medan.sk

sledujte nás:

Výber z 10.12.2013

Z ekonomiky


Projekt bývalých sociálnych podnikov by mohol ožiť
V projekte bývalých sociálnych podnikov by malo ísť o malé miestne firmy, ktoré by ponúkali prácu dlhodobo nezamestnaným. Už by však nemali byť podporované miliónovými dotáciami z eurofondov. Novú formu podnikov podporuje rezort práce. Inštitút zamestnanosti presadzuje zakladanie podnikov inkluzívneho zamestnávania.

Rezort práce chce pritlačiť na špekulantov
Tí podnikatelia, ktorí načas neodviedli povinné sociálne odvody a vznikol im dlh, ktorý poisťovňa vymáha v mesačných splátkach, budú platiť viac. Sociálna poisťovňa zvýši penále za neskorú platbu. Dlžníci na úrokoch z omeškania zaplatia až 40-násobne viac. Od januára bude minimálny úrok pre neplatičov vo výške desať percent ročne.

Inžinierske stavby Košice dali najnižšiu ponuku
Stavbári z Doprastavu a Váhostavu tento rok získali takmer všetky cestné zákazky. Tentoraz to zrejme bude inak. Zdolali ich Inžinierske stavby Košice, a to v súťaži o výstavbu takmer 11-kilometrovej rýchlostnej cesty R2 medzi Ruskovcami a Pravoticami. Dali totiž najnižšiu ponuku, a to asi 88 miliónov eur. Štát očakával, že túto rýchlocestu postaví za 104,9 milióna.

Slovenské firmy stratili na obchode s českými partnermi
Slovenské podniky pripravilo oslabenie českej meny o milióny eur. Patria tam tie, ktoré svoj tovar predávali v Česku. Spôsobila to Česká národná banka v snahe zvýšiť infláciu a pomôcť vlastnému exportu. Tento krok nezasiahol iba spoločnosti, ktoré za svoj tovar dostávali lacnejšiu korunu, ale aj tie, ktoré svoj tovar predávajú v eurách.

Z domova


Spoločný postup potravinárov
Výsledkom rokovaní medzi obchodníkmi a výrobcami je dohoda, ktorou chcú zvýšiť podiel potravín zo Slovenska na pultoch predajní. O čísle, ktoré by chceli dosiahnuť, však nehovoria. Potravinárska komora Slovenska a Zväz obchodu a cestovného ruchu si od spoločnej iniciatívy sľubujú podporu ekonomiky.

Slovensko môže skončiť na súde
Európska komisia nám hrozí súdom v Luxemburgu a státisícovými pokutami. Dôvodom sú zmeny zákona spred dvoch rokov, ktoré zrušili povinnú pracovnú zdravotnú službu pre nízkorizikové skupiny zamestnancov. Z Bruselu už prišiel aj list o začatí konania voči nám. K pochybeniu došlo napriek tomu, že európska smernica platí už od roku 1989.

Osemročné gymnáziá bude limitovať nové opatrenie
Na osemročné gymnáziá sa už o dva roky nebude môcť hlásiť ktorýkoľvek piatak. Musí patriť k najúspešnejším riešiteľom testovania z matematiky a vyučovacieho jazyka v Testovaní 5. Minister školstva Dušan Čaplovič tvrdí, že týmto opatrením odlíši od zvyšku žiakov tých, ktorí majú na ťažšie štúdium predpoklady a zdvihne klesajúcu kvalitu tohto typu gymnázií.

Maňkove politické plány nabúrala prehra
Podpredseda Smeru-SD Vladimír Maňka pochybuje o svojej kandidatúre do Európskeho parlamentu. Nevie, či je vhodné, aby po neúspechu v regionálnych voľbách kandidoval na budúci rok za europoslanca. Premiér Robert Fico po voľbách avizoval, že s Maňkom ako europoslancom počíta aj na ďalšie volebné obdobie.

Zo zahraničia


Zeman si nárokuje právo veta
Český prezident Miloš Zeman si pri rozdeľovaní kresiel vo vznikajúcej koaličnej vláde nárokuje právo veta. Varovanie, že by nemusel vymenovať niektorých ministrov, ktorých navrhne Bohuslav Sobotka, líder sociálnych demokratov, znepokojila strany rokujúce o budúcej koalícii. Zeman chce, aby ministerstvá viedli ľudia s odborným zázemím.

Čínske firmy sa nemôžu dočkať svojich burzových debutov
Až 760 čínskych firiem vstúpi na burzu a prvý raz ponúknu svoje akcie vo verejnom obchodovaní. Čína totiž ruší pätnásťmesačné moratórium, ktoré zaviedla v septembri minulého roka pre podozrenie z manipulácie s cenami. Najväčší nápor očakávajú čínske burzy zo strany štátnych kolosov.

Šinavatrová vyhlásila nové voľby
Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová už tretí týždeň čelí demonštráciám a výzvam na odstúpenie. Oznámila rozpustenie parlamentu a sľúbila usporiadať do dvoch mesiacov voľby. Lídri protestného hnutia chcú v demonštráciách pokračovať. Nechcú len nové voľby, ale zmenu celého politického systému.

Grécko v novembri zaznamenalo najhlbšiu defláciu
Spotrebiteľské ceny v Grécku sa v novembri v medziročnom porovnaní znížili o 2,9 percenta. Deflácia v Grécku sa zrýchlila na 2,9 % z októbrových 1,9 %. Celkovú cenovú hladinu smerom nadol v Grécku tlačí kombinácia vplyvu hlbokej recesie, znižovania miezd a nevyužívania výrobnej kapacity v ekonomike.