pribúdania slovenských firiem so sídlom za hranicami sa môže zrýchliť.

Pravica má k dohode ďaleko
Opozícia asi nebude mať len jedného kandidáta na prezidenta. Lucia Žitňanská vyzýva na nový prístup k rokovaniam a naznačuje, že by to strany nemali meniť za podporu v župných voľbách. Podľa nej by nemali hľadať kandidáta medzi starými politikmi. Matovič spoločného kandidáta nechce, SaS ešte nevie.

Kaliňák svoj návrh obhajuje
Veľké projekty, ktorých hodnota je cez desať miliónov eur, chce Smer nakupovať extra spôsobom. Úradníci budú môcť rozhodnúť, koho so zákazkou oslovia. Návrh na zavedenie strategických zákaziek sa preto nepáči odborníkom ani mimovládnym organizáciám.

Zo zahraničia


Grécku súčasný štýl šetrenia stačiť nebude
Grécko bude musieť nielen vysvetľovať podrobnosti škrtov, ale ich aj naplniť. Inšpektorom Trojky predstavilo balík úspor za 11,7 miliardy eur. Veritelia majú pri niektorých opatreniach námietky a kritizujú škrty vo výdavkoch na obranu, v zdravotníctve a v štátnej správe.

Hollande chce do roku 2014 oživiť domácu ekonomiku
Francúzsky prezident Francois Hollande musí nájsť do konca budúceho roka 30 miliárd eur v štátnom rozpočte. Hollande už pripravuje dvojročný ekonomický plán. Oživenie ekonomiky a tvorbu nových pracovných miest chce zabezpečiť do konca roku 2014.

Egypt čaká prvú tohtoročnú finančnú injekciu
Egypt očakáva finančnú injekciu vo výške 3,75 miliardy eur o dva mesiace. Premiér Hisham Qandil vyhlásil, že rokovania s Medzinárodným menovým fondom boli úspešné. Podľa neho ešte dostanú pol miliardy dolárov od Svetovej banky a podobnú sumu od Africkej banky pre rozvoj.

Záchranu eura môže skomplikovať jeden politik
Nemecký poslanec Peter Gauweiler podal sťažnosť na Ústavný súd na program nákupu štátnych dlhopisov Európskou centrálnou bankou. Chce oddialiť verdikt súdu, ktorý má odobriť ratifikáciu trvalého eurovalu. Nákup dlhopisov a euroval vraj ohrozia štátny rozpočet. Súd zrejme snahu o zablokovanie eurovalu odmietne.