medan.sk

sledujte nás:

Výber z 11.06.2013

Z ekonomiky


Najnovší odhad rezortu financií
Najprudšie spomalenie ekonomiky od roku 2009 čaká Slovensko v najbližších mesiacoch. Rast našej ekonomiky má v tomto roku pribrzdiť na 0,5 percenta a len tesne sa vyhneme recesii. Slabý rast znamená pokles zákaziek, firmy sú často nútené prepúšťať, niektoré dokonca môžu skončiť úplne. Časť firiem hlási problémy už dnes.

Klienti bánk môžu ušetriť na úveroch tisíce eur
Banky majú zákaz vyberať poplatky za vedenie úverového účtu a za predčasné splatenie hypoték či úverov na bývanie s variabilnou úrokovou sadzbou. Musíte mať variabilnú úrokovú sadzbu a banka vám ju počas predchádzajúceho roka nemohla zmeniť. Cieľom je zvýšiť konkurenciu medzi bankami.

Od júla bude platiť novela zákona o verejnom obstarávaní
Stavebné práce, lieky či IT technológie bude štát nakupovať po novom. Cieľom je zrýchliť, zefektívniť verejné súťaže či bojovať s podozrivo nízkymi cenami. Úrady by nemali obstarávať niektoré tovary a služby vo vlastnej réžii. Nakupovať za všetkých bude rezort vnútra. Rezort by mal do roka tiež spustiť elektronické trhovisko.

Štát si požičiava lacno
Ministerstvo financií sa už nechystá v tomto roku vydať dlhopisy pre bežných ľudí. O dlhopisoch pre občanov bude uvažovať, ak sa situácia na trhu zmení alebo bude politické rozhodnutie, že takéto dlhopisy chce štát aj dotovať. Slovensko si dokáže požičať lacné peniaze od investorov na finančných trhoch.

Z domova


Gašparovič vrátil zákon o hlásení pobytu občanov
Prezident Ivan Gašparovič vrátil do Národnej rady zákon o hlásení pobytu občanov. Ten pod hrozbou pokuty zavádzal aj povinnosť nahlásiť odchod z republiky na viac ako 90 dní príslušným úradom. Rezort vnútra túto zmenu vysvetľoval tým, že doterajší zákon neukladal občanovi výslovne povinnosť odchod ohlásiť.

Smer ešte oficiálne nepožiadal o súhlas
Pred odovzdaním návrhov na kandidátov na generálneho prokurátora nie je známe, o kom budú poslanci hlasovať v tajnej voľbe. Smer zatiaľ nemá súhlas od žiadneho z prokurátorov. Hoci sa najčastejšie spomínajú mená Čižnár a Kováčik, v hre majú byť aj ďalší dvaja prokurátori z Generálnej prokuratúry.

Pätnásť nemocníc má nové návrhy zmlúv
Zdravotná poisťovňa Union ustupuje regionálnym nemocniciam a navyšuje im platby za ukončené hospitalizácie. Stalo sa tak po tom, čo 57 nemocníc poisťovni pohrozilo vypovedaním zmlúv a Univerzitná nemocnica prestala brať poistencov Unionu na plánované zákroky. Niektoré nemocnice už výpovede poisťovni stopli.

K prepadu by dôjsť nemalo
Slovenské priemyselné podniky vyrobili v apríli o 2,2 percenta viac v porovnaní s tým istým obdobím minulého roka. Situácia by sa nemala zhoršiť. Produkcia priemyslu vzrastie v tomto roku o dve, maximálne tri percentá. Ťahúňmi budú výrobcovia elektrických zariadení, automobilky a výrobcovia spotrebnej elektroniky.

Zo zahraničia


Bernanke zvažuje ukončenie stimulov
Čisté bohatstvo domácností v USA je najvyššie v histórii. Akcie sú na historických maximách, dlhopisy pri nich a realitný trh rastie najrýchlejšie od roku 2006. Preto sa začína skloňovať možné obmedzenie stimulov Fedu. Obchodníci sa rozhodujú, či chcú lepšiu ekonomiku, alebo stimuly. Oboje mať totiž nemôžu.

V Holandsku sú uskladnené atómové bomby
Na území Holandska sa nachádza asi 22 amerických jadrových zbraní. Expremiér Ruud Lubbers tvrdí, že atómové bomby z čias studenej vojny sú v Holandsku už zbytočné. Holandsko sa dosiaľ oficiálne k jadrovému arzenálu z USA nepriznávalo. Nachádzať by sa mali na vojenskej základni pri meste Volkel na juhovýchode krajiny.

Seehofer spresnil svoj návrh
Bavorská CSU chce spoplatniť nemecké cesty a diaľnice. Šéf konzervatívnej CSU Horst Seehofer uviedol, že platiť budú len zahraniční šoféri. Nemecká kancelárka Angela Merkelová je proti diaľničným poplatkom pre Nemcov i pre cudzincov. Koaličná CSU hrozí, že bez poplatkov za diaľnice nebude koaličná zmluva s CDU.

Turci obviňujú premiéra Erdogana
Turci si svojich policajtov vážili, avšak protivládne demonštrácie proti premiérovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi vypukli po tvrdom zásahu polície. Bitky, vodné delá a slzotvorný plyn spôsobili, že dôvera časti Turkov k polícii je na minime. Zhrození sú aj partneri Turecka v Európskej únii. Napätú situáciu viacerí policajti nezvládli.