medan.sk

sledujte nás:

Výber z 11.04.2012

Z ekonomiky


Slováci chcú spojiť viacero pôžičiek do jednej
Slováci menia banku aj pre výhodnejšie úroky pri úvere na bývanie. Stúpa totiž záujem klientov o refinancsovanie hypoték. Dôvodom je aj novelizácia zákona o bankách. Slováci si chcú nahradiť svoje doterajšie úvery novým a lacnejším.

Prídavky na deti už nebudú pre každého
Minister financií Peter Kažimír obmedzí vyplácanie prídavkov na deti. Príjmovú hranicu zatiaľ neuviedol, ale odvíjať by sa mala od príjmu celej domácnosti. Ušetrené peniaze by sa mali stať zdrojom konsolidácie verejných financií.

Zmeny by mali nastať od nového roka
Vláda chce, aby štát menej doplácal na druhý dôchodkový pilier a viac peňazí bolo na penzie zo Sociálnej poisťovne. Zmeny majú pomôcť zastaviť zadlžovanie štátu. Premiér Robert Fico vidí tri témy na diskusiu.

Vláda chce Zákonník práce v pôvodnom stave
Vláda chce meniť Zákonník práce. S tým však nesúhlasí minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Ministerstvo práce chce posilniť ochranu zamestnancov a právomoci odborárov. Odborári si tak svoje postavenie vo firmách zlepšia.

Z domova


Fico zvažuje zavedenie dane z finančných transakcií
Banky môžu štátu platiť okrem vyššieho bankového odvodu aj daň z finančných transakcií. Jej zavedenie zvažuje premiér Robert Fico. V eurozóne daň podporu nemá. Banky sa k plánom vlády vyjadrujú opatrne, sú však pripravené rokovať.

Proti Sulíkovi sa búri časť strany
V SaS rastie nedôvera voči predsedovi Richardovi Sulíkovi. Časť strany chce diskutovať o jeho zodpovednosti za výsledky vo voľbách a o možnej zmene lídra. Otvoriť diskusiu chce exposlanec Ľudovít Jurčík. Sulík chce hovoriť o všetkých alternatívach.

Kancelárske priestory sa zmenia
V nasledujúcich rokoch dôjde k zmenám, ako využívať kancelárske priestory a ako budú nastavené. Dôraz sa bude klásť na znižovanie výdavkov na nájomné a na zelené budovy. Dopyt po tradičných kancelárskych priestoroch by sa znížiť nemal.

Smer sna posty obsadil známe tváre
Vláda dnes rozhodne o obsadení postov štátnych tajomníkov. Niektoré posty však ešte zrejme ostanú voľné. Rezort práce bude mať dokonca dvoch štátnych tajomníkov. Štátneho tajomníka si ešte nevybral minister školstva Dušan Čaplovič.

Zo zahraničia


O čínske výrobky je menší záujem
Čína po februárovom schodku dosiahla prebytok zahraničného obchodu 5,3 miliardy dolárov. Rast jej obchodu sa však spomaľuje. Export rástol medziročným tempom 8,9 percenta. Slovenské podniky s Čínou spolupracujú.

Za štatistickým výsledkom je zdražovanie potravín
Rast cien v Česku sa zrýchlil a inflácia sa v marci medziročne zvýšila o 3,8 percenta. Môže za to najmä zdraženie potravín a nápojov. Najvýraznejšie klesali výdavky na rekreáciu a zlacnelo aj oblečenie či domáce spotrebiče.

Madrid vie, ako skrotí rozpočtový defici
Španielsky premiér Mariano Rajoy chce tento rok ušetriť na štátnych výdavkoch desať miliárd eur. Škrtať chce v rezortoch zdravotníctva a školstva. Cieľom je zníženie deficitu z 8,5 na 5,3 percenta HDP. Vláda ešte detaily úspor nezverejnila.

Česká koalícia odvrátila svoj koniec
Lídri českých koaličných strán sa dohodli na vyššej DPH, zavedení dane pre najbohatších či pomalší rast dôchodkov. Vďaka tomu tak odvrátili pád vlády. V rokoch 2013 a 2014 chcú udržať schodok rozpočtu pod tromi percentami HDP.