medan.sk

sledujte nás:

Výber z 10.04.2012

Z ekonomiky


Záujem firiem o nových pracovníkov klesá
Podľa pracovných portálov a agentúr nemajú firmy o nových pracovníkov záujem . Za celý kvartál bol zaznamenaný 4-percentný nárast ponúk práce. Najväčší medziročný dopyt po zamestnancoch mali automobilky.

Boj o verejné zákazky je čoraz ostrejší
Počet námietok v tendroch stúpol medziročne o 60 percent. Firmy sa sťažovali až 435-krát. Firmy namietajú pre zlé súťažné podklady či obavy z diskriminácie. Smer chce štátne zákazky rozšíriť a vylučovať najlacnejšie a najdrahšie ponuky.

Banky spoplatňujú nové služby
Niektoré banky už mierne zdražili služby. Zdražovanie balíčkov a zvyšovanie poplatkov pocítili najmä menej solventní. Klienti majú aj problém zorientovať sa v zmenách a ponuky bánk porovnať.

Požiadavky sociálnych partnerov
Zamestnávatelia aj odbory chcú, aby vláda riešila nezamestnanosť mladých. Bez práce je ich viac ako tretina. Firmy žiadajú aj konsolidáciu verejných financií či zmenu Zákonníka práce.

Z domova


Fico chce SPP vrátiť štátu
Premiér Robert Fico tvrdí, že štát by mal znova prevziať kontrolu nad SPP. Podľa neho by bolo najlepšie, keby vlastnil 100 percent akcií. Na odkúpenie 49 percent predaných akcií však Slovensko nemá peniaze.

Matovičovci sa dohodli
Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič už vie ako minie päť miliónov eur. Tie získa za volebný výsledok. Uvažuje sa, že poslanci budú o eurá súťažiť cez projekty a podporu získajú tie, ktoré si klub osvojí ako agendu.

Termín diaľnice sa môže posunúť
Po diaľnici D1 z Bratislavy do Košíc sa zrejme nebude jazdiť ani v roku 2017. Národná diaľničná spoločnosť pripustila, že chýbajúce úseky asi posunú termín dokončenia na rok 2018. Problémom môže byť aj úsek Turany – Hubová.

Zdravotné poisťovne vykazujú kladný zisk
Zdravotné poisťovne majú spolu viac ako 44 miliónov eur, ale na zisky siahnuť nemienia. Nemocnice a ambulancie pritom nemajú z čoho vyplácať zdravotným sestrám mzdy. Zatiaľ sa nevie, či vláda zakáže zisk zdravotných poisťovní.

Zo zahraničia


Koaliční lídri počítajú s pádom vlády
Ak sa českí lídri strán nedohodnú na podobe rozpočtových škrtov a prerozdelení postov v koalícii, tak vláda končí. Veci verejné hrozia odchodom ich ministrov z vlády, ale premiér Petr Nečas im neplánuje ustúpiť. Jeho ODS už má nachystanú aj predvolebnú kampaň.

Pokles priemyslu v Grécku sa stupňuje
Produkcia v Grécku sa vo februári medziročne prepadla o osem percent. Môže za to spracovateľský sektor. Grécku sa ale darí zmierňovať infláciu. Eurokomisár pre hospodárske záležitosti Olli Rehn uviedol, že prijatie Grécka do menovej únie bolo chybou.

Prudký nárast počtu imigrantov sa nekonal
Od otvorenia pracovného trhu sa do Nemecka prisťahovalo menej obyvateľov než sa očakávalo. Ľudia sa najviac zamestnávajú v stavebníctve a vo výrobe. Slovákov je v porovnaní s ostatnými prisťahovalcami výrazne menej.

Sulejman zozbieral 72–tisíc podpisov oprávnených voličov
Šéf tajnej služby v režime Husního Mubaraka, Omar Sulejman bude kandidovať za egyptského prezidenta. Vyvolal tak nevôľu politikov z Moslimského bratstva. Obávajú sa, že by mohol mať skrytú podporu vojenskej rady.