medan.sk

sledujte nás:

Výber z 09.12.2013

Z ekonomiky


Rodičom pribudne od februára nová povinnosť
Keď dieťa dovŕši tri roky, rodičia budú musieť úradu práce nahlásiť, kto a kde sa im oň postará do začiatku povinnej školskej dochádzky. Ak to neurobia, začnú sa o podmienky výchovy dieťaťa bližšie zaujímať. Rodine prípadne môže odobrať detské prídavky s odôvodnením, že ich vyplácanie neplní účel.

Spleť zákaziek a kontraktov sa stáva neprehľadnou
Na zavedenie elektronických občianskych preukazov ide 47 miliónov eur. Väčšina z nich je z eurofondov. Niekoľko desiatok miliónov eur pôjde na služby, ktoré vďaka e-občianskemu budeme používať. Z týchto peňazí štát buduje aj systém, vďaka ktorému bude môcť mať každý úrad vlastnú automatizovanú epodateľňu či platobnú bránu.

Firmy budú musieť štátu prezradiť detaily o biznise
Do boja proti podvodom pri DPH nasadila vláda nové tlačivo. Rezort financií a Finančná správa vo výkaze dolaďujú niektoré kolónky, aby bolo jasné, ako a aké údaje sa majú do nich vpisovať. Problémom pre softvérové firmy je, že rezort zmenil aj poučenie na vyplnenie výkazu. Finančná správa už pripravuje prehľadnejší manuál.

Rezort dopravy je vo svojich vyjadreniach zdržanlivejší
Štát začína robiť prvé kroky k ďalšiemu vstupu súkromníkov na železnicu. Rezort dopravy si od Železničnej spoločnosti Slovensko vypýtal dotačnú náročnosť jednotlivých liniek. Chce vedieť, či a ktoré linky sú v strate, v zisku alebo na nule. Rezort chce týmto docieliť aj ušetrenie peňazí z rozpočtu.

Z domova


Fico predstavil svoje plány
Vyše 42-tisíc pracovných miest by malo na Slovensku vzniknúť do apríla 2016. Premiér Robert Fico uviedol, že ide o jednu z troch priorít strany. Priemerná nezamestnanosť v eurozóne bola v septembri 12,1 percenta, na Slovensku je na úrovni 13,7 percenta. Fico sľúbil aj vyššie platy a lepší výber daní.

Slovensko bude pomáhať niektorým krajinám
Slovensko dá peniaze na rozvoj Kosova. To sa v budúcom roku zaradí medzi desiatku krajín, do ktorých nasmerujeme asi 6-miliónový balík peňazí určený na rozvojové aktivity. Rezort zahraničných vecí tvrdí, že Slovensko realizuje rozvojové projekty v Kosove už desať rokov. Peniaze už nebudeme posielať do Srbska, Čiernej Hory a Macedónska.

Smer sa už prezidentskými voľbami oficiálne zaoberá
Premiér Robert Fico pripustil, že Smer-SD nemusí byť v prezidentských voľbách úspešný a obsadiť prezidentské kreslo. Svoju kandidatúru však nepotvrdil. Vyhol sa aj odpovedi na otázku, či ju stále aspoň zvažuje. Fico uviedol, že predsedníctvo ešte v decembri rozhodne o kandidátovi. Do boja o prezidentský palác sa zatiaľ hlási deväť kandidátov.

Fico sa zrejme zmýlil
Premiér Robert Fico spochybnil, že Slovensko bude dodávať plyn na Ukrajinu. Ukrajinci vraj prijali ponuku na lacnejší plyn z Ruska. Podľa ministra pre energetiku a uhlie Eduarda Stavytského by Ukrajina mala podpísať s naším prepravcom zmluvu o dodávkach tento týždeň. Dodávky plynu zo Slovenska na Ukrajinu presadzoval najmä Brusel.

Zo zahraničia


Osemnásť dní trvajúce protivládne protesty
Takmer milión ľudí sa zúčastnilo na protivládnej demonštrácii v Kyjeve. S opozičnými politikmi protestovali proti neochote vlády smerovať krajinu k Európskej únii a znížiť závislosť od Ruska. Jedným z opozičných návrhov, ktorý by podľa odporcov vlády mohol byť východiskom z krízy, je vymenovanie tzv. technickej vlády.

V Japonsku sa zvýšia dane
Japonský premiér Šinzó Abe oznámil, že jeho vláda na budúci rok v apríli zvýši sadzbu spotrebnej dane v krajine na osem percent a o osemnásť mesiacov až na 10 percent. Sadzba dane z príjmu právnických osôb je v Japonsku vyššia ako inde, takže je pre Japonsko ťažké prilákať investície, zahraničné aj domáce.

Šesť možností má cenu emisných povoleniek zvýšiť
Európska komisia spúšťa obchod s emisnými povolenkami. Po tom, čo Brusel obchod s nimi zastavil, chystá zníženie objemu ich uvoľňovania natoľko, aby sa ich cena zvýšila. V Bruseli budú hlasovať o tom, ktorý harmonogram uvoľňovania obchodu Európska únia zavedie. Veľké podniky tieto kroky kritizujú.

WTO obnovila svoju dôveryhodnosť
Ministri 159 členských krajín Svetovej obchodnej organizácie schválili prvú globálnu obchodnú dohodu od roku 1995. Dohoda má obmedziť byrokratické prekážky obchodu a zlepšiť obchodné podmienky pre najchudobnejšie krajiny sveta. Členovia WTO súhlasili s dočasnou výnimkou z dotačných limitov pre rozvíjajúce sa krajiny.