medan.sk

sledujte nás:

Výber z 10.1.2014

Z ekonomiky


Vysoká nezamestnanosť absolventov
Klampiar, knihár či farmár. Aj v týchto odboroch by rezort školstva chcel vidieť viac študentov. Tieto odbory však majú vysokú mieru nezamestnanosti absolventov. Vyplýva to z analýzy Ústavu informácií a prognóz školstva. Z nej vychádzalo aj ministerstvo, keď pripravovalo zoznam takmer 40 odborov, ktoré chce od budúceho roku podporovať.

Európa by mohla zažiť významnú výnimku
Brusel je v spolupráci s národnými vládami na najlepšej ceste dohodnúť sa na finálnej podobe bankovej únie. Tento nový mechanizmus by mal na rozdiel od dočasných opatrení ďalším krízam predchádzať. Zmenu iniciovali najmä Nemci, ktorí už nie sú ochotní platiť za množstvo dlhov.

Živnostníkov čaká negatívnejší scenár ako vlani
Na daniach môže každý živnostník zaplatiť menej, ako 19 percent svojho príjmu. Slúžia mu na to zaplatené odvody, no najmä odpočítateľné položky. Na tie však nemajú nárok všetci. Pri daňovom priznaní si nebudú môcť uplatniť 40-percentné paušálne výdavky. Novinkou je to, že si základ dane môžu znížiť aj sporením na dôchodok.

Ako sa vlani vyvíjal náš zahraničný obchod
Export Slovenska do Rakúska, Maďarska a Francúzska skončil v mínuse. Pokles sa pohyboval od troch do siedmich percent. Ich dopyt po zahraničnom tovare nie je stabilný a dochádza k výkyvom. Odborníci tvrdia, že ekonomika Európy je stále na hrane rastu a poklesu. Trend by sa však mohol v priebehu tohto roka zmeniť.

Z domova


Fico sa prihlásil k cirkvi
Premiér Robert Fico v boji o Prezidentský palác loví u nerozhodnutých voličov, prevažne katolíkov. Analytici to považujú za premyslený ťah. Časť voličov má podobných s Pavlom Hrušovským a Jánom Čarnogurským. Ide najmä o sociálne orientovaných ľudí prevažne z regiónov. Prieskumy vidia Ficovho top konkurenta v Andrejovi Kiskovi.

Dotácie zelenej energie musí poskytovať aj Slovensko
Firmy a domácnosti by sa mali pripraviť na drahšiu elektrinu. Jej cena v Európe by mala stúpnuť o tretinu a po roku 2020 bude najdrahšia na svete. Dôvodom budú vysoké ceny zemného plynu v Európe, vysoké dane, koniec jadrovej energetiky v niektorých krajinách a pokračujúce dotácie pre obnoviteľné zdroje.

Vláda pripustila jednorazovú výplatu penzie z druhého piliera
Smer už nemá v pláne obmedziť sumu, ktorú si sporiteľ v druhom pilieri môže vybrať naraz. Môže si ich tak vybrať aj jednorazovo alebo v niekoľkých splátkach. Tento ústupok sa dotkne len dvoch percent dôchodcov s najvyšším príjmom. Rezort práce čiastočne ustúpil po hromadnej pripomienke k novele dôchodkového zákona.

Vlastnú firmu by mohli mať skôr
Keď má tínedžer dobrý podnikateľský nápad, s rozbehom firmy u nás mu musia pomôcť rodičia či priatelia. Mierne zľahčenie by mohlo prísť s novým Občianskym zákonníkom, ktorým chce minister spravodlivosti Tomáš Borec nahradiť normu z roku 1964. Borec tvrdí, že keď mladí presvedčia súd, môžu si založiť firmu. Podnikatelia to vítajú.

Zo zahraničia


Desiatky miliónov za pasy
Dvadsaťtisíc pasov Európskej únie môže Malta predať cudzincom v rámci svojho programu. Ponúka občianstvo tým, čo sú zaň ochotní zaplatiť 650-tisíc eur. Pôvodný plán hovoril, že predá maximálne 1 800 pasov, kým program uzavrie. Maltská ekonomika by vďaka peniazom za pasy mohla každý rok získať desiatky miliónov eur navyše. Plán narazil na tvrdý odpor Európy.

Ľudia sa začínajú búriť
V Južnej a juhovýchodnej Ázii začínajú ľudia protestovať proti vláde, nízkym platom, i o podstatu demokracie. V Kambodži sa búria, lebo chcú vyššie platy a v Thajsku sa bojuje o demokraciu. Juhovýchod Ázie láka firmy aj turistov. Ich obyvatelia však trpia pre zlé pracovné podmienky a nedostatok demokracie.

Poľská vláda siahla na druhý pilier
Poľsko začne od februára rozkladať druhý dôchodkový pilier, ktorý vznikol v roku 1999. Trinásť dôchodkových spoločností musí do poľskej Sociálnej poisťovne spolu presunúť viac ako 38 miliárd eur. Zoštátnenie druhého piliera presadila vláda Donalda Tuska, aby znížila dlh krajiny. Vďaka penzijným úsporám sa dlh krajiny zníži o 8,5 percenta.

Mesterházyho si opozícia vybrala už na jeseň
Štvrť roka pred parlamentnými voľbami sa v Maďarsku trocha vyjasnilo. Ak by premiér Viktor Orbán stratil svoj doterajší náskok a nezvíťazil, tak budúci predseda vlády sa bude volať Attila Mesterházy. Líder socialistov dostal možnosť stať sa spoločným kandidátom demokratickej opozície na post premiéra.