medan.sk

sledujte nás:

Výber z 09.11.2012

Z ekonomiky


Firmy rátajú so znížením počtu dohodárov
Dohodári sa firmám predražia najviac zo všetkých pracovníkov. Pri hrubom plate 520 eur pôjde štátu až 40 percent z mesačných nákladov firmy na dohodára. Rezort financií si od zodvodnenia dohodárov sľubuje vyše 132 miliónov eur. Čistá mzda klesne aj lepšie plateným zamestnancom, ktorých zasiahne progresívna daň z príjmu.

Spotrebiteľský prieskum vianočných očakávaní
Napriek tomu, že sa Slováci cítia menej kúpyschopní, do vianočných darčekov sa chystajú investovať o 85 eur viac ako vlani. Slovenské domácnosti sa chystajú do Vianoc investovať v priemere 522 eur. Pri výbere darčekov bude rozhodovať cena. Podľa analytika za všetkým stojí zdražovanie.

Richter počíta s výdavkami, o ktorých rozpočet nevie
Minister práce Ján Richter chce vláde predložiť zákon, ktorý mení dávky na podporu práce pre nezamestnaných. Na budúci rok bude zrejme potrebovať 150 miliónov eur. Takmer 90 miliónov by mal získať z eurofondov, ostatok sa má zaplatiť z rozpočtu. Už v návrhu pripúšťa, že budúci rok mu bude chýbať 22 miliónov eur.

Fico zvýšenie DPH odmieta
Česi sa podobne ako Slovensko rozhodli konsolidovať formou zvyšovania daní. Ich ozdravný balíček však nebude mať taký negatívny dosah na ekonomiku ako náš. Zhodujú sa na tom slovenskí aj českí analytici. Česi znížia deficit verejných financií cez vyššie nepriame dane. Náš balíček je postavený na zvyšovaní daní z príjmov.

Z domova


Záujem klientov rastie o malé byty
Národná banka Slovenska potvrdila, že po 28 mesiacoch sa skončilo zlacňovanie bytov a domov. Realitní makléri tvrdia, že na trhu sú nehnuteľnosti, ktoré cenové dno stále nedosiahli. Sú nimi priestranné byty a domy. Ceny sa znížia pri nehnuteľnostiach s viac ako 80 štvorcovými metrami. Malé byty môžu zdražieť o päť percent.

Samosprávy majú voči novým pravidlám námietky
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská chce mať väčší vplyv na nemocnice. Vláda schválila jej návrh, podľa ktorého by malo povolenia na prevádzkovanie všeobecných zdravotníckych zariadení vydávať ministerstvo. Dôvodom je snaha získať kontrolu aj v zariadeniach, ktoré priamo pod rezort nespadajú.

Podľa analytikov má štát viacero možností
Parlament schvaľuje úsporný balíček na budúci rok. Tvrdé šetrenie čaká krajinu o dva roky. Vzhľadom na rast dlhu totiž príde k prvému aktivovaniu dlhovej brzdy. Štát tak bude musieť skresávať svoje výdavky o tri percentá. V praxi to môže priniesť znižovanie platov štátnych zamestnancov.

Európske banky ohlásili prepúšťanie
Desaťtisíce bankárov v Európe príde o prácu. Európske finančné domy prepúšťajú kvôli šetreniu, dlhovej kríze v eurozóne a klesajúcim ziskom. Podnikanie im sťažuje aj prísnejšia regulácia. Dopyt po úveroch v slabnúcej ekonomike stagnuje až klesá. Šetriť tak musia aj slovenské finančné domy.

Zo zahraničia


Obama dostal odkaz od republikánov
Ak sa prezident Barack Obama nedohodne s republikánmi na vyšších daniach, USA hrozí pád do recesie, nárast nezamestnanosti nad desať percent a hrozba novej krízy z Ameriky do Európy. Republikáni budú uvažovať o istom zvýšení daní, ale len za jasne vymedzených podmienok.

Európska komisia má recept na automobilovú krízu
Problémové automobilky už nebudú zachraňovať štáty, ale Európska únia. Urobí tak prostredníctvom Akčného plánu CARS 2020. Ten počíta, že peniaze by sa do firiem mali naliať z Európskeho sociálneho fondu a Fondu na prispôsobenie sa globalizácii. Nadbytočné kapacity chce riešiť dialógom s výrobcami a odbormi.

Reštitúcie schválili poslanci tesnou väčšinou
Vláda českého premiéra Petra Nečasa presadila v parlamente zákon o cirkevných reštitúciách. Cirkvi tak dostanú asi 134 miliárd českých korún. Zákon musí ešte podpísať prezident Václav Klaus. Ľavica však plánuje zákon zastaviť za každú cenu. Komunisti hovoria, že proti nemu podajú sťažnosť na Ústavný súd.

Nové škrty v Grécku
Grécko schválilo nový balíček škrtov. Politici sa zamerali na škrty platov štátnych zamestnancov. Tí prídu o 35 percent platu a strop pre platy bude 1 900 eur. Penzie sa znížia o 5 až 15 percent a prémie pri odchode do dôchodku sa znížia v priemere o 83 percent. Sudcovia stratia až 30 percent.