medan.sk

sledujte nás:

Výber z 10.10.2012

Z ekonomiky


Štát má míňať menej ako v tomto roku
Rezort financií vyčlenil na priority štátneho rozpočtu na budúci rok 173 miliónov eur. Viac dostanú študenti, vedci, nezamestnaní, ale aj letecká doprava. Na podporu bývania vyčlenia tak ako vlani. V návrhu rozpočtu je rezerva na druhý pilier aj horší vývoj ekonomiky. Vláda totiž nevie, koľko ľudí vystúpi z druhého piliera.

Únii vznikla dostatočne silná platforma
Slovensko, Estónsko, Španielsko a Taliansko sa pridali k návrhu na zavedenie dane z finančných transakcií. Poľsko zaujalo odmietavý postoj. Zatiaľ sa nevie ako sa nová daň dotkne Slovenska. Slovensko je malý trh a dosah finančných operácií je minimálny.

Budúci rok dostaneme z Bruselu 870 miliónov eur
Najväčší prídel zo štátneho rozpočtu na rok 2013 dostane minister dopravy Ján Počiatek. Rátať môže s takmer 2,3 miliardy eur. Táto suma však nemusí byť konečná a na diaľnice, rýchlocesty alebo železnice by mohol dostať viac. Veľkým percentom sa na zvýšení podieľajú eurofondy.

Systém obchodovania s emisnými povolenkami
Firmy a aj domácnosti by sa mali pripraviť na zvýšenie cien energií, najmä elektriny. Firmy už nebudú kvóty dostávať zadarmo, ale budú ich kupovať na burze. Slovensko má na začiatku výnimku. Firmy si budú musieť prvý rok kupovať len 30 percent kvót, čo by ich malo stáť asi 100 miliónov.

Z domova


Daňovú zábezpeku už zložila desiatka podnikateľov
Asi desať firiem už muselo zložiť na daňových úradoch od tisíc do 120-tisíc eur. Išlo o zábezpeku pri registrácii na platenie DPH. Tá má zabrániť daňovým únikom. Daniari rozhodovali o vyše stovke registrácií. Ak si podnikateľ splní povinnosti voči štátu, do roka mu zábezpeku vráti.

Kažimír chce učiteľov upokojiť 36 eurami
Minister financií Peter Kažimír navrhol učiteľom zvýšenie platu o päť percent. Podľa časti pedagógov to je nedostatočné. Premiér Robert Fico označil platy učiteľov za prioritu. Zvýšenie platov sa však netýka vysokoškolských pedagógov. Peniaze by nemali dostať učitelia priamo v tarifných platoch, ale dostať ich majú nadriadení.

SaS napadla, že operátori musia evidovať, kto komu volal
Poslanci Národnej rady dávajú na Ústavný súd sťažnosť. Napadli ustanovenia zákona o elektronických komunikáciách. Podľa nich musia telefónni a internetoví operátori zálohovať dáta o komunikácii. Pod návrhom je podpísaný klub SaS, ale aj zástupcovia OĽaNO a iní opoziční poslanci.

Za potraviny budeme platiť viac
Ceny potravín na pultoch predajní na Slovensku vzrástli. Prezident Potravinárskej komory Slovenska tvrdí, že obchodníci využili medializáciu a zvýšili ceny potravín na pultoch. Príčinu vidí v nevyvážených vzťahoch medzi obchodnými reťazcami a výrobcami potravín.

Zo zahraničia


Návšteva Merkelovej v Aténach vzbudila emócie
Pred príchodom nemeckej kancelárky Angely Merkelovej do Atén, vyrazili do ulíc demonštranti a policajti. Merkelová sa snaží vytvoriť spoločenstvo prosperity. Štáty preto musia byť schopné predávať svoje produkty a služby. Zrejme i naďalej bude trvať na prísnych škrtoch.

Lídrom USA by sa stal Romney
Republikánsky kandidát Mitt Romney predbehol podľa prieskumu prezidenta Baracka Obamu. Romney by Obamu porazil o štyri percentá. Obama sa ho už snaží namočiť do škandálu s priemyselnou špionážou čínskeho technologického giganta Huawei.

Prognózy MMF sa zmenili
Medzinárodný menový fond zhoršil odhad rastu globálnej ekonomiky už druhýkrát od apríla. V prognóze fondu sa výkon svetovej ekonomiky tento rok zvýši o 3,3 percenta. Slabší rast HDP očakáva aj v roku 2013. Slovensko by malo v tomto roku rásť o 2,6 percenta, na budúci rok by sa mal rast zrýchliť o 2,8 percenta.

Sarkozy si vie predstaviť návrat do politiky
Francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy zvažuje svoj návrat. Ťaží z nepopularity súčasného prezidenta Francoisa Hollanda. Pri jeho opätovnej kandidatúre by ho podporilo 53 percent obyvateľov. Tí veria, že by krajinu dokázal vytiahnuť z hospodárskej krízy a rastúcich problémov s nezamestnanosťou.