medan.sk

sledujte nás:

Výber z 10.09.2012

Z ekonomiky


Odborári chcú zakázať predaj počas sviatkov
Odborári chcú do Zákonníka práce presadiť, aby boli obchody zatvorené počas nedieľ a štátnych sviatkov. Túto požiadavku podporuje Smer aj KDH. SDKÚ-DS tvrdí, že to je diskriminácia. Proti sú tiež veľké obchodné reťazce. Malí obchodníci s voľnom počas sviatkov súhlasia.

Vysvetľovacia kampaň štátu je stále nejasná
Druhý dôchodkový pilier je už otvorený a Sociálna poisťovňa plánuje informovať sporiteľov o možnosti vystúpiť či vstúpiť listom. Zatiaľ však nevie, kedy ho pošle ani ako bude vyzerať. Vláda sa spolieha, že ľudia budú vystupovať a presun ich odvodov do štátnej poisťovne zníži deficit takmer o 72 miliónov eur.

Realitné fondy vykazujú troj- až päťpercentnú výkonnosť
Investorom zarábajú špeciálne fondy nehnuteľností. Kladnú výkonnosť za posledný rok zaznamenali štyri z piatich fondov pod správou Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Väčšina fondov zhodnocuje peniaze viac ako o infláciu. Záujem Slovákov investovať do realít cez podielové fondy rastie.

Slovenské úroky sa posúvajú dole pomaly
Banky na Slovensku roky čelia kritike ľudí, ktorí pri nízkych platoch a drahých nehnuteľnostiach musia platiť vysoké úroky. Dlhová kríza spôsobila, že na Cypre si ľudia už požičiavajú mierne drahšie. Znížiť úroky pri hypotékach by ľuďom mali pomôcť platné zmeny v zákone o bankách.

Z domova


Plán so silným prezidentom Smeru nevyjde
Smer chce cez novelu ústavy posilniť prezidentské kompetencie. Pravica ich podozrieva, že rozšírené právomoci prezidenta chystá pre Roberta Fica. Zmeny už odmietol Most-Híd, KDH aj SDKÚ-DS. Fico o prípadnej kandidatúre na prezidenta mlčí, v Smere sa však o tom diskutuje.

Čip má zachraňovať životy
Nové osobné a ľahšie nákladné vozidlá asi budú mať od roku 2015 nainštalovaný čip e–call. Ten v prípade nehody vozidla ihneď privolá záchranku. Európska komisia ubezpečuje, že čipy sa nebudú využívať na monitorovanie počtu prejazdených kilometrov auta.

Fico chce požiadať opozíciu o stretnutie
Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy predstaví podobu hlbšej európskej integrácie. Premiér Robert Fico chce požiadať opozíciu o stretnutie keď bude tento dokument k dispozícii. Fico uviedol, že Slovensko sa chce v európskych otázkach oprieť o najsilnejšie európske ekonomiky Nemecka a Francúzska.

Mimovládky rozobrali pravidlá verejných obstarávaní
Minister vnútra Robert Kaliňák prizýval mimovládky k tvorbe zákonov, jeho nové pravidlá verejných obstarávaní však na ne narazili. Transparency International a Aliancia Fair-play našli v novele viacero chýb. Kritizujú najmä zvláštny režim pri strategických zákazkách nad desať miliónov eur.

Zo zahraničia


Američanov ťaží veľké zadlženie
Európska centrálna banka presvedčila investorov, že euro je nateraz v bezpečí. Tí sa tak obrátili na Spojené štáty a začínajú sa obávať o dolár. V praxi to môže znamenať, že americké akciové trhy postihne pokles a investori si budú pýtať vyššie úroky za peniaze požičané federálnej vláde.

O osude eurozóny rozhodnú sudcovia
Osem sudcov ústavného súdu povie ortieľ o účasti Nemecka v trvalom eurovale. Ak vyhovejú odporcom európskeho plánu na záchranu spoločnej meny, euro sa môže ocitnúť v najhoršej kríze. Nemci si želajú, aby súd nedovolil prezidentovi zákon o Európskom stabilizačnom mechanizme podpísať.

Ekonómovia spochybňujú Obamove predstavy
Ekonomika znižuje šance amerického prezidenta Baracka Obamu na jeho znovuzvolenie. Štátny dlh krajiny prekročil 100 percent HDP a pracovné miesta vznikajú pomalšie. Obamovi by hlas dalo 47 percent opýtaných a Mitt Romney by získal o štyri percentuálne body menej.

Portugalsko chystá ďalšie úsporné opatrenia
V Portugalsku sa zvýšia príspevky zamestnancov do systému sociálneho zabezpečenia na 18 percent. Zamestnávateľom sa tento príspevok zníži na 18 percent. Cieľom je podpora tvorby pracovných miest. Vláda zruší zamestnancom vo verejnom sektore 14. plat a plánuje zvýšiť aj daň zo zisku veľkých firiem.