medan.sk

sledujte nás:

Výber z 10.06.2013

Z ekonomiky


Poplatky za zmenu úverových podmienok
Zrušenie poplatku za predčasné splatenie časti spotrebného úveru slovenské banky nahradili iným poplatkom. V cenníkoch sa objavili poplatky za zmenu úverových podmienok. Tie sa v závislosti od konkrétnej banky pohybujú v rozmedzí od dvadsať do šesťdesiat eur. Slováci si na bývanie požičiavajú za najnižšie úrokové miery. Priemerná úroková sadzba v apríli dosiahla 4,13 percenta.

Odporúčania Bruselu pre úrad
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví dostal kritiku z Bruselu. Ten tvrdí, že Slovensko má netransparentné ceny energií, ktoré nie sú podložené ekonomickou analýzou. Preto tu platíme jedny z najvyšších cien za elektrinu v únii. Najväčšou slabinou sú vysoké sieťové poplatky. Náš regulátor si však kritiku nepripúšťa.

Situácia sa ustaľuje
Elektrotechnický priemysel nie je na Slovensku voči kríze imúnny. Nachádza sa však v hornej časti sínusovej krivky. Sektoru pomáhajú vonkajšie okolnosti, ale najmä vlastná vynaliezavosť a inovácie. Vo väčšine firiem chcú problémy riešiť nie znižovaním stavov, ale hľadaním ďalších možností výroby.

Na obnove banky sa už pracuje
Slovensko plánuje naliať do Medzinárodnej investičnej banky približne 6,3 milióna eur. Chce tak spolu s Ruskom a ostatnými partnerskými krajinami prispieť k jej vzkrieseniu. Náš príspevok ešte musí odklepnúť vláda. Ak by Slovensko uvoľnilo danú sumu, náš kapitál v banke by sa vyšplhal na 17 miliónov eur. Odborníci sa v prípade nového štartu banky rozchádzajú.

Z domova


Smer svoju nomináciu oznámi na jeseň
Premiér Robert Fico si myslí, že ak by sa rozhodol kandidovať za prezidenta, väčšina voličov Smeru-SD by mala problém za neho hlasovať. Dôvodom je, že si želajú, aby zostal na svojom súčasnom poste. Viacero zdrojov už potvrdilo, že Fico kandidatúru zvažuje. Nedávno to oznámil svojim najbližším v Smere.

Lipšicovo vedenie je zreteľné
To, že stredopravé politické spektrum je rozdrobené a neustále vzniká nová strana či platforma, sa odzrkadlilo aj na zisťovaní, koho by ľudia chceli za nového pravicového vodcu. V rebríčku nezískal výrazné prvenstvo ani jeden zo súčasných pravicových politikov. Menší náskok má šéf NOVA Daniel Lipšic.

Pôjde o nižšie sumy ako pred 11 rokmi
Škody, ktoré Dunaj napáchal v Bratislave, budú nižšie ako v roku 2002. Pomohla tomu nová protipovodňová línia za 33 miliónov eur. Zástupcovia poškodených mestských častí ešte presné čísla nemajú. Ekonóm spoločnosti Era Jan Bureš čaká, že škody z tohoročných povodní vyjdú na viac než pol miliardy eur.

Od júla budú mať SZČO hlbšie do vrecka
Všetkých SZČO sa dotknú vyššie platby sociálnych odvodov. Tie prináša novela zákona o sociálnom poistení. Tí, čo v minulosti nemali požadovanú hranicu príjmu, ale vlani už dosiahli ročný zárobok 4 716 eur, sa budú musieť do 8. júla registrovať v Sociálnej poisťovni. Zmena sa dotkne aj umelcov a autorov na voľnej nohe.

Zo zahraničia


Švajčiari rozhodovali v referende
Podľa predbežných výsledkov referenda vo Švajčiarsku až 80 percent hlasujúcich podporilo vládny plán na sprísnenie zákonov pre udelenie azylu. Jasné nie povedali aj posilneniu priamej demokracie, podľa ktorého by aj o personálnom zložení Spolkovej rady mali rozhodovať voliči.

Prieskum talianskeho inštitútu Censis
Necelá polovica Talianov verí, že dôvodom hospodárskych problémov ich krajiny je členstvo v eurozóne. Ďalšia pätina chce, aby Taliansko vystúpilo z Európskej únie. Vláda nemôže naliať potrebné peniaze na podporu hospodárskeho rastu ani devalvovať svoju menu. Najviac odporcov eura je medzi stúpencami expremiéra Silvia Berlusconiho.

Obama a nový čínsky prezident sa nezhodli
Kybernetické útoky proti USA, jadrový program KĽDR a boj proti klimatickým zmenám boli témami stretnutia amerického prezidenta Baracka Obamu s jeho čínskym partnerom Si Ťi–pchingom. Obama poukázal aj na potrebu kybernetickej bezpečnosti a nevyhnutnosť prijať spoločné pravidlá.

Kódex sa musí sprísniť ešte viac
Britskou politikou otriasajú kauzy spojené s lobingom. Utajení novinári odhalili, že piati vrcholoví politici boli ochotní lobovať za peniaze. Kauza ukazuje, že lobing robí britským poslancom problém aj napriek tomu, že sa musia riadiť etickým kódexom. Od firiem nemôžu brať peniaze za to, že ich záujmy budú presadzovať v parlamente.